, środa 24 kwietnia 2024
Rozrzucają w lasach kostki pachnące rybą. Ruszyło jesienne szczepienie lisów
Z danych przekazywanych przez myśliwych wynika, że w województwie śląskim żyje obecnie ponad 7,5 tys. lisów. fot. Wojciech Trzcionka 



Dodaj do Facebook

Rozrzucają w lasach kostki pachnące rybą. Ruszyło jesienne szczepienie lisów

PAP/ Interia.pl
Akcja szczepienie lisów przeciw wściekliźnie rozpoczęła się w województwie śląskim. Potrwa do 10 września. Szczepionki zrzucane będą z samolotów - poinformował Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Katowicach.
zczepionki przeciwko wściekliźnie zostaną rozrzucone na obszarze ponad 10 tys. kilometrów kwadratowych. Na pola, łąki, do lasów, ogródków działkowych i parków trafi około 200 tys. szczepionek, które wyglądają jak małe, brunatno-zielonkawe kostki o zapachu mocno zepsutej ryby. Lisy wyczuwają je z odległości 800 metrów.

Wojewódzki lekarz weterynarii zaapelował, by nie podnosić szczepionek z ziemi. Jeśli podniesie ją człowiek, praktycznie staną się bezużyteczne. Lisy wyczuwając ludzki zapach nie zjedzą już kostki.
Po zakończeniu akcji, przez dwa tygodnie, nie wolno wyprowadzać na tereny niezabudowane zwierząt domowych. Sama przynęta nie jest niebezpieczna dla człowieka. Natomiast w przypadku kontaktu z płynną zawartością kapsułki, należy niezwłocznie skontaktować się z najbliższym lekarzem. Trzeba też natychmiast umyć mydłem pod bieżącą wodą ręce oraz inne części ciała, które zetknęły się z płynną szczepionką.

Wszelkich dodatkowych informacji w sprawie szczepień udzielają pracownicy Śląskiego Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Katowicach pod numerami telefonów: (32) 609-16-14 lub 609-16-15.

Zastępca Śląskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii Agnieszka Cyngler poinformowała, że po dotychczas prowadzonych akcjach znacznie spadło występowanie wścieklizny wśród zwierząt. Od 2003 roku odnotowywane były pojedyncze przypadki wystąpienia choroby. Po raz ostatni lekarze zetknęli się z tą chorobą w 2006 roku. Dotknęła ona nietoperza.

Z danych przekazywanych przez myśliwych wynika, że w województwie śląskim żyje obecnie ponad 7,5 tys. lisów. Akcja szczepienia w województwie śląskim przeprowadzana jest wiosną i jesienią.
Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama