, poniedziałek 24 luty 2020
Cieszyn: Bomba ciągle tyka?
Przed rokiem specjalistyczna firma wywiozła 30 ton szkodliwych substancji oraz ponad 100 ton zanieczyszczonej ziemi. fot. Wojciech Trzcionka Dodaj do Facebook

Cieszyn: Bomba ciągle tyka?

TWO
W ub. roku zlikwidowano wielką bombę ekologiczną - podziemne składowisko przeterminowanych środków ochrony roślin w Cieszynie-Gułdowach. Nie wiadomo jednak czy do końca.
Chodzi o niebezpieczny mogilnik, który znajdował się w lesie, w peryferyjnej dzielnicy Cieszyna, przy drodze na Ustroń. Uruchomiono go jeszcze za czasów PRL. Zapełniany był przez wiele lat. Składowano w nim głównie przeterminowane środki ochrony roślin i odpady chemiczne z Polifarbu.

Dwa lata temu miasto zleciło zbadanie terenu. Firma, która się tym zajęła odnalazła trzy betonowe komory, a w nich tony niebezpiecznych substancji, które w każdej chwili mogły zatruć pobliskie stawy rybne. Dlatego urzędnicy zlecili rekultywację terenu. Prace prowadzone były przed rokiem i zakończyły się wywiezieniem do utylizacji 30 ton szkodliwych substancji oraz ponad 100 ton zanieczyszczonej ziemi (koszty wyniosły150 tys. zł).

Problem w tym, że okoliczni mieszkańcy podejrzewają, iż pod ziemią znajduje się jeszcze jedna nieodkryta dotąd komora wypełniona chemikaliami, które mogą zagrażać środowisku. — Ta bomba nadal tyka — przekonywali urzędników.

— Z dotychczasowych prac wynika, że wszystkie zbiorniki zostały zabezpieczone, ale aby rozwiać wszelkie wątpliwości postanowiliśmy zlecić dodatkowe badania. Obejmiemy nimi 2.600 m kw. terenu — mówi wiceburmistrz Włodzimierz Cybulski.

Po całkowitym usunięciu odpadów miasto planuje zrekultywować teren, żeby znowu mógł pełnić funkcje rekreacyjną. Niewykluczone, że wróci tu stanica harcerska.
Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

To juz wiadomo o czym mówiła Pani Inspektor Powiatowy godajonc o zanieczyszczonej wodzie i powietrzu. A tu cisza spokój, sielskośc anielskość? Róbta tak dali

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama