, czwartek 22 kwietnia 2021
Wisła: Prezydent w Zameczku? Pogotowie czuwa
Godzina postoju karetki pod Zameczkiem kosztuje 150 zł. fot. Wojciech Trzcionka Dodaj do Facebook

Wisła: Prezydent w Zameczku? Pogotowie czuwa

KK, TWO
Wisła: Prezydent w Zameczku? Pogotowie czuwa

Zeszłotygodniowy szczyt prezydentów RP Lecha Kaczyńskiego i Ukrainy Wiktora Juszczenki w Zameczku „obsługiwały” dwie karetki z Katowic. fot. Wojciech Trzcionka

Kilka tysięcy złotych kosztuje zabezpieczenie prezydenckiej wizyty w Wiśle przez pogotowie. Za godzinę postoju karetki pod Zameczkiem stacja ratownictwa kasuje 150 zł. Tylko dlaczego nie cieszyńska, która ma najbliżej, a katowicka?
Każdy przyjazd prezydenta Lecha Kaczyńskiego do Wisły to ogromne zamieszanie. Droga koło Zameczku jest zamykana, cała okolica jest pilnowana przez Biuro Ochrony Rządu i specjalne jednostki policji. Nawet mysz się nie prześlizgnie...

W zabezpieczenie wizyty każdorazowo angażowane jest też pogotowie ratunkowe. To na wypadek, gdyby prezydent gorzej się poczuł. Zeszłotygodniowy szczyt prezydentów RP Lecha Kaczyńskiego i Ukrainy Wiktora Juszczenki w Zameczku „obsługiwały” dwie karetki należące do Zakładu Opieki Zdrowotnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji im. sierżanta Grzegorza Załogi w Katowicach. Gdy prezydenci dyskutowali o kryzysie gazowym, załogi karetek... z nudów obrzucały się śnieżkami.

Za zabezpieczenie opieki medycznej, tak jak i zapewnienie bezpieczeństwa prezydentowi odpowiada BOR, które podpisuje kwartalne umowy z jednostkami lecznictwa specjalnego. Jedną z nich jest ZOZ MSWiA w Katowicach, który każdorazowo, gdy Kaczyński jest w Wiśle, wysyła do Zameczku karetkę.

Rzeczniczka prasowa ZOZ MSWiA w Katowicach, Ewa Kalinka, jest niezwykle oszczędna w podawaniu informacji na temat kosztów obsługi prezydenckich wizyt w Wiśle. Z pytaniami odsyła do MSWiA. Z oficjalnego cennika placówki dowiadujemy się jednak, że koszt „wypożyczenia" zespołu lekarskiego z karetką na godzinę to wydatek 150 zł (plus koszty dojazdu).

Co ciekawe, gdyby zabezpieczenie prezydenckiej wizyty zlecić cieszyńskiemu pogotowiu, za usługę trzeba by zapłacić... więcej. — Nasze pogotowie świadczy podobne usługi, obsługujemy imprezy sportowe czy kulturalne. Koszt wynajęcia karetki z zespołem lekarskim wynosi 200 zł za godzinę — mówi Jan Kawulok, dyrektor Cieszyńskiego Pogotowia Ratunkowego.

O zabezpieczaniu prezydenckich wizyt było głośno w całej Polsce w kwietniu zeszłego roku, gdy MSWiA odmówiło zapłacenia faktur w wysokości ponad 200 tys. zł za karetkę czuwającą pod letnią rezydencją prezydenta na Helu. Urzędnicy MSWiA tłumaczyli, że mogą płacić tylko za świadczenia prezydenta w czasie jego oficjalnych wizyt. Tymczasem w tym przypadku chodziło o należność za czuwanie karetki w czasie 71 dni urlopu prezydenta.
Komentarze: (22)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Poza tym że cieszyńskie pogotowie jest droższe to jeszcze...no wiadomo,Prezydent też chce żyć.

Katowicka medycyna niestety wyżej stoi fachowością.

przy okazji
Ludzie pracujący przy niemedycznej obsłudze szpitala uważają, że nowa dyrektor chyba przesadziła z obsługą zewnętrzną kuchni, pralni a
może jeszcze sprzątania i salowych.
Firmy wykonujące pranie i gotowanie są oddalone o kilkadziesiąt km od Cieszyna i nie mogą elastycznie reagować na
potrzeby szpitala, szczególnie w okresie zimowym.
A jak będą zaspy, to co chorzy nie dostaną jeść i nie będą mieli upranej pościeli pranej w okolicach Krakowa.
Miejscowi podejrzewają kumoterskie układy, co na
to właściciel czyli Starostwo.Sprawa jest poważna
ponieważ spora grupa straci pracę,a proponowanie im zatrudnienia kilkadziesiąt km stąd zakrawa na kpiny.
Są również w świetle poczynań nowej dyrektor
podejrzenia o próbę sprywatyzowania szpitala poprzez doprowadzenie go do bankuctwa.
Gdzie są posłowie Olbrycht i Kopeć.
Gdzie przewodniczący powiatu rządzącego PO Węglarzy.
Oni mają zapobiegać wszelkim próbom utrącenia
naszego szpitala, ale czy aby napewno?

Domagamy się wypowiedzi starostwa.

Panie Dystans waćpan chyba jest specjalistą mniemanologii stosowanej, Co by było gdyby... itp
A może coś bilżej na temat rachunku ekonomicznego, jakości, poprawy wizerunku waćpanie Dystans. W kwietniu podsumujemy rok i wtedy zobaczymy co ludzie uważają

Szanowny Panie Redaktorze... Wiem że niejednokrotnie karetek ze Śląska Cieszyńskiego brakuje... Co by Pan powiedział gdyby Pana bliska osoba potrzebowała pomocy medycznej ale niestety nie otrzymała by jej ponieważ karetka ze Śląska Cieszyńskiego czekała by przy zameczku....
Znam przypadek kiedy kilka lat temu dziecko nie otrzymało pomocy i zmarło,... bo nie było wolnej karetki(karetki były wszystkie z okolicy na interwencji ....)
Karetek jest i tak za mało ....

Parówkowym skrytożercom mówimy stanowcze nie

Do licha i co ten prezydent Kaczyński nawyprawiał? Podpuścił Tuska i ten lekkomyślnie zwolnił prawdziwy diament wśród ministrów, samego Ćwiąkalskiego - w rankingach najpracowitszego członka rządu. Taka strata na drodze do normalności.

No cóż nie biorą karetek z CPR Cieszyn- bo to prawda któż obstawia z lek. te karetki: jeden strszy lekarz bez specjalizacji,i kilku emerytów, rencistów którzy kiedyś zostali zwolnieni z ZZOZ Cieszyn za a.....Pogotowie to zaczyna się powoli robić zwrot w przeciwnym kierunku niż mu nadał bieg poprzrdni Dyrektor. Tylko czekać aż będzie krach jak za Brachaczka.

Karetki sa z Katowic nie z cieszyna .
Policjanci na stokach w Ustroniu i Wisle dojezdzaja z Katowic. Czy tak ciezko to pojac?

mnie to w sumie nie dziwi-do mojej żony karetka ze szpitala jechała 20 minut...(mieszkam 200 m od wjazdu do szpitala)......było to jakies 4 lata temu....

Karetka może być nawet z Hondurasu. Byle była tańsza. Toć to nasze podatki.

Do pogotowia trza jakiegoś specjalisty. Najlepiej jakiegoś Posła. Był taki jeden. Nie wiadomo gdzie mniej szkodzi. Wesołe jest życie staruszka, oho! Tu palec zaboli tam główka, a czasami Pogotowie nie przyjedzie, oho!

Dystansowi,że kiedy złodziej okrada ci dom,nie czekasz aż opuści dom,żeby zobaczyć co ukradł...
Ludzie na miejscu patrzą i widzą,a takie "zatrudnianie" kontraktórów z "daleka" za "tańsze" pieniądze śmierdzi!Na końcu roku może nie będzie czego ratować w szpitalu,bo będzie za późno, dlatego wolę reagować na sygnały,niż czekać.Co się stało z Polifarbem,Termiką,Cespą itd?
Mamy sporo specjalistów od wykańczania lokalnych firm,a potem dziwimy się,że nasz region stacza się na dno,bo nie ma gdzie pracować.

pytanie: ilu profesorów ma cieszyński szpital?

Po co te utyskiwania na koszta karetki , dawniej pisano i narzekano ze prezydent do Wisly przyjechac nie chce a teraz jak przyjezdza to znowu żle !!!!!!!!!

a co to takiego sie stało z Polifarbem?... prosze o szczegóły, pracuje tu 15 lat , nigdy tak dobrze firma sie nie miała jak teraz, ale może o czymś nie wiem, co na mieście wszyscy wiedzą?..

zbankrutowały. Szpital też to czeka jak będzie drogi i źle zarządzany. A jest drogi i źle zarządzany i to już od lat wielu. Olbrzymie koszty niczym nieuzasadnione - np. utrzymywanie de facto 2 szpitali przy niewykorzystaniu możliwości jednego; forsowanie trwającej 20 lat budowy nowego pawilonu itp. - każdy by zbankrutowal przy takiej polityce...:)

O Cefanie,Spomaszu nie wspomnę.Prawda jest taka,że w Cieszynie panuje krótkowzroczność, dostać się do żłoba,nachapać się ile wlezie,ustawić rodzinę i olać ludzi,którzy na ciebie głosowali(aż do kolejnych wyborów).Szpital to moloch i rozwiązanie jego problemów może odbywać się jedynie w kontekście całej polskiej służby zdrowia,a wiemy jak to wygląda.Może dlatego łatwiej władzom lokalnym zarżnąć tą instytucję,a pozostałości dać innym do rozgrabienia,tylko co tam może powstać?
Chyba nie mamy jeszcze w Cieszynie Leroy Merlin?!
Czekam na propozycje,co postawić w miejscu Szpitala Śląskiego?Tylko proszę,żeby było śmiesznie!Ja proponuję EuroDisneyLand!A nasz Prezydent następnym razem będzie miał helikopter przed zameczkiem,to dopiero słono zapłacimy za to!

pomnik, zborowy pomnik, wszystkich radnych gminnych i powiatowych, pomnik wnioskujem wystawić, pomnik

Chciałem napisać żeby burdel postawić ale przeca już stoi.

ten który doprowadził szpital do takiego stanu to dzisiaj chce wykończyć CPR Cieszyn ( Pogotowie). Jakoś CPR nie ma szczęścia do dyrektorów- oprócz Czaja Edka to było chłopisko na stanowisku.

władza wyżywi się sama - płaci naród

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama