, czwartek 22 kwietnia 2021
Barania Góra zapełni się owcami
W niedzielę podczas tradycyjnego mieszania owiec na Ochodzitej Piotr Kohut okadzi zwierzęta ziołami, aby wygnać z zagrody wszelkie zło. fot. Wojciech Trzcionka Dodaj do Facebook

Barania Góra zapełni się owcami

DOROTA KOCHMAN
Od tego roku na beskidzkich halach ma pojawić się więcej owiec. Dzięki specjalnemu programowi krajobraz Beskidów znów ma być taki, jak przed laty. Zwierzęta oficjalnie wyjdą na pastwiska w niedzielę.
Górale otrzymali z Urzędu Marszałkowskiego, w ramach programu „Owca plus", dotację w wysokości 550 tys. zł na budowę infrastruktury pasterskiej, informację turystyczną oraz wypas w miejscach wyznaczonych przez parki krajobrazowe. Pomysłodawcy zachęcają także baców do rozmnażania owiec. Dlatego każda owca matka, która zejdzie z hali w czasie jesiennego redyku, dostanie jednorazowe „becikowe". ― Robimy już żłoby jodłowe, których z powodu braku owiec nie było od wielu lat. Będą z nich mogły korzystać również inne zwierzęta ― mówi Józef Michałek z Istebnej, członek Tatrzańsko-Beskidzkiej Spółdzielni Producentów „Gazdowie". ― Programem „Owca plus" objętych jest 1100 zwierząt. Tego lata będzie je można spotkać na Baraniej Górze, Tule, Kocim Zamku i Ochodzitej. Wróci obrazek sprzed 40 laty ― cieszy się Michałek.

Owce wyszły z mody kilkadziesiąt lat temu. Ich hodowla stała się po prostu nieopłacalna. Teraz mięso i sery z owiec wracają do jadłospisów. ― Owca stała się rarytasem. Niestety, zwierząt ciągle jest mało. Kiedyś owiec było w Polsce 5 mln, teraz jest ok. 200 tys. sztuk ― mówi Piotr Kohut, hodowca z Koniakowa.

Uroczyste rozpoczęcie wypasu zwane mieszaniem owiec odbędzie się w Koniakowie 4 maja. — Przejdziemy z owcami wokół kościoła, zwierzęta zostaną poświęcone, a następnie udamy się na Ochodzitą i tam przeprowadzimy pierwszy symboliczny udój mleka. Zapoczątkuje on sezon oscypkowy ― dodaje Kohut.
Komentarze: (15)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

niestety, wciąż nie ma klarowności w wierze, służenie dwom panom, to chore (schizofrenia)
Koniaków stolicą zabobonu...?

To nie zabobon, to tradycja

Jeśli nawet to tradycja, to prosto z średniowiecznych zabobonów. Czy tak naprawdę zastanowiliście się czemu takie kadzenie służy, jak nawet umarłemu ono nie pomaga?!

W jakim kraju ja żyję. Wpierw wyrżnięto całe stada/nieopłacalność/ a teraz się je odbudowywuje. Wiadomo nie od dziś, że ten kto daje pieniądze ten rządzi,dyktuje warunki hodowli etc. i w tym sęk!!

Będzie wypas owiec na "Kocim Zamku" czy "Koczym Zamku?

GŁOSOWAŁEM NA PLATFORMĘ OBYWATELSKĄ. Wystarczyło pół roku
rządów "Ryżego", żeby każdy normalny jak ja zrozumiał całą wyborczą obłudę i kłamstwo jakimi karmiła nas w kampanii PO. Moja godność została zdeptana, czuję się poniżony i ochydnie oszukany. Czuję się podle, że mój głos wyborczy przyczynił się do teraźniejszej tragedii moich Rodaków. Przepraszam i obiecuję, że jeżeli nie wyjadę, to w następnych wyborach zagłosuję jedynie słusznie - na PiS lub SLD.

Co mają owce do PO ? Paranoja, szczyt debilizmu

Fajnisto impreza

Podejrzewam, że kto inny wyrżnął, kto inny odbudowywuje. Gdyby nie Unia, nie byłoby kasy na owce

Podejrzewam,że to nie jest takie proste.Ktoś w tym ma interes. Tak samo jest z innymi sektorami.Czy aby nie mamy uważać Unię za jedyną opatrzność z kasą.Sedno w tym,że ktoś inny rozpacza z niemożliwości rozwijania się a ktoś inny zbiera szmal. PGR-ry,spółdzielnie ,banki a teraz kolej na sł.zdrowia.Ja to tak widzę nie wiem czy słusznie.

Ja w tym nie widzę ukrytych podtekstów. Unia popiera ekologię, a taki wypas owiec jest ekologiczny, oscypki są prawdziwymi serami, nie chemicznym gó... To, że komuniści zniszczyli hodowlę owiec, wynikało z ich czystej głupoty, z niczego więcej

Przed chwilą w teleekspresie mówili, że 700 tys. a wy piszecie 550. Ktoś podprowadził po drodze 150 tys.

Oczywiście " Koczy Zamek" od nazwy węgierskiego Hrabiego Koczego ,legenda mówi, ze Hrabia miał sie ożenic na Wegrzech z bogatą ale brzydka Hrabianką i zwiał ze swoimi kompanami, przybył w Beskid Ślaski, w okolicy Koniakowa napotkał piękna gorolkę przy studni która mu podala wode, zakochali i pobrali się, powstał zamek Koczego, legenda smutnie się konczy, przybywa Ojciec z Węgier i morduje Jadwige , mlody zabija ojca i sam siebie. zamek popada w ruine. Gorole mowia gwara -KOCI zamek. dorota powinna to znac jak pisze na ten temat

Wczoraj Moskwa, dziś Bruksela. Unia zarzyna polskich chłopów i rzuca ochłapy na owce

Tusk dla Unii jest tym czym był Gierek dla Sowietów. Nawet jego ostatnie przemówienie zatrącało gierkowskim: “aby Polska rosła w siłe a Polakom żyło się lepiej.
Niestety przywódcy zabrakło odwagi do powtórzenia słynnego zawołania Gierka: “POmożecie?”.
Na które “masa inteligencka” mogłaby odkrzyknąć chórem: POmożemy!!!!”

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama