, poniedziałek 1 marca 2021
Bali się, że ktoś zaatakuje Judasza
Po raz pierwszy przemarsz został oficjalnie zgłoszony w Urzędzie Miejskim, a zgromadzonych ludzi ochraniała policja. fot. Wojciech Trzcionka Dodaj do Facebook

Bali się, że ktoś zaatakuje Judasza

DOROTA KOCHMAN
Bali się, że ktoś zaatakuje Judasza

Do pochodu wyszli burmistrz Janina Żagan i jej zastępca Piotr Rucki. fot. Wojciech Trzcionka


Bali się, że ktoś zaatakuje Judasza

Remigiusz Paczyński na wszelki wypadek zabrał ze sobą gaśnicę. fot. Dorota Kochman

Po aferze wokół pochodu Judasza, organizatorzy piątkowego przemarszu w Skoczowie bali się, że ktoś może chcieć podpalić słomianą kukłę i dla bezpieczeństwa ukryli pod kurtkami małe gaśnice.
W tym roku tradycyjny przemarsz odbył się w cieniu sporu wokół Judosza. Mimo nawoływań niektórych skoczowskich księży, że „nie godzi się, aby wyznawcy Jezusa brali udział w tym pogańskim pochodzie" (Gazetacodzienna.pl obszernie o tym informowała), pod remizą OSP w Skoczowie zebrało się dzisiaj w południe mnóstwo ludzi. Niektórzy przyjechali specjalnie, aby duchowo wesprzeć organizatorów. Nie przegonił ich nawet zimny, porywisty wiatr.

Punktualnie o godz. 12.00 Judasz w towarzystwie halabardników, mieszkańców oraz przyjezdnych popierających tradycję wyruszył spod budynku OSP w Skoczowie i przeszedł ulicami kłaniając się władzom miasta przed Ratuszem.

Na doroczny pochód przybyli ludzie w różnym wieku. ― Już mało gdzie jest kultywowany ten zwyczaj, a jest to tak ładnie odprawiane, że postanowiłam wziąć udział w pochodzie razem z wnuczkiem ― mówi Krystyna Parchańska. Na wodzenie Judosza przyprowadziła swojego wnuka Jana.

Niektórzy postanowili przyjechać do Skoczowa z czystej ciekawości. Marika Duda nie brała udziału w pochodzie i z boku obserwowała jego przebieg. ― Byłam ciekawa jak to będzie wyglądać. Media tyle o tym informowały, więc postanowiłam przyjechać ― mówiła mieszkanka Bładnic.

Tegoroczny pochód był szczególny. Przemarsz został oficjalnie zgłoszony w Urzędzie Miejskim, a zgromadzonych ludzi ochraniała policja. Po raz pierwszy Judosz nie pokłonił się przed kościołem, gdyż wcześniej zmieniono trasę pochodu.

Ostatecznie na pochodzie nie pojawił się egzorcysta, ani nikt kto Judosza chciałby powstrzymać. ― Dla bezpieczeństwa wzięliśmy ze sobą gaśnicę. Na szczęście nie była potrzebna ― mówił strażak Marian Nalepa, który towarzyszył Judaszowi.

Na koniec organizatorzy pochodu, Towarzystwo Miłośników Skoczowa i OSP, otrzymali gromkie oklaski. — Szkoda tylko, że musiało dojść do całego tego zamieszania. Znowu pokażą nas w telewizji i będzie wstyd — rozkłada ręce Robert Orawski, szef TMS.

Zwyczaj powtarzany jest w Wielką Sobotę. Tego dnia po przemarszu skoczowianie publicznie palą kukłę pod remizą, co symbolizuje niszczenie zła.

WSZYSTKO NA TEMAT ZAMIESZANIA WOKÓŁ JUDOSZA:
Egzorcysta ostrzegł proboszcza przed Judoszem
Judasz przejdzie mimo gróźb
Komentarze: (86)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Prawdziwy chrześcijanin w Wielki Piątek będzie zachowywał powagę. Szkoda, że tak wielu ma się za wierzących, a nie rozumie podstawowych prawd wiary.

Do redaktora piszącego ten artykuł. Uczestniczyłem w tym pochodzie i po pierwsze Judosz się pokłonił w stronę kościoła lecz uczynił to z pewnego dystansu (skrzyżowania ulic Poprzecznej i Kościelnej) wynikającego ze zmienionej trasy przejścia, po drugie żadnych oklasków na koniec nie było, a byłem tam do końca z rodziną.

Prawdziwy chrześcijanin rozumie prawdy wiary i szanuje obyczaje, kulturę naszych przodków. Wierzy również, że był Judasz, który zdradził naszego Zbawiciela.

Ja tez bylam i oklaski byly. Sama bilam brawo.

kler pozwolił no to brawo

Szkoda, że tak wielu "prawdziwych chrześcijan" okazuje swoją wiarę tylko słowami a nie czynami. Dobrze, że organizatorzy nie poddali się naciskom kilku wątpliwych chrześcijan.

Z okazji wielkiego piątku zapraszamy do klubu "Starówka" na kolejną imprezę z serii "555". Za konsoletą tym razem stanie dj Przeplach, a sponsorem głównym jest "dr kac", który zadba o lepsze samopoczucie następnego dnia. Krótko mówiąc będzie wódka i tańce. Już dzisiaj wieczorem!!!!!

ja tez tam bylam i jestem z tego powodu zadowolona i tez bilam brawo

szacunek organizatorom wielkie dzieki jutro tez przyjde

spierdalac

...a co za darmowa reklama dla Skoczowa... cała Polska o nas wie... Judasz - a niech se chodzi... wiarę mam w sercu

tak trzymać skoczowianie

Sądząc po tytule artykułu za 10 lat ludzie obecni na pochodzie mogą wystapić o prawa kombatanckie i ordery. Oni się narażali dla tradycji. Duma bije z ich obliczy bo pokonali zło.

można jedynie współczuć tym uczestnikom tego miernego "widowiska" widocznie ci uczestnicy się tym pasjonowali, co już w całej Polsce zaniechano.Co to ma z tradycją skoczowa nikt nie może wytłumaczyć.W rozmowach widzów dało się słyszeć wypowiedzi,że raczej była to "żenada".A znaczna grupa widzów przybyła aby zobaczyć jak będą zwolennicy i przeciwnicy tego pochodu wzajemnie się opluwać.Pomylili się bo przeciwnicy dali sobie spokój i pozwolili się tym "judoszom" delektować.Oklaski podobno były dla Pana Malejki, lecz nikt o tym nie pisze - dlaczego ????

Без веры легче жить, но труднее умирать.

@Kasiu, Ingo bez obrazy, dlaczego jesteście takie zadowolone z faktu, że oto cała Polska o nas wie. W mojej ocenie, że tego typu reklama nie ma charakteru pozytywnego. Cała Polska dowiedziała się, że u nas w Skoczowie istnieje konflikt o widowiskowym charakterze. I tyko to było istotą tego newsa. Pewnie nikomu nie zależy na wprowadzeniu takiego zwyczaju u siebie. Skoczowianie zrobili z siebie widowisko, a z tego trudno być dumnym. Strażakom się nic a nic nie dziwię są przez jeden dzień pierwszoplanowymi aktorami. Samorządowcy też potrzebują reklamy i poparcia wyborców stąd ich obecność na pochodzie. Każdy spodziewał się w końcu obecności mediów.

ryba daj sobie spokoj mialas byc wczoraj usmazona byl post

Pan Jezu chciałby taka straz miec przy grobie.Skoczowianie jestem z Was dumna.

Co za miasto.W centrum brak lokalu zeby napic sie goracej herbaty.Poproscie ksiedza Rydzyka zeby jeden lokal Wam zafundował.Na pewno bedzie rentowny.

@moniu samodzielne myślenie nie boli - spróbuj polecam

wielki ruch kolo gównien dwuch.

...się skończyło, bo inaczej cały pochód z Judoszem trafiłby na pobłogosławiony przez proboszczów stos, oczywiście w ramach miłości bliźniego

A czy wiecie Skoczownisie, że Żyda palicie ? Tak Judasz to postać historyczna. Był Żydem i sam dokonał żywota na sznurze. Co wy skoczownisie przypominacie tym teatrem kukiełkowym. No co ? zastanówcie się.

@Rybko - odnośnie reklamy Skoczowa : nieważne czy mówią źle czy dobrze - ważne, aby mówili

A po ile kosztowały wódka, piwko i oranżady na tej imprezie? By efektywnie zagasić pragnienie...

ryba idz sobie popływać i nie pisz takich głupot

Ten cały spór jest niesamowicie dziwny, bo przez wiele wiele lat a nawet wieków pochód sie odbywal , kosciol tego nie potepial a przy okazji sluzylo to reklamie miasta ze kultywuje zwyczaje ludowe a zarazem zwiazane z chrześcijaństwem i na raz ktos dopatrzyl sie w tym cos zlego ?!??!!
Żeby zobaczyć zwiazek tej tradycji z prawdziwą i historyczną Męką Pańską wystarczy ot choćby popatrzeć na film Pasja Mela Gibsona i zobaczyc podobne sceny jak czereda dzieci biega po miescie i poza nim za odchodzącym od zmyslow Judaszem ,ktory się mial powiesic a tu zło i zdrada zostaje symbolicznie ogniem zniszczone ! Gdzie tu zle dla religii elementy , chyba ktoś wogóle nic z tego symbolicznego marszu nie rozumie??
Podobnie bylo z filmem M.Scorzeze "Ostatnie kuszenie Chrystusa" ktory pewne zacofane srodowiska bojkotowaly i nie pozwalaly ogladac a przeciez jest to jeden z najpiekniejszych filmow pokazujacych mocna wole i świetosc CHrystusa !!!
Oj ciemnogrodem jest nie chodzenie z Judoszem , ale zakazywanie tego zwyczaju , ktorego korzeni i wymowy ktoś nie potrafi zrozumieć !!!!!!!

niestety...!

http://frydeckomistecky.denik.cz/zpravy_region/velikonoce_oslavy_tradice...

d5lImy ajbkqmobauuq, [url=http://mszixfbcugfk.com/]mszixfbcugfk[/url], [link=http://igjugkcvjcir.com/]igjugkcvjcir[/link], http://dmeolxfrfumt.com/

online
[URL=http://abaction.info]pas1[/URL]
[URL=http://abaction.info/$500-golden-tee-game.html]$500 golden tee game[/URL]
http://abaction.info/$1000-gift-card.html
http://abaction.info/$150-secured-credit-cards.html
$1000 gift card
$150 secured credit cards

Nice Site!
http://google.com

ZquV0S online
http://aaronitic.info/agriculture.html
http://aaronitic.info/suzuki-motorcycles.html
[URL=http://aaronitic.info/kid-models.html]kid models[/URL]
http://aaronitic.info/born-shoes.html
agriculture
suzuki motorcycles
[URL=http://aaronitic.info/map.html]shoes[/URL]

http://ezwic.info/map.html
buy
[URL=http://ezwic.info/map.html]buy[/URL]
http://ezwic.info/teen-anal-sex.html
teen anal sex
http://ezwic.info/petite-pussy.html
petite pussy
[URL=http://ezwic.info/teen-anal-sex.html]teen anal sex[/URL]

http://hotcstore.info/map.html
online
[URL=http://hotcstore.info/map.html]online/URL]
http://hotcstore.info/sterling-silver-bracelet.html
sterling silver bracelet
http://hotcstore.info/older-mature-women.html
older mature women
[URL=http://hotcstore.info/dodge-cars.html]dodge cars[/URL]

http://topcnation.info/map.html
gods
[URL=http://topcnation.info/map.html]free[/URL]
http://topcnation.info/star-trek-theme.html
star trek theme
http://topcnation.info/pamala-anderson-naked.html
pamala anderson naked
[URL=http://topcnation.info/pamala-anderson-naked.html]pamala anderson naked[/URL]

http://wichome.info/map.html
shop
[URL=http://wichome.info/map.html]shop[/URL]
http://wichome.info/gambling-online-rules.html
gambling online rules
http://wichome.info/bcs-championship.html
bcs championship
[URL=http://wichome.info/gambling-online-rules.html]gambling online rules[/URL]

http://wicplanet.info/map.html
shoping
[URL=http://wicplanet.info/map.html]shoping[/URL]
http://wicplanet.info/irish-girls.html
irish girls
http://wicplanet.info/curacao-tourism.html
curacao tourism
[URL=http://wicplanet.info/irish-girls.html]irish girls[/URL]

http://wicplanet.info/map.html
shoping
[URL=http://wicplanet.info/map.html]shoping[/URL]
http://wicplanet.info/irish-girls.html
irish girls
http://wicplanet.info/curacao-tourism.html
curacao tourism
[URL=http://wicplanet.info/irish-girls.html]irish girls[/URL]

http://goodhealthstrategies.info/buy-viagra-on-line.html
buy viagra on line
[URL=http://goodhealthstrategies.info/buy-viagra-on-line.html]buy viagra on line[/URL]

http://goodhealthstrategies.info/buy-cheap-viagra.html
buy cheap viagra
[URL=http://goodhealthstrategies.info/buy-cheap-viagra.html]buy cheap viagra[/URL]

http://goodhealthstrategies.info/buy-softtabs-viagra.html
buy softtabs viagra
[URL=http://goodhealthstrategies.info/buy-softtabs-viagra.html]buy softtabs viagra[/URL]

http://goodhealthstrategies.info/buy-discount-viagra.html
buy discount viagra
[URL=http://goodhealthstrategies.info/buy-discount-viagra.html]buy discount viagra[/URL]

http://goodhealthstrategies.info/buy-prescription-viagra.html
buy prescription viagra
[URL=http://goodhealthstrategies.info/buy-prescription-viagra.html]buy prescription viagra[/URL]

http://goodhealthstrategies.info/buying-viagra.html
buying viagra
[URL=http://goodhealthstrategies.info/buying-viagra.html]buying viagra[/URL]

http://goodhealthstrategies.info/buy-viagra-ebay.html
buy viagra ebay
[URL=http://goodhealthstrategies.info/buy-viagra-ebay.html]buy viagra ebay[/URL]

http://goodhealthstrategies.info/buying-cheap-free-sale-viagra.htm
buying cheap free sale viagra
[URL=http://goodhealthstrategies.info/buying-cheap-free-sale-viagra.htm]buying cheap free sale viagra[/URL]

http://goodhealthstrategies.info/buy-viagra-generic.html
,a href=http://goodhealthstrategies.info/buy-viagra-generic.html >buy viagra generic
[URL=http://goodhealthstrategies.info/buy-viagra-generic.html]buy viagra generic[/URL]

http://goodhealthstrategies.info/buy-cheap-viagra-online-uk.html
buy cheap viagra online uk
[URL=http://goodhealthstrategies.info/buy-cheap-viagra-online-uk.html]buy cheap viagra online uk[/URL]

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama