, sobota 30 maja 2020
Brenna: "Para-Wizja" rozstrzygnięta (wideo)
Finaliście I Konkursu Sztuki Audiowizualnej "Para-Wizja" Brenna 2011. fot. Jakub Marcjasz Dodaj do Facebook

Brenna: "Para-Wizja" rozstrzygnięta (wideo)

JM
Michał Witalis, Piotr Kowal i Łukasz Grajewski zwyciężyli w I Konkursie Sztuki Audiowizualnej "Para-Wizja" Brenna 2011. Finał oraz pokaz prac konkursowych odbył się w miniony czwartek, 24 lutego, w OZT "Mikroklimat" w Górkach Wielkich.
Połączenie obrazu (filmu lub pokazu slajdów) i podkładu muzycznego, które w pierwotnej wersji nie łączą się, a razem dają zaskakujący rezultat. Sztuka audiowizualna. Innymi słowy: niekonwencjonalny teledysk. Uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych powiatu cieszyńskiego mieli okazję spróbować swoich sił właśnie w tej dziedzinie sztuki.

Zorganizowany przez Ośrodek Promocji, Kultury i Sportu Gminy Brenna konkursu przebiegała pod hasłem "A Ty, Polsko, dla mnie jesteś...", a prace miały być wariacją autorów na temat tego hasła.

- Wysoki poziom nadesłanych prac pozytywnie nas zaskoczył - zgodnie przyznali oceniający prace jurorzy (wśród nich był między innymi specjalista z dziedziny reklamy i grafiki oraz historyk). W prezentacjach młodzi ludzie przede wszystkim odwołali się do historii Polski. Głównie wydarzeń związanych z XX wiekiem: II wojną światową, "Solidarnością", czy wyborem Karola Wojtyły na papieża. Twórcy najlepsze trzech zinterpretowali temat jeszcze inaczej.

Spośród zaprezentowanych dziewięciu prezentacji wygrała praca Michała Witalisa z Gimnazjum nr 3 w Cieszynie. - Wybraliśmy pracę, która wyróżniała się spośród pozostałych. "Wypływa" z niej pozytywna energia i jest reklamą Polski - powiedział po ogłoszeniu wyników Łukasz Muschiol z OPKiS w Brennej. - Chciałem pokazać ludziom młodym co oferuje im Polska i jaka ona jest. Powinniśmy z optymizmem patrzeć w przyszłość - mówił zwycięzca.

Konkurs stał się dla Michała Witalisa możliwością na spróbowanie czegoś nowego, bo do tej pory głównie interesował się rysunkiem oraz grafiką. Teraz dodatkowo udało mu się nakręcić niektóre ze scen, jakie zaprezentował w swojej prezentacji. Jak przyznał, pomysł na takie ujęcie tematu od początku miał właśnie taki.

Jak przedstawić temat - to był najtrudniejszy element pracy nad projektem dla zdobywcy drugiego miejsca, Piotra Kowala z Brennej. - Chciałem pokazać najważniejsze wydarzenia z historii Polski, które każdy powinien znać - powiedział. Łukasz Grajewski z Brennej, który zajął trzecie miejsce skupił się na historii Śląska Cieszyńskiego i jego walce o przyłączenie do Polski. - Z własnego przykładu wiem, że ludzie mało wiedzą na temat historii tej ziemi i starań przodków o przyłączenie jej do Polski - tłumaczył wybór tematu.

Jak zapowiadają organizatorzy, kolejny Konkurs Sztuki Audiowizualnej "Para-Wizja" już za rok.

Poniżej prezentujemy trzy najlepsze prace:

I miejsce - Michał WitalisII miejsce - Piotr KowalIII miejsce - Łukasz Grajewski

Komentarze: (4)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Obejrzałem pracę konkursową nagrodzoną pierwszą lokatą konkursu PARA-WIZJA i myślę, że celem konkursu było satyryczne spojrzenie na Polskę współczesną. Gdyby było inaczej to konkurs powinien nazywać się PARA-NOJA. Taki bezmyślny bełkot i całkowite pomieszanie pojęć kwalifikuje te wypociny tylko do śmietnika, a już ocena możliwosci polskiego transportu A.D. 2011 i ocena wyników polskich uczelni wyższych na tle rozwoju nauki światowej dowodzi, że autor tego gniota wylądował przed kilkoma dniami wprost z Marsa. Brawo oceniający...

tych, co de facto nic nie mają do powiedzenia.

Pierwszy

dlaczego nikt nie bije na ... A L A-rm !

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama