, piątek 3 lipca 2020
Beskidzka 5 siódmym cudem!
Burmistrzowie Ustronia Ireneusz Szarzec i Szczyrku Wojciech Bydliński ze statuetką, główną nagrodą konkursu. fot. Wojciech Trzcionka Dodaj do Facebook

Beskidzka 5 siódmym cudem!

WOJCIECH TRZCIONKA
Beskidzka 5 siódmym cudem!

Do Warszawy pojechała mocna reprezentacja z Beskidów. fot. Wojciech Trzcionka


Beskidzka 5 siódmym cudem!

Do ostatniej chwili nie było wiadomo kto wygra. Gdy nagroda przypadła Beskidzkiej 5 burmistrzowie od razu postanowili podzielić się radosną informacją z bliskimi. fot. Wojciech Trzcionka


Beskidzka 5 siódmym cudem!

Minister Elżbieta Bieńkowska z prowadzącym galę Tomaszem Zubilewiczem z TVN. fot. Wojciech Trzcionka

Turystyczne miejscowości Beskidu Śląskiego uznały przed pięcioma laty, że w pojedynkę nie mają szans na dobrą promocję. Zawiązały Beskidzką 5 i do dziś promują się razem. To był strzał w dziesiątkę! W czwartek Beskidzka 5 odebrała od minister rozwoju regionalnego Elżbiety Bieńkowskiej główną nagrodę w kategorii najlepszy produkt promocyjny w drugiej edycji konkursu „Polska Pięknieje - Siedem cudów funduszy europejskich”.
Brenna, Istebna, Szczyrk, Ustroń i Wisła to malownicze miejscowości Beskidu Śląskiego. Każda ma się czym poszczycić, jednak w pojedynkę gminom zawsze brakowało pieniędzy na promocję. Samorządy nie miały też siły przebicia na rynku turystycznym. Dlatego w 2004 roku wójtowie i burmistrzowie zebrali się i zawiązali nieformalne stowarzyszenie - Beskidzką 5. Powstał jeden z pierwszych mikroregionów turystycznych w Polsce.

— Pięć gmin może zaoferować kompleksową ofertę turystyczną - czyli to, czego nie może zaoferować żadna z gmin w pojedynkę — mówi burmistrz Ustronia Ireneusz Szarzec. — Uznaliśmy, że w piątkę promować się będzie łatwiej i taniej, bo koszty rozkładają się na pięć samorządów — dodaje.

Z czasem pojawił się pomysł, by ubiegać się o pieniądze unijne i wypromować Beskidzką 5 na rynkach krajowym i międzynarodowym. Cel był jeden - przyciągnąć do regionu więcej turystów. Projekt „Program rozwoju i promocji produktów turystycznych i kulturowych Beskidzkiej 5” rozpoczął się w lipcu 2006 i trwał do listopada 2007 roku. Całkowita wartość projektu wynosiła 415 tys. zł.— Choć projekt się skończył, cały czas podejmowane są nowe inicjatywy i wspólne przedsięwzięcia — mówi Zofia Parchańska-Puczek ze Stowarzyszenia Wspierania Inicjatyw Gospodarczych Delta Partner, które obsługuje Beskidzką 5.

Dzięki pieniądzom z UE Beskidzka 5 miała fundusze na kampanię promocyjną, stworzenie logotypu, systemu identyfikacji wizualnej, udział w targach turystycznych oraz organizację imprezy dla dziennikarzy i touroperatorów. Powstał program promocji. Stworzono jedno wspólne hasło promocyjne: „Siła płynie z gór” oraz hasła dla poszczególnych gmin: Brenna - siła spokoju, Istebna - siła tradycji, Szczyrk - siła energii, Ustroń - siła zdrowia, Wisła - siła źródeł. Beskidzka 5 przeprowadziła też badania ruchu turystycznego.

W czwartek na Zamku Królewskim w Warszawie Beskidzka 5 odebrała nagrodę za ciekawy pomysł na promocję gmin. Mikroregion wygrał drugą edycję konkursu „Polska Pięknieje - Siedem cudów funduszy europejskich” w kategorii produkt promocyjny. Burmistrzowie Ustronia Ireneusz Szarzec i Szczyrku Wojciech Bydliński odebrali statuetkę od minister rozwoju regionalnego Elżbiety Bieńkowskiej. Co ciekawe, przed rokiem w tej samej kategorii triumfował cieszyński projekt „Design Alive! żywa galeria designu” (pisaliśmy o tym w tekście „Cieszyńska żywa galeria designu siódmym cudem!”).

— Udowodniliśmy malkontentom, którzy twierdzili, że taka promocja małych gmin doprowadzi tylko do wzajemnego wytykania wad i kłótni, że naszą bronią jest jedność. Mam nadzieję, że teraz inne gminy będą brały nas za wzór — mówił Szarzec. — Pokazaliśmy, że można, że w grupie siła. Nie spoczywamy na laurach, ta nagroda to mobilizacja do jeszcze lepszej pracy — cieszył się Bydliński.

— Do tegorocznej edycji konkursu zgłoszono 137 projektów z całej Polski. Nominowanych do nagrody zostało 40 z nich — przekonywała Iwona Gach, współorganizatorka konkursu. Statuetki przyznano w siedmiu kategoriach.
Komentarze: (6)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

To jest Beskidzka 5 na miarę naszych możliwości. My nią otwieramy oczy niedowiarkom! Mówimy: to jest nasza piątka, przez nas zrobiona, i to nie jest nasze ostatnie słowo.

A komu jest 'misiowato'?

Siódmym cudem to jest pierwsze miejsce ficka w plebiscycie.

Ten plebiscyt to jakies totalne jaja. Ci co cos robia nie maja czasu klikać w komputery i sa nisko a Ci co niewiele(Ficek) albo nic nie robia(Branny) sa na czele. Wiem , kazdy ma jakies atuty, ale cos mi tu smierdzi grą pod stołem(informatyków). Naczelny sie smieje bo jest ruch w interesie i odwiedziny ale mam propozycje pułapkę ! Po tym konkursie zróbcie prawdziwy - ile złotówek z Unii na 1 mieszkańca kto zdobył, ile kosztuje administracja na 1 mieszkańca w której gminie (żadne tam srednie zarobki bo to zaciemnianie prawdy) ile zbudowal metrów kanalizacji, wodociagów ile zaciągnał dlugu na 1 mieszkańca ( tylko wtedy to jest porównywalne) ile metrów dróg i chodników (zbudowanmych nie planowanych) to byłby ciekawy ranking i w dodatku prawdziwie pokazujacy kto jest co wart!Pozdrawiam i przepraszam że nie na zadany temat.

Tak sobie myślę ile to nas kosztują takie pseudo-plebiscyciki. Wyjechało do Solycy co najmniej 10 osób (na zdjęciu) pewnie gdzieś spali, cos może zjedli, no i ponoć gala była oczywiście z Mega Gwiazdą Zubilewiczem.
Oczywiście się czepiam, bo przeca nie można zwyczajnie - kwiatek, rąsia, bużka i do roboty, to takie nieeleganckie i jakby z innej epoki.
Pozdrawiam

Tu nie trzeba odkrywac ameryki wystarczy ws polpracowac rownież z menedzerem marki w centralnym organem turystycznym w kraju . No nie dziwie sie ze Pani minister to docenila bo sama temat dobrze znala pracujac u marszalka Olbrychta w urzedzie marszalkowskim !!!!!!! :))

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama