, niedziela 26 maja 2019
Piątka idzie na podbój
Beskidy mają wiele atrakcji, którymi warto się chwalić. Jedną z nich jest Zameczek Prezydencki w Wiśle. fot. Wojciech Trzcionka Dodaj do Facebook

Piątka idzie na podbój

MARCIN CZYŻEWSKI/Gazeta.pl
Mieszkańcy województwa śląskiego wiedzą, że w Beskidach można dobrze wypocząć. Teraz miejscowe gminy zamierzają na billboardach, w internecie i samolotach powalczyć o turystów z innych regionów Polski.
Beskidzka Piątka skupia pięć atrakcyjnych górskich gmin: Brenną, Szczyrk, Ustroń, Wisłę i Istebną. Atutami tych miejscowości są piękne krajobrazy, górskie szlaki, źródła rzeki Wisły, Zameczek Prezydencki, koronczarki czy trasy narciarskie. Samorządy od lat już wiedzą, że z takim różnorodnym bogactwem lepiej ze sobą współpracować, niż rywalizować. Dlatego gminy wydawały już razem foldery i promowały się na targach. Razem z Cieszyńskim Stowarzyszeniem Wspierania Inicjatyw Gospodarczych Delta Partner przeprowadziły także badania ruchu turystycznego na terenie Beskidów. Teraz rozpoczynają największą wspólną akcję w historii. — Mieszkańcy województwa śląskiego znają nasze atuty i przyjeżdżają do nas na weekendy. Teraz chcemy walczyć o turystów z innych części kraju i zachęcić ich do przyjazdu w Beskidy na dłużej — mówi Ewa Zarychta z Urzędu Miasta w Wiśle.

Dzięki wnioskowi napisanemu przez stowarzyszenie Delta Partner Beskidzka Piątka otrzymała właśnie ponad pół miliona złotych z funduszy unijnych. Gminy dorzucą do tego w sumie 90 tys. zł i całą kwotę wydadzą na ogólnopolską kampanię promocyjną „Siła płynie z gór". Akcja, na podstawie wcześniejszych badań, zostanie skierowana do osób w wieku od 20 do 40 lat lubiących rodzinne wyjazdy i mieszkających w dużych aglomeracjach, jak Warszawa, Kraków, Poznań, Wrocław czy Łódź.

Do wypoczynku w beskidzkich miejscowościach mieszkańcy wymienionych aglomeracji będą kuszeni na kilka sposobów. Na terenie ich miast pojawią się dziesiątki billboardów promujących atuty Beskidów. Poszczególne miejscowości zaprezentują się w ogólnopolskich programach chętnie oglądanej telewizji śniadaniowej. Ich reklama pojawi się także w internecie, bo grupa, do której jest adresowana kampania, chętnie korzysta z sieci. Beskidzka Piątka będzie się również promować w magazynach, które otrzymują pasażerowie linii lotniczych.

Akcja reklamowa zostanie przeprowadzona dwuetapowo: przed sezonem zimowym 2009/2010 oraz przed wakacjami w 2010 roku. — W sumie chcemy dotrzeć do prawie 5 mln osób i dostarczyć im argumentów do przyjazdu w Beskidy. Liczymy, że dzięki takiej akcji przyciągniemy wielu nowych turystów — mówi Zarychta.

W przyszłym roku ziści się jeszcze jeden pomysł współdziałających ze sobą gmin. Na podstawie wykonanych badań wydadzą one m.in. folder promocyjny zawierający informacje o potencjale przyrodniczym i turystycznym Beskidzkiej Piątki. Z Norweskiego Mechanizmu Finansowego i Mechanizmu Finansowego EOG zdobyły na ten cel ponad 400 tys. zł dotacji.
Komentarze: (14)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Innym jakoś wychodzi ta współpraca. W Cieszynie o promocji miasta się tylko mówi. Ta gnuśność władzy jest odrażająca.

No bo czym tu zachecic ludzi na wiecej niz jeden dzien..?

a w Cieszynie wycięto wzdłóż Olzy dorodne drzewa
w ramach upiększania polskiego brzegu rzeki.

ciągle tylko gada się o pieniądzach,jakby promocja była środkiem na sukces,tylko co ma być reklamowane?Ponieważ turysta przyjedzie i....nic się nie dzieje,żadnych imprez i nuda,że o braku tzw
infrastruktury dla dzieci nie wspomnę.Ileż mozna chodzic po górach,ogladać tydzień kultury bezkidzkiej,wybory miss każdej wioski,pić piwo i niezdrowo się odżywiać?

Centrum rekreacyjne z basenami termalnymi, boiskami i hotelem powstanie w centrum Jaworza. Władze gminy liczą, że będzie to jedna z największych atrakcji w regionie
Leżące pod Bielskiem Jaworze ma długie tradycje uzdrowiskowe. Już w 1862 roku otrzymało status uzdrowiska a na kurację i odpoczynek przyjeżdżały tu takie osobistości jak Wincenty Pol, Maria Dąbrowska, Melchior Wańkowicz, Julian Tuwim, Stefan Kisielewski, Jan Parandowski czy Ignacy Daszyński. Unikalne warunki uroczej miejscowości zachęcały do przyjazdu arystokratów, finansistów i przedsiębiorców.

Teraz Jaworze znowu chce przyciągnąć tłumy turystów. - Zamierzamy wykorzystać wykonane jeszcze w latach 80. odwierty termalnych wód solankowych. Ministerstwo Zdrowia uznało je za wody lecznicze. To wielka szansa dla naszej miejscowości - mówi Zdzisław Bylok, wójt Jaworza.

Do Urzędu Gminy dotarła właśnie wstępna koncepcja kompleksu geotermalnego, wykonana przez specjalistyczną firmę. Zostanie podzielony na dwie części: sportowo-rekreacyjną oraz hotelową. W pierwszej powstaną przede wszystkim baseny termalne - przeznaczone zarówno do pływania jak i kąpieli leczniczych. Niektóre będą kryte, inne znajdą się pod gołym niebem.

Do krytych basenów będzie przylegać centrum sportowo-rekreacyjne z salą gimnastyczną, kręgielnią, siłownią i boiskami do gry w squasha. Znajdzie się tu także sala widowiskowo-konferencyjna dla ok. 300 osób. Nie zabraknie boisk wielofunkcyjnych, kortów tenisowych oraz pola do minigolfa.

Przeszklone przejście połączy baseny z hotelem (na ok. 250 miejsc) i centrum odnowy biologicznej.

Ponieważ teren, na którym powstanie kompleks, jest pochyły, najniższe kondygnacje hotelu oraz część termalnych basenów zostanie przykryta zielonymi dachami (porośniętymi trawą), które będą wykorzystywane do celów rekreacyjnych.

Kompleks powstanie na pięciohektarowym terenie w centrum Jaworza. Gmina otrzymała już zgodę Ministerstwa Rolnictwa na jego odrolnienie. Jesienią zostanie przyjęty plan zagospodarowania przestrzennego, który przewiduje stworzenie kompleksu.

- Albo utworzymy spółkę gminną, która zajmie się budową i będziemy się starać o fundusze zewnętrzne, albo wydzierżawimy teren inwestorowi, który zbuduje kompleks. Już zgłaszają się do nas zainteresowane firmy - mówi Bylok.

Według wstępnych szacunków inwestycja może pochłonąć ok. 200 mln zł. Gmina chce by budowa została zakończona do 2010 roku.

Źródło: Gazeta Wyborcza Katowice

Trzeci bielski basen nie powstanie tak prędko
mac2008-10-16, ostatnia aktualizacja 2008-10-17 11:00

Trzecia kryta pływalnia w Bielsku-Białej rozładowałaby tłok na istniejących już basenach. Ale mieszkańcom przyjdzie na nią trochę poczekać
W Bielsku od ponad dwóch lat istnieją dwa kryte baseny. Jeden miasto zbudowało na osiedlu Karpackim, a drugi wodociągowa spółka Aqua uruchomiła na osiedlu Langiewicza. Oba cieszą się tak dużym powodzeniem, że często zanim ktoś popływa, musi odstać swoje w kolejce do szatni. Nic dziwnego, że władze miasta bombardowane są pytaniami o kolejną pływalnię. Okazuje się, że w magistracie sprawa jest rozważana.

Wspomniana 5 mogłaby wyglądać lepiej, ale i tak bardzo się stara przyciągnąć turystów. Cieszyn za to ani trochę, tylko udaje

Macie rację,chociaz ile się można moczyć w basenie?Czasami potrzeba kregielni,jakieś wesołe miasteczko,dla dzieci łażenie po ul.Głębokiej w Cieszynie to nie frajda.Nawet w Cieszynie nie ma przyzwoitej kafejki internetowej,bo ta w drukarni już nie istnieje i co na to miasto?

Ty zdziwiony znasz Cieszyn??

piwo można pić do bólu...wiem bo właśnie delektuję!

Jakby mnie to mało obchodzi co się będzie budować w Jaworzu. A na pewno mam głęboko w d.... ile basenów będzie w sąsiednim powiatowym miasteczku- "Bielu"

Всякая реклама есть средство отделить человека от его денег.

chyba 10 lat temu proponowałem terażniejszemu
burmistrzowi kafejkę internetową,zupełny brak zainteresowania,a wręcz wrogość,może dlatego,
że nie ta opcja.
Zadajmy sobie jedno ważne pytanie.Kogo reprezentuje Pan Burmistrz----chyba tylko
niesrające pieski-bo z żadną opcją polityczną nie
ma odwagi się utożsamić.
Dlatego jest taki sa

ale was boli że BiT splajtował.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama