, piątek 10 lipca 2020
Nie boję się strajków
Anna Bednarska-Czerwińska. fot. Dorota Kochman Dodaj do Facebook

Nie boję się strajków

Większą troskę o pacjenta, podwyżki dla lekarzy i pielęgniarek, reorganizację pracy oddziałów i przeprowadzkę Elżbietanek do Szpitala Śląskiego — zapowiada w wywiadzie dla Gazetycodziennej.pl Anna Bednarska-Czerwińska, dyrektor Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Cieszynie.
Nowa dyrektor kieruje szpitalem od 1 kwietnia. Jaka będzie przyszłość placówki? Co się zmieni? — zapytaliśmy dyrektor w drugim miesiącu jej rządów.

Jak rządzi się szpitalem?
— Ja na razie nie rządzę. Doinformowuję się na temat faktycznej sytuacji szpitala. Jestem w trakcie organizowania zmian. Dopiero po ich wprowadzeniu będę mogła odpowiedzieć na to pytanie.

W jakiej kondycji zostawił szpital pani poprzednik?
— Szpital jest w fatalnej kondycji, mamy 5 mln długu. Mówiono o 4 mln, ale jest jeszcze dodatkowy milion - to pożyczka z funduszy socjalnych pracowników, którą musimy jak najszybciej oddać. Trzeba wiele wysiłków, aby poprawić sytuację szpitala.

1 kwietnia w rozmowie z Gazetącodzienną.pl obiecała pani, że do miesiąca przygotuje plan restrukturyzacji szpitala. Ma go pani?
— Program restrukturyzacji był zamówiony przez poprzednie władze starostwa. Jest spisany w ośmiu tomach, otrzymałam skrót tego wydania i na razie mogę tylko powiedzieć, w jakim kierunku podąża szpital. Aby zrobić program restrukturyzacyjny potrzeba miesięcy ciężkiej pracy.

Jakie kierunki restrukturyzacji pani obierze?
— Najważniejsze jest uruchomienie części diagnostycznej w budynku szpitala, który został wybudowany w 1979 roku. Chcemy przenieść tam sześć sal operacyjnych i Oddział Intensywnej Opieki Medycznej. Jestem już po rozmowach z Urzędem Marszałkowskim, mamy obiecane dofinansowanie w wysokości 5 mln zł. Cała przeprowadzka będzie kosztowała 13 mln zł. Resztę pieniędzy chcemy pozyskać ze środków unijnych. Po uruchomieniu diagnostyki w jednym budynku, będziemy mogli przenieść wszystkie oddziały, które znajdują się w osobnych budynkach, do jednego bloku. Dążymy również do likwidacji czterech oddziałów u sióstr Elżbietanek i przeniesienia ich w przyszłości na ul. Bielską. W nowoczesnej medycynie nie może być oddziałów w osobnych budynkach bez zabezpieczenia diagnostycznego i laboratoryjnego. Chcemy wszystko skumulować w jednym miejscu, aby obniżyć koszty utrzymania oddziałów.

A co stanie się opuszczonymi budynkami?
— To już sprawa starostwa, a nie szpitala. Nie wiem co tam będzie.

Czy będzie prywatyzacja szpitala?
— To nie pytanie do mnie, a do premiera Tuska, to zależy od niego.

Jakie inne ważne zmiany czekają szpital?
— Przede wszystkim chcę zatrzymać w szpitalu specjalistów. Od 2005 roku ze szpitala odeszło 66 lekarzy i 138 pielęgniarek. Gdyby tak działo się dalej, to za półtorej roku zostalibyśmy bez kadry. Będą podwyżki dla białego personelu, inaczej sobie tego nie wyobrażam. W naszym szpitalu pielęgniarka zarabia 1200 zł, a lekarz wysokiej klasy, 8 lat po studiach medycznych, 1800 zł. To najmniej na Śląsku. Nie liczę tutaj dyżurów, bo to dodatkowe godziny pracy. Mam nadzieję, że zmieni się sytuacja na niektórych oddziałach, które nie cieszą się dobrą opinią. Doszły do mnie słuchy, że pacjenci wybierają szpitale w Bielsku-Białej lub Czeskim Cieszynie. To musi się zmienić. Lekarze, którzy będą dostawać więcej, będą widzieć sens swojej pracy i lepiej troszczyć się o pacjenta.

Planuje pani jakieś zwolnienia?
— Nie będzie zwolnień. Będzie wręcz odwrotnie. Każdą osobę, która złożyła wypowiedzenie proszę na rozmowę i zapewniam o zmianie sytuacji. Niektórzy zostają, inni odchodzą np. do prywatnych klinik, z którymi nie mamy szans konkurować.

Boi się pani strajków?
— Nie, nie sądzę, aby strajki w szpitalu miały miejsce. Nie widzę takiego zagrożenia.

Rozmawiała: DOROTA KOCHMAN
Komentarze: (22)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dzisiaj szkoły stanęły, nauczyciele powiatu Cieszyńskiego powiedzieli głośno: precz z Tuskiem, precz z PO, Donek do dymisji, PiS wróć!

Nasz strajk jest wotum nieufności dla platfusów i słońca Peru, chcemy, żeby powrócił do władzy Jarosław Kaczyński, tylko on jest naszą nadzieją

Proszę się nie wypowiadać w liczbie mnogiej. Ja wcale nie chcę zmiany rządu.

do nauczycieli 100% podwyzki i 40 godz. tygodniowo

Nauczyciel starej daty? (i starych przyzwyczajen)? Czy po prostu teskniacy za cenzura,podsluchami,lapowkami,aferami i ciemnogrodem? Tak z ciekawosci pytam,bo w zamian za odpowiedz na pytanie zawsze zostaje obrzucona obelgami. Bedzie tak i tym razem?

Ja bym nie chciał mieć nauczyciela który w ten sposób określa Rząd i Premiera RP.

Utrzymanie przywilejów KN (czyli wcześniejszej emerytury) - ależ tak, jak najbardziej. Pod warunkiem - masz emeryturę - nie pracujesz.

Większą troskę o pacjenta, podwyżki dla lekarzy i pielęgniarek, reorganizację pracy oddziałów i przeprowadzkę Elżbietanek do Szpitala Śląskiego — zapowiada w wywiadzie dla Gazetycodziennej.pl Anna Bednarska-Czerwińska,

O Boże, czy w tej Polsce nie może być normalnie . Był PiS, to wszyscy tęsknili za PO. Jest PO, to najlepiej żeby wrócił PiS . Ja chcę KOMUNY !

Monia ty masz jakiegoś fioła na punkcie ciemnogrodu. Widać mówisz michnikiem znaczy z jasnogrodu. PS. jak się prosisz to masz.

A ja mam pytanie do pani Dyrektor: jak zamierza zreorganizować szpital, aby pacjent był poszukiwanym klientem, wtedy jeżeli sie nie opłaci osobno???

Ciekawe jak do tego doszła pani dyrektor że mamy najniższe pensje w województwie, poprzedni dyrektor z pomocą starostwa w całym województwie udowadniał, że mamy jedne z nawyższych ? sku..................!

Lover, racja-lubie uzywac tego slowa, bo oddaje to, co chce opisac. Michnikiem? Cos ty. Mam swoj rozum.

Jak Lover nie rozumiesz że wiele obszarow naszego życia to ciemnogrod to mogęCi rzucić parę przykladów. Ale po robocie :-)

Do Nurse Adams, ale nie tylko: Ustawa o samorządzie powiatowym w wielu punktach i paragrafach jest zła. Najgorsze jest to, że do zadań własnych powiatów ziemskich nie dodaje pieniędzy tylko same obowiązki. Drugą, według mnie, złą formułą tej ustawy jest struktura władzy w powiecie, która rozmywa odpowiedzialność i kompetencje tak jak kiedyś to było w gminie.
Osoba, zarządzająca musi mieć władzę, pieniądze na realizację zadań oraz być niezależna od koterii, które tworzą się wokół. Musi być kontrolowana a nie uzależniona od Rady.
Pani dyrektor jeszcze musi poznać dokładniej zagadnienia, z którymi będzie musiała się uporać. To ONA – JEDNOOSOBOWO odpowiada obecnie za Szpital Śląski a starosta, zarząd i Rada Społeczna oraz, a właściwie przede wszystkim Rada Powiatu mają panią Dyrektor kontrolować. To nie premier da lub nie da sygnał do prywatyzacji, ale wniosek idzie od dyrektora szpitala a Rada Powiatu zgadza się lub nie!!! Wszyscy mówią w tym Pani Dyrektor, że pracownicy (bez wymieniania zawodów) źle zarabiają- to prawda i nie wierzę, aby ktoś w starostwie z tym nie zgadzał się. To samo dotyczy prawie wszystkich zawodów w Polsce. Jednak lekarze, pielęgniarki, nauczyciele mają dla społeczeństwa szczególne znaczenie i pewnie rząd Tuska od nich rozpocznie, porządkując i Kartę Nauczyciela i umowy kontraktowe i o pracę z lekarzami i pielęgniarkami, ale mam taką nadzieję, że lekarze pracujący prywatnie w różnych gabinetach będą płacić stosowne podatki, nauczyciele opodatkują korepetycje, pielęgniarki zaś wizyty domowe i ekstra dyżury opłacane przez pacjentów. Kasa fiskalna w taxi i w ubikacjach publicznych a lekarz bierze w gabinecie prywatnym do kieszeni- czegoś tu nie rozumiem!!! Przed Panią Dyrektor sporo pracy- życzę trafnych decyzji i życzliwości społeczeństwa Cieszyńskiej Ziemi.

Uważam że lekarze mający swoje prywatne gabinety nie powinni pracować póki co w szpitalch no ale to by musiała być przeprowadzona dokładna reforma służby zdrowia, bo takie połączenie jest poprostu chore!!!!!!

"Jak rządzi się szpitalem?
— Ja na razie nie rządzę. .."
To może najwyższa pora albo sie do roboty zabrać, albo z pensji zrezygnować!...

Nie wymagajmy od Pani dyrektor za duzo. Nie kazdy jest Lee Iacocca, ktory uratowal Chryslera przed bankructwem. Ten menadzer obejmujac przywodztwo w tej firmie sam zaproponowal ze bedzie pracowac za 1 (jednego) dolara rocznie. Nikt mu pozniej nie zwrocil uwage ze za duzo zarabia. Jezeli juz ograniczyc zarobki to np. z opcja nagrody po wykonaniu zadania.

Pozdrawiam

mowa trawa Panki Dyrektor, pensje to ona podnosi swoim zaufanym dla których załatwiła ciepłe posadki dostają podwyżki po miesiącu "owocnej" pracy, a "staremu" personelowi łaskawie utrzymuje się dodatki przyznane jeszcze za Kawuloka. Są też gadki o posiłkach wożonych w wiadrach (żenada) - będą termosy sfinansowane z obcięcia dziennej stawki żywieniowej dla pacjenta i inne rewelacyjne pomysły

c2vxNb psicwjwrgobz, [url=http://hpmxloizdufk.com/]hpmxloizdufk[/url], [link=http://fospfbhrkiam.com/]fospfbhrkiam[/link], http://khskrzsfgqcd.com/

05.03.2010 zostałem zwolniony dyscyplinarne /

Po tylu latach pracy i lojalnosci w stosunku do zakladu pracy ( szpitala ) dyscyplinarne zwolnienie Pana Doktora
naruszylo zasady moralne. Jednakze warto zaufac sadom.

Z powazaniem

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama