, sobota 19 września 2020
Radzie brakuje pieniędzy na diety
Halina Bocheńska chce żeby przyszłoroczny budżet rady był wyższy o 5 tys. zł. fot. Wojciech Trzcionka Dodaj do Facebook

Radzie brakuje pieniędzy na diety

TWO
Budżet Rady Miejskiej Cieszyna wynosi 150 tys. zł. W przyszłym roku będzie nieco większy, bo pieniędzy nie starcza.
Halina Bocheńska, przewodnicząca Rady Miejskiej, zwróciła się do burmistrza Bogdana Ficka z wnioskiem o zwiększenie budżetu rady w przyszłym roku. Burmistrz nie może się nie zgodzić. Musi wpisać odpowiednią kwotę do projektu przyszłorocznego budżetu, który później radni będą głosować.

Obecnie budżet rady wynosi 150 tys. zł. Większość tych pieniędzy idzie na diety. Pieniędzy jednak nie starcza. — Już w tym roku brakuje nam ok. 4 tys. zł, bo radni z komisji rewizyjnej i zdrowia musieli odbyć dodatkowe posiedzenia — tłumaczy nam przewodnicząca. Nie pamięta o ile dokładnie posiedzeń chodzi.

Burmistrz pamięta. — Sama komisja rewizyjna od czerwca spotykała się siedem razy, za każdym razem w tej samej sprawie - chodzi o moją rzekomą niegospodarność w trakcie realizacji mostu Rochea— przekonuje Bogdan Ficek. — Za przewodniczącego Wojciecha Brachaczka tylu posiedzeń nie było. Gdy opozycja przejęła władzę, diet sobie nie podniosła, za to częściej organizuje posiedzenia komisji i na jedno wychodzi — dodaje Ficek. Nie dziwi się, że radzie zaczyna brakować pieniędzy, bo na same diety dla przewodniczącego komisji rewizyjnej Jana Żurka „trzeba było przeznaczyć 1400 zł".
Radny za jedno posiedzenie komisji otrzymuje 100 zł (kwota nie jest opodatkowana), a jej przewodniczący - 200 zł.

Halina Bocheńska chce żeby przyszłoroczny budżet rady był wyższy o 5 tys. zł. — W ten sposób zabezpieczymy pieniądze na dodatkowe posiedzenia komisji oraz na działalność nowo powołanej Młodzieżowej Rady Miejskiej Cieszyna. Młodzież nie będzie pobierała diet, ale musimy kupić papier, jakieś soki na sesję. Chcemy, żeby młodzi radni poczuli się tak samo ważni — dodaje przewodnicząca.

Pierwsza sesja Młodzieżowej Rady Miejskiej Cieszyna odbędzie się w poniedziałek o godz. 14.00.
Komentarze: (67)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Skoro mają być wszyscy i ci młodzi i ci starzy radni tak samo ważni(powtarzam za panią Bochenską),może wzorem tych młodych soki i papier wszystkim wystarczą. Obejdzie się bez podwyżki a za 150 000 zł można by było zrobić jakiś plac zabaw dla tych dzieci ,ktorzy jeszcze nie radzą w mieście. Nie wiedziałem ,że mamy tu Kraj Rad.

Eda

Obciąć birgermajstrowi o 5 tys. na rok, jak taki przemądrzały i wszystkich poucza

Każdy przychodzi z własną pepsi na obrady!!!
Nie masz Pepsi,nie wchodzisz!Można do tego jeszcze dołozyc własny papier toaletowy,mydło i szklankę,dla tych co chcą korzystać.

Panie Burmistrzu, czy Pan zapomniał jak Pan zabiegał o swoją podwyżkę 1400 zł miesięcznie jeszcze niedawno? A spotkanie komisji rewizyjnej są dlatego tak częste, że tyle niejasności pojawia się z mostem Roche'a. Na sptoknia z komisją rewizyjną przysłał Pan materiały w jezyku angielskim, choć sprawą jasną jest, ze dokumenty są przede wszystkim w języku polskim - skoro językiem urzędowym jest jezyk polski w Cieszynie. No właściwie radni powinni znać języki, ale może w następnej kadencji będzie lepiej. A co do Pana Brachaczka i jego przewodniczenia; jak mogła się komisja rewizyjna Panu postawić, skoro Pan ją ustanawiał? Czy dalej Pan sądzi, ze uprawiał Pan będzie białoruski model? Może i tak, ale proszę się przesiąść na białoruśkę i szukać "zakopanego talentu" a nie zabijać deskami miasto.

Observer to radny!

Też mi odkrycie!

niech tak burmistrz nie rozdziera obłudnie szat,
jasne gdyby pomnożyć 1400 zł ,której to podwyżki pan burmistrz się prawie domagał przez 12 to wychodzi 16.800 ,dołożyć je radzie ,na jedno wyjdzie.
Takie populistyczne i głupie gadanie cobyśmy to nie zrobili za 150.000 zł,które rocznie kosztuje utrzymanie rady miasta jest szkodliwe społecznie.
Wszędzie radni dostają diety,cieszyńscy bardzo
niskie w porównaniu z innymi,patrz np.Skoczów,toż
to prawie mtropolia.
A może by tak zlikwidować diety poselskie,odebrać
prezydentowi,niech jeżdzi tramwajem,takie austriackie głupie gadanie,ile by to było placów zabaw.

Młyny zmian mielą powoli w Cieszynie. Jednak mielą. I to napawa umiarkowanym optymizmem.

Chcemy mieć tanie państwo ,czemu by nie miala być także tania gmina.Ja rozumiem, ze dziś wszyscy uważają ,że taki grosz nie wiele znaczy w budżecie, a te dywagacje to populizm.To jednak grosz publiczny. I kiedy na wszystko nie starcza ,Radni a także Pan burmistrz jako osoby publiczne o szczególnej wrażliwości społecznej powinni nieco mniej zgarniać do siebie z kasy publicznej wzorem Pani premier Irlandii ,ktora również zawnioskowała o okrojenie swojej pensji z uwagi na recesję. Dzieci i mlodzież niech się bawią i uczą ,a rada niech realnie zatroszczy się o miejsca zabaw i godziwe warunki do nauki. Nie koniecznie ,trzeba im proponować zabawę w doroslych i robić mlodzieżową radę. Siedzenie , jest nie zdrowe, a wzorce plynace z rady miejskiej nie koniecznie do naśladowania.

Z powodu złej sytuacji gospodarczej kraju prezydent Irlandii Mary McAleese ogłosiła, że godzi się na obniżkę swych uposażeń o 10 proc. - donoszą irlandzkie media

pani premier za 2 wykłady na znanych uniwersytetach bierze 4 razy więcej niż jej deklarowana obniżka.
A swoją drogą proponuję naszym miejskim prominentom dorabianie do pensji w ten sam sposób.

Coś było o jednym radnym co chciał dorabiać. A mu wtedy Pan Kuboszek zrobił koło pióra. Więc radni niech uważają na dorobku!

Mam także pytanie do historyków Cieszyna. W jaki sposób,historycznie wynagradzano w Cieszynie burmistrza i radnych.Ta sprawa mnie bardzo interesuje.Np. ile wynosiły diety radnych i jak one się miały do przeciętnych pensji w okresach lat 50,60,70,80,90,lat ,a jak przed wojną i za starej nieboszczki Austryji jak starka mawiała. Sądząc po tym ,że Żydzi i zamożni Niemcy radzili w miejskim ratuszu,to ile oni kosztowali państwo austriackie. Może to była funkcja honorowa i bidule nie rwały się do władzy ustawodawczej,a selekcja przedwyborcza wyglądała bardzo naturalnie i nikt się nie pchał na mównicę ,co nie miał grosza przy duszy ,pouczać resztę narodu.

Pani Bocheńska to fajna laska

Czy znasz wysokość jego poborów już po obniżce o te całe 10%. Jego 1% to więcej aniżeli Twoje 100%, ale on nie rzucał kamieniami na szkołę!!!

Observer to radny bez odwagi, ze sie nie ujawnia. Wstyd...

Laska, jak z obrazka Czy tak piękna? Nie! Tak płaska

ludzie mamy problem,samolot kosztował 150 tys.
to dlatego nie chciał się spotkać z radnymi nasz
przenajwspanilszy,najwydestylowaniuchniejszy,
wspaniałość niższa Pan Prezydent, ponieważ chciał budżet rady miasta Cieszyna na swój przelot do
Brukseli.I co Wy maluchy na to.Tu lekką rączką
leci 150 tys.a my się głowimy czy naszym radnym
dać parę groszy czy nie dać.Pokazał nasz Prezydent
że on to jednak gościówa.

Inga nie masz nic do powiedzenia w obronie swego ulubionego burmistrza, że Ci na wypuchę tylko zostało? Czy ja tu coś nieprawdziwego napisałem? Czy raczej nie mam bałwochwalczwego nastawienia do władzy, tak jak widzę to u Ciebie. Ale w końcu to forum i każdy sobie może pisać, jesli nie łamie regulaminu, A jak chcesz dać przykład, to sama się przedstaw jak Ci tak będzie raźniej.

Może by tak odbyli kilka posiedzeń za darmo ? Dla idei ? Ale to by już chyba było zbyt niemoralne ; )
A tak poważniej - 150 tys. rocznie to nie jest jakiś ciężki pieniądz. Jak będą mądrze radzić, a nie za przeproszeniem p... w stołki to można im dać dwa razy tyle.

Dasz , swoje- to nie piepsz.

gdzie nasz moherowo,rydzykowo,kaczorowo.POchwowy mieczykk.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Pieniądze są po to, by je zarabiać i wydawać. Zarabiać je należe uczciwie, a wydawać rozsądnie. No czasem można mieć gest, ale nie z publicznego trzosu.

Nie ma co robić problemu z 5 tys. złotych na rok dla całej Rady. Nie bądźmy śmieszni. To 0,5% kosztów utrzymania nowej hali sportowej.

Prawdę mówiąc ten atak pana burmistrza na komisję rewizyjną jest nie uzasadniony.Cnota ,krytyk i rewizji nie powinna się bać. Raczej moje uznanie zyskala by postawa odwrotna pana burmistrza,tzn, jakby sam zawnioskował o podniesienie diet dla tej komisji by spotykała się znacznie częściej bo życzy sobie by dokładniej patrzono mu na ręce. A tak znowu minus.Opozycja w tym zakresie wypełnia swoją rolę, niezbędną. Po licznzch zebraniach komisji rewizyjnej uzyskac od rady absolutorium to dopiero bedzie satysfakcja.

to tak jak by mieć pretensje że sądy sądzą..."Burmistrz pamięta. — Sama komisja rewizyjna od czerwca spotykała się siedem razy, za każdym razem w tej samej sprawie - chodzi o moją rzekomą niegospodarność w trakcie realizacji mostu Rochea— przekonuje Bogdan Ficek".

Mieczyk siedzi za robota, który ostatnio zainfekował GC!!!!!

Bochenska mowi: "Chcemy, żeby młodzi radni poczuli się tak samo ważni". No i pokazala na czym jej najbardziej zalezy, zeby byc, wazną! A burmistrz ujawnia te 5 tys. bo chce sam byc wazny. Niestety... Oko za oko... Jak prezydent i premier. To i to zenujące.

są ważniejsze sprawy od lokalnych sporów w Cieszynie. Oto Pan Prezydent RP będzie startował w następnych wyborach, na przekór POmiotom. Brawo Panie Prezydencie!
To odważna decyzja. Wśród zalewu miernych, leniwych i niekompetentnych polityków - prących do władzy dzięki poparciu ludzi niepotrafiących myśleć samodzielnie - i mających jakąkolwiek szansę w tej walce o władzę tylko i wyłącznie dzięki poparciu wrogich Polsce i chrześcijaństwu mediów prywatnych, jest Pan ostoją kompetencji, rzeczowości, stałości poglądów, uczciwości i symbolem walki o rzeczywiste interesy Polski i Polaków w kraju i za granicą.
Uczciwa Polska Pana poprze Panie Prezydencie! Tą walkę wygramy!

В ее голосе звенели деньги.

Kaczyński to tak naprawdę pierwszy normalny prezydent Polski po 2 wojnie światowej. Wszyscy jego poprzednicy na czele z Walizą przynieśli Polsce tyle wstydu i hańby,że z litości nie bedę przypominał ich dokonań. Lech Kaczyński- pierwszy prezydent inteligent. Pierwszy prezydent o wyższym wykształceniu. Pierwszy prezydent ,który jest polskim patriotą.
Dlatego jest tak strasznie zwalczany przez media złożone i zarzadzane przez bydlków z SB i WSI

Страховка президента – вето, перестраховка народа – импичмент.

i nie zawiodłem się,kołtuństwo jest niereformowalne.
Boże chroń naszą ojczyznę przed II kadencją,
bliżniaków.
Jedno nieszczęscie normalnie wystarczy,a nas
spotkało podwójne.

Kocie - ja im ze swojej osobistej kasy nie dam ani grosza, chyba że mi go siłą ściągną; rozróżniaj pojęcia. Chcesz to sam sponsoruj. Dziękuję.

Zachowanie obrońców prezia przypomina mi zachowanie szczeniaka, który najpierw sika z balkonu na przechodniów, a potem skarcony klapsem robi z siebie niewinną ofiarę

Nareszcie po tylu latach rządów Wspólnoty dla Cieszyna na czele z Olbrychtem i Fickiem dowiemy się o wszystkich ciemnych stronach tych rządów! A jest ich naprawdę wiele. Czy dowiedzielibyśmy się o marnotrastwie pieniędzy przy moście Rocha, gdyby nie nowa większość w radzie? Czy wiedzielibyśmy o próbach podwyżek dla burmistrza? Czy wiedzielibyśmy o różnych niejasnościach przy przetargach? Myślę również, że w końcu dowiemy się o kulisach zarządzania zamkiem, MOSIR-em, ZBM, MZD itp. A niech komisja rewizyjna zbiera się jeszcze częściej by wyjaśnić te wszystkie sprawy!!! Bo tak naprawdę to tam topione są nasze pieniądze!!!
P.S. Czy moralne Panie Burmistrzu było występowanie o podwyżkę 1400zł, kiedy ludzie zarabiają 800? Czemu wtedy redakcja nie spytała o to p. Ficka? Przypomnę że Nasz miłościwie panujący dr(sic!) Bogdan Ficek zarabia miesięcznie 10 tyś + rada nadzorcze z ramienia miasta! Jedyne 45 tyś. rocznie! A jak!

Wygląda na to że naszych Szanownych trzeba wysłać na intensywny kurs managementu ( po polskiemu - zarządzania ). Ale - czego Jaś się nie nauczył, tego Jan nie będzie umiał. Dość ciężko poprawiać błędy po przedszkolankach.

Chciałbyś, aby Inga w łóżku była i dopiero wtedy się odkryła ?

Cel POmyj jest jeden: przeksztalcic Polske polskojezyczny region o znaczeniu niemieckiego landu, w virtualne panstwo z systematycznie wynaradawiana ludnoscia.

Podobny cel przyswiecal komunistom w II RP, ktorzy byli zwykla agentura rosyjska: dazyli do podzialu Polski. Teraz zastapili Rosje Niemcami.

Panie Prezydencie, po ostatniej wizycie cały Cieszyn na Pana zagłosuje, zwykli ludzie chcą PiS, chcą prawa i sprawiedliwości. Prezydent Kaczyński zasługuje na drugą kadencję.
Za pamieć zapomnianych z Solidarności, za politykę wschodnią, za to , że stanowi socjalną przeciwwagę dla złodziejskiego nurtu z nazwą "liberałowie" czyli inaczej dla równowagi władzy w Polsce. Za patriotyzm i prostolinijność jestem za

Jest kilkanaście powodów dla których pan Premier Donald Tusk nie zostanie Prezydentem. I ostatnie wydarzenia są tylko kolejnymi gwoźdzmi do jego politycznej trumny potwierdzającymi to o czym kilka milionów ludzi wiedziało wcześniej, ale kolejne kilka milionów musiało doświadczyć tego na własnej skórze poprzez rok jego bezbarwnych rządów. I to o jakość rządzenia chodzi, naprawdę o jakość i to jest oceniane... I choć nie ma usprawiedliwienia dla braku manier, chamstwa i zwykłego prostactwa, to nie te przykre cechy przesądziły, że Premier nie będzie Prezydentem. Część społeczeństwa bowiem uważa takie cechy za zalety i nie chce ich widzieć u Premiera, bo po prostu Premier jest ich odbiciem. Czasem dla żartu, czasem dla rzekomego "dowartościowania się" takim "luzackim" nihilizmem. Sprawa wychowania to niestety trudny i bolący temat. Niemniej jednak pomijając ten aspekt, należy zaznaczyć, że decydującym o ocenie danego polityka jest pierwszy rok sprawowoania rządów. Niestety pan Premier nie dokonał żadnej sztandarowej reformy ze swoich wyborczych haseł (pomijam wycofanie wojsk z Iraku i fiasko ustaw medialnej i kominowej). Mija rok zakończony wieloma porażkami: na Białorusi (MSZ), z PZPN i ostatnia z otoczką szczytu UE znowu z Prezydentem. Agresja, agresja i jeszcze raz agresja nie jest dobrym doradcą dla nikogo (ani w zwykłej rodzinie, ani tym bardziej gdy kieruje się Państwem) i właściwiepan Prezydent może spokojnie obserwować kolejne wpadki pana Premiera, które z natury rzeczy będą przychodzić jedna za drugą. Podpowiem tylko,że kryzys finansowy, który tak jest przez rząd skrywany już jest w Polsce i nie ułatwi panu Premierowi działania. Co więc pozostało? Hasła: antykaczyzm, k...pel, mlaskacz, kartofel...i poparcie "zaprzyjaźnionych" mediów. Ale to już nie wystarczy. Public Relation jest dobry przez 3, 4, 6 miesięcy. Po roku na ludzi to nie działa - po prostu są wiecej przewidzialni niż pan Premier. I nic tak nie wzmacnia drugiej strony jak nie skuteczność pierwszej a rząd, pan Premier są po prostu nieskuteczni bo w pierwszym roku popelnili grzech zaniechania. Można być chamskim lub kulturalnym (ocenę postawy pana Premiera przemilczam...), ale tylko wtedy gdy jest się politykiem skutecznym. W przeciwnym razie historia ocenia takich ludzi bezwzględnie.
I jeszcze jedno zdanie przytoczę z komentarza p. Andrzeja - Internauty, który w "Rzeczpospolitej" napisał ku pamięci:
"Katyń i Wojna zabrały nam najlepszych ludzi, których teraz nam tak bardzo brakuje".
Pan Prezydent Kaczyński jest jednym z niewielu, którzy nam ocaleli. Warto o tym pamiętać.

W całej Europie poza Polską osobnik, co krytykuje Prezydenta jest marginsesem społecznym.
W całej Europie nie wolno krytykować Prezydentów, tylko w Polsce dzicz sobi na to pozwala

Radzie brakuje na diety, a nie odpuszczą niestety

Czy diety są wliczane do emerytury? A jeśli tak to dlaczego?

uważam, że w piszący komentarze w GC funkcjonariusze publiczni i kierujący instytucjami publicznymi, także radni, powinni zawsze występować pod własnym imieniem i nazwiskiem. Płacimy im za bycie osobami PUBLICZNYMI.

W przyzwoitych demokracjach, komisjami rewizyjnymi,kierują i posiadają w nich większość przedstawiciele opozycji. Badanie celowości wydatkowanych środków i ich zgodność z podjętymi uchwałami rady i wydanymi w oparciu o te uchwały dokumentami-w tym i z dokumentami dotyczącymi przetargów leży w kompetencjach komisji rewizyjnych i jako takie ich działanie jest niezawisłe i nie podlega ocenie burmistrzaa jedynie Rady . Dlatego dziwi mnie ,że takie zarzuty wobec komisji rewizyjnej i jej przewodniczącego podnosi Pan burmistrz.

Sprawą honoru nie jest tożsamość lecz poglądy i prawda.

Cały Cieszyn zagłosuje na prezia? Ja z pewnością NIE.

Cały, specyficzny Cieszyn może zagłosuje, ale nie całe miasto.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama