, poniedziałek 10 sierpnia 2020
O kobietach, polityce i... piłce
Magdalena Środa podczas spotkania w Cieszynie. fot. Wojciech Trzcionka Dodaj do Facebook

O kobietach, polityce i... piłce

TWO
O kobietach, polityce i... piłce

Joanna Wowrzeczka rozkręca cieszyński Klub Krytyki Politycznej. fot. Wojciech Trzcionka


O kobietach, polityce i... piłce

W byłej strażnicy granicznej zjawiło się sporo osób. Wśród nich było wielu studentów. fot. Wojciech Trzcionka

— Dziś, żeby być w Sejmie trzeba kopać w piłkę nożną — ironizowała Magdalena Środa, znana etyk, filozof, publicystka i feministka, podczas otwarcia Klubu Krytyki Politycznej „Na Granicy” w Cieszynie. — Trzeba to zmienić — dodała, zachęcając kobiety do większego udziału w życiu publicznym.
Tytuł spotkania, w którym udział wzięła również Małgorzata Tkacz-Janik - naukowiec, działaczka ruchu feministycznego na Śląsku, brzmiał: „Czas na parytet w Cieszynie”. Mowa była o jednym z postulatów Kongresu Kobiet - wprowadzeniu do ordynacji wyborczej parytetu, czyli gwarantowanej liczby miejsc na listach wyborczych, dla np. 40 proc. kobiet.

Andrzej Ochodek z Radia Katowice rozmawia z Magdaleną Środą:

W byłej strażnicy granicznej zjawiło się sporo osób. Wśród nich było wielu studentów. — Chcemy ich wyciągnąć z uczelni — mówiła Joanna Wowrzeczka, która rozkręca cieszyński Klub Krytyki Politycznej; podobne działają już w wielu polskich miastach. Patronat nad cieszyńskim klubem, który będzie dostępny codziennie w formie przestrzeni dyskusyjnej, czytelni, świetlicy dla dzieci i młodzieży, sprawuje Gazetacodzienna.pl.

Andrzej Ochodek z Radia Katowice rozmawia z Joanną Wowrzeczko:

W piątek o godz. 18.30 w klubie odbędzie się promocja książki „Pamięć Shoah: kulturowe reprezentacje i praktyki upamiętniania” z udziałem redaktorów Anny Zeidler Janiszewskiej i Tomasza Majewskiego. Zaś 20 października w klubie odbędzie się wykład historyka i filmoznawcy Joanny Ostrowskiej „Pornografizacja Holocaustu. Ciało, seksualność, Zagłada”.

Foto Foto


Foto Foto


Foto Foto


Foto Foto


Foto Foto
Komentarze: (60)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

to ile ?
polityka nauka sztuka, czyli która część...?

Bardzo dobra inicjatywa.

mało chłopa...?

Jakieś odpady, których już Warszawka nie chce?

Spotkanie bez scenariusza z Ratusza? To dozwolone?

na cóż, kończy się potencjał

Klub Krytyki Politycznej? Przecież w Cieszynku nie ma polityki. Sa tylko koterie.

Sporo osób? to znaczy, że 25 osob to sporo?

Nabrałem się dwa lata temu już raz na hasło - Czas na zmiany- NIE dam się nabrać drugi raz hucpiarzom.

...po czym wszyscy uciekali gdzie pieprz rośnie, pod parasolami podobnie jak kolega na ostatnim zdjęciu...

"W zgromadzeniu kobiet najłatwiej o mówcę - a najtrudniej o słuchacza."

bardzo dobrze, że pojawiło się takie kulturotwórcze miejsce, zajmujące się różnymi dziedzinami wiedzy i obszarami życia społecznego, kulturalnego, artystycznego, politycznego, etc

ale tylko nieliczne z nich zdają sobie sprawę z tego, że jego źródłem jest brak penisa; w tej sytuacji proteza feminizmu oczywiście niczego nie zmieni...

ale tylko nieliczne z nich zdają sobie sprawę z tego, że jego źródłem jest brak penisa; w tej sytuacji proteza feminizmu oczywiście niczego nie zmieni...

Czy na spotkaniu byli tylko potakiwacze czy ktoś przedstawił racje przeciwników tego promila kobiet uzurpujących sobie prawo do wyrazania woli całej płci?

parytetu, czyli gwarantowanej liczby miejsc na listach wyborczych np. po 25 proc. dla. pedałów, lesbijek, garbatych, jąkał, zezowatych, tłustych, anorektyków, onanistów, erotomanów, impotentów, przedszkolaków, rudych, łysych, bezdomnych, analfabetów, schizofreników, palaczy, alkoholików, pracoholików, kierowców, nurków, alpinistów, murzynów, Azjatów, Eskimosów, Indian, Aborygenów, Mulatów, Metysów, metodystów, prawosławnych, naturystów, maturzystów, cuklistów, a po 99 proc, dla niedopieprzonych bab które z rozpaczy zostały feministkami.

Tako rzecze kapuś do feministek

W kolumnie zdjęć zdjęcie siódme: ta Pani w długaich blond włosach jest wciąż bardzo atrakcyjna. Jej fizjonomia znamionuje inteligencję, urodę i drapieżność. Po co Jej feminizm? To typ kobiety, co uwodzi facetów po prostu byciem. Dziwię się Jej.

rzeczywiście Pan JO to grafoman dryfujący poza sensem. Jednak popatrzcie na foty 9 i 10. Cała prawda o tej akcji. Widma po prostu. A może to mężczyźni w stylu Środy?

Zwykła tuba lewicy, która tym razem uczepiła się feminizmu, homoseksualizmu, antysemityzmu, etc. mianując się rycerzem postępu.

rozumiem że to ma "usankcjonowac" wydatki związane z przebudową tego miejsca ?

niech ludzie poszukują prawdy na różne sposoby i jednoczą się w różnych sprawach, nawet jak na początku wydaje się to tendencyjne a zmierza w dobrym kierunku, to dobrze - przyklaskujmy pożytecznym inicjatywom, szczególnie gdy się rodzą... łączenie wszystkiego z lewicą i niechęć do tego, bierze się oczywiście ze skrzywienia oceniania słowa lewica z socjalizmem i jego wynaturzeniami, tak jakby nie można było spojrzeć na ten ruch mniej histerycznie i rozsądnie, koncentrując się także na jego wątkach twórczych - z neofreudystami z bożej łaski nie dyskutuję, niech postudiują trochę więcej a odnajdą odpowiedzi na nurtujące ich pytania - kobiety maja prawo upominać się i walczyć o równouprawnienie, zawsze na początku kształtowania się rożnych tradycji są u zarania także bardzo wyraźne wątki radykalne, które oprócz budzenia żywych emocji, kontrowersji, pobudzają także do refleksji i dynamizują ruch - osobiście jestem zawsze za mniejszościami, chociaż różnię się czasami w ich metodach działania, ale to już sprawa wyboru technik i strategii działania - najbardziej istotna jest świadomość, że ma sie racje i służy dobrej sprawie

...bierze się oczywiście ze skrzywienia oceniania słowa lewica z socjalizmem i jego wynaturzeniami... Ty jestes wynaturzeniem nie tylko socjalizmu jako byly kapus SB, ale i wynaturzeniem natury, bo jestes zaprzeczniem męzczyzny. Kobieta tym bardziej nie jestes , więc kim? feministką - mutantka?

Dlaczego na zdjęciach nie ma ani jednej ładnej kobiety ? Czyżby zainteresowane tematem były tylko te SZPETNE ???

Szkopuł w tym panie j.o. , że niestety wynaturzenia są nierozerwalnie związane z lewicą
(socjalizmem i komunizmem)

wszystko na to wskazuje !

IMPREZIE...? A gdzie tu parówki i coś z żywiecczyzny...?

Małgorzata Tkacz-Janik (ur. w 1965 w Zabrzu) – naukowiec filolog-literaturoznawca, polska feministka i polityk partii Zielonych.

Jest absolwentką Uniwersytetu Śląskiego. W roku 2000 obroniła doktorat na temat przekazu reklamowego[1]. Obecnie wykłada na wydziale zarządzania w Bielskiej Wyższej Szkole im. Tyszkiewicza.

Jest również działaczką feministyczna, inicjatorka śląskiej Manify i Salonu Myśli Sfeminizowanej oraz członkiem Rady Krajowej Zielonych i kandydatką tej partii w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2004 roku i do Sejmu w 2005 roku (na liście SdPl)[2][3]. Była organizatorką lub współorganizatorką m.in. śląskich Manif, aukcji charytatywnych i 90. rocznicy wywalczenia przez Polki praw wyborczych, w ramach której odbyła się konferencja w Sejmie i debata na temat roli kobiet w życiu politycznym w Komunie Otwock. W styczniu 2009 nominowana przez "Gazetę Wyborczą" do tytułu Polki Roku 2008[4].

malgorzata.tkacz-janik@zieloni2004.pl

gwoli wyjaśnienia...?

Blachodachówka

Drodzy twórcy reklam. Czy chcielibyście, aby na reklamowych billboardach zostały umieszczone wasze matki, żony, siostry czy córki z obciętą głową i wyeksponowanymi piersiami i pupą, sprowadzone do roli przedmiotu? Głos prof. Magdaleny Środy i Kamila Sipowicza przeciwko seksistowskiej reklamie.

do anonima, który wyzwał mnie od esbeckich kaznodziei napisałem dłuższy tekst ale, gdy chciałem dodać zniknął, nie będę pisał raz jeszcze -tekst był wyrozumiały i wyraźnie dotykał pewnych spraw, nie będę go jednak pisał po raz drugi - mam do ciebie więc krótkie przesłanie - jeżeli nie potrafisz autoryzować imieniem i nazwiskiem tego co piszesz, to zachowujesz się jak tchórz, któremu nie chodzi o prawdę ale o nasycenie swoich chorych emocji - gdybyś odważył się wziąć odpowiedzialność za słowa, które tutaj piszesz, dowiedziałbyś się prawdy a tak musisz wciąż pławić się w domysłach, niedomówieniach i nasłuchiwać (skąd?) pogłosek - ty mnie ani nie dotykasz ani nie obrażasz - po prostu jesteś kimś kogo jakby nie ma, masz zakrytą twarz, nieznane oblicze i rzucasz złowieszcze słowa na wiatr - czy myślisz, że w tej sytuacji podejmę z tobą rozmowę, zwykłem rozmówcę mieć przed sobą i patrzeć mu prosto w oczy - tak czy inaczej mam dla ciebie podnoszące na duchu myśli i wiele współczucia - pomyśl o sobie dobrze a otaczające cie osoby i droga życia zabłysną w nowej perspektywie...
dobrze a zobaczysz otaczające cię osoby w nowej

„Sam tego chciałeś Grzegorzu Dyndało”

Palikot jest natomiast intelektualistą (tak, tak! ....), ma znakomite pióro i mnóstwo pomysłów....., bo Palikot ma polityczną wizję .... i nadzieję, że w przemienionym świecie będzie lepiej. W swojej działalności skupia się natomiast nie tyle na celach, co na środkach i metodach.

Do wszystkich frustratów, jarmarcznych freudystów, groteskowych, lokalnych politologów, którzy wylewają tu kubły pomyj na feminizm, feministyki i całą lewicę - Dlaczego nie przyszliście na spotkanie? Dlaczego nie zadaliście pytania? Dlaczego nie weszliście w bezpośrednią polemikę? Przestrzeń do dyskusji i sporu (nawet ostrego) istniała. Odpowiedź jest prosta: w dyskusji z prof. Środą nie mielibyście - internetowe mędrki - najmniejszych szans.

niestety polityczny czas tej pani już się skończył - miała swoje 5 minut - nie sprawdziła się - może jeszcze być gwiazdą Superstacji

Ostatnio odniosłam duży sukces, bo dzięki mojej interwencji na korytarzach wyższej uczelni, w której pracuję, nie leży już darmowy "Nasz Dziennik". To pismo ksenofobiczne, uznałam, że skandalem jest rozdawanie takich treści studentom.

Ta Pani o blond włosach, to Małgosia?

w Przeciwieństwie do naszego rzecznika, ja nie mam nic przeciw feministkom, ale jakbym miał do wyboru kobietę czy feministkę wybrałbym kobietę. Feministki kojarzą mi się niestety trochę z chęcią bycia mężczyzną:-), a na co mi mężczyzna?, no chyba piwo wypić i pogadać o kobietach:-). Wolę kobiety, które są kobiece:-). Feministki są potrzebne, żeby walczyć o prawa swoje i tych drugich.

brawo pani Małgosiu,że unicestwiła pani w Śl. lisie knowania dworu-horroru Belzebuba Rydzyka...

koleżanka doxia faworyzuje panią prof. Środę, stawiając ją na piedestał autorytetu i kompetencji intelektualnych. Spokojnie spokojnie, są jeszcze mężczyźni, którzy lekko daliby sobie z nią radę... a dodając do tych rozważań szczyptę humoru, to przydałby się film Seksmisja II, z mężczyznami w roli głównej

No bez przesady - z medialnych wystąpień Pani Środy wnoioskuję że wygranie z nią polemiki to jak odebranie dziecku cukierka. Problem polega na tym że z osobami zarażonymi jakakolwiek ideologią nie ma dyskusji - co miałaby mieć na celu - no moze jedynie pokazanie osobom postronnym że "król jest nagi". Pani jest zwolenniczką wolnosci słowa i pluralizmu, ale tylko w czerwonych barwach lub zielonych (niedojrzały czerwony). Hipokrytki tworzące dla siebie rynek wmawiajac mniej odpornym na inwigilację "permanentna wojnę płci".

Ale ataki na tym forum to chamstwo, czepianie się wyglądu to dno

To może konkrety - zadałem sobie trud sprawdzenia i na 40 wpisów na forum dwa dotyczą wygladu z czego jeden podkresla urodę Pani na zdjęciu a drugi dotyczy rozmazanych postaci na ostatnich zdjęciach - rzeczywiscie szczyt chamstwa.
Rozumiem ze siostra broni partyjnych koleżanek, ale kłamać należy tylko wtedy gdy strona przeciwna nie jest w stanie udowodnić naszej manipulacji - samiec Twój wróg !

Skoro wspomniana niewiasta uwielbia styl Palikota to uwagi na temat jej koszmarnego wyglądu są jak najbardziej na miejscu.

Pluralizm - owszem, dobra rzecz, ale pod warunkiem że wszyscy myślą jednakowo, tylko jedni wolniej, a drudzy szybciej. Innego pluralizmu wszelkiej maści lewacy nie dopuszczają.

Ale szambo. Czy w Cieszynie nie mozna być normalnym?

Pamiętamy jeszcze z kampanii wyborczej że dwa ugrupowania chcą powrotu do normalności: Sojusz Lewicy Demokratycznej i Platforma Obywatelska. W psychiatrii uporczywe powtarzanie przez pacjenta, że jest normalny i nie czuje się chory, jest jednym z syndromów choroby.
Każdy, kto słucha fanów polityków SLD o powrocie do normalności, musi sobie zadać pytanie - jakiej normalności? .Żaden były komunista nie ma ochoty znów umierać z nudów na zebraniach POP (przypis dla młodzieży: POP to skrót od podstawowej organizacji partyjnej). Przyjmuję zatem, że SLD chodzi o nowszą normalność. Tę za czasów Millera.

"szambo" z forum robią nic nie wnoszace wypowiedzi - zero argumentów, 100% obraźliwych tez.

Można być w Cieszynie normalnym. Co za wątpliwość. Trzeba tylko być normalnym. No i akurat być w Cieszynie. Masło? Ale jak wiadomo masło i "Ostatnie Tango w Paryżu".

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama