, piątek 22 marca 2019
Jednak nie będzie ulicy Lecha Kaczyńskiego w Wiśle
Prezydent Lech Kaczyński podczas jednego ze spotkań z mieszkańcami Wisły. fot. Wojciech Trzcionka Dodaj do Facebook

Jednak nie będzie ulicy Lecha Kaczyńskiego w Wiśle

KATARZYNA KOCZWARA
Jednak nie będzie ulicy Lecha Kaczyńskiego w Wiśle

Ojciec Leonard Załoga podczas niedawnego nabożeństwa żałobnego w intencji ofiar katastrofy pod Smoleńskiem w Zameczku Prezydenckim. fot. Katarzyna Koczwara


Jednak nie będzie ulicy Lecha Kaczyńskiego w Wiśle

— Nie jestem obojętny na to, co dzieje się w Wiśle. Codziennie czytam w internecie wiadomości z moich rodzinnych stron — wyjaśnia Aurelian Mamica założyciel grupy „NIE dla ul. Kaczyńskiego w Wiśle”. fot. ARC

Zaledwie tydzień przetrwał ujawniony przez Gazetęcodzienną.pl pomysł nazwania jednej z wiślańskich ulic imieniem zmarłego tragicznie prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Sprawa wzbudziła tyle kontrowersji, że inicjatorzy przemianowania ul. Wyzwolenia na ul. Kaczyńskiego wycofali się z kontynuowania zbiórki podpisów pod petycją do Rady Miejskiej.
O sprawie jako pierwsza napisała przed tygodniem Gazetacodzienna pl w tekście „Ulica Kaczyńskiego podzieliła Wisłę”. Z inicjatywą przemianowania ul. Wyzwolenia na ul. Kaczyńskiego, przypomnijmy, wyszedł pasjonista, ojciec Leonard Załoga, proboszcz parafii katolickiej św. Pawła od Krzyża w Wiśle-Nowej Osadzie. — Przychodzili ludzie, mówili: „Proszę ojca, jakoś trzeba uczcić prezydenta” — przekonywał ksiądz. Wsparli go inni księża katoliccy z Wisły i jeszcze w dniu pogrzebu pary prezydenckiej na Wawelu w kościołach zaczęła się zbiórka podpisów pod petycją do Rady Miejskiej. Problem w tym, że księża o swoim pomyśle nie poinformował ani mieszkańców ulicy, ani władz miasta, co w Wiśle wywołało burzę.

Powstała kontrlista
Szybko zorganizował się Zarząd Osiedla Nowa Osada, przez które przebiega ul. Wyzwolenia. Powstała kontrlista, na której ludzie sprzeciwiający się przemianowaniu ul. Wyzwolenia w Kaczyńskiego zaczęli składać podpisy. W kilka dni pod listą podpisało się 1000 mieszkańców Wisły. — Podpisy zbierane są w sklepach, w domach — mówi Leszek Szalbot radny z dzielnicy Nowa Osada.

Najczęściej padającym argumentem przeciwko przemianowaniu ulicy, są koszty związane z tą operacją. Gdyby ulica zmieniła nazwę, mieszkańcy musieliby wymienić dowody osobiste, paszporty, pieczątki... — Nie jesteśmy hipokrytami, prezydent Kaczyński nie miał w Wiśle dużego poparcia. Szacunek dla urzędu prezydenta, a poparcie konkretnej osoby, to nie to samo — przekonuje Jan Cieślar, jeden z przeciwników kościelnej inicjatywy.

Przeciwnicy ul. Kaczyńskiego szybko zorganizowali się też na portalu społecznościowym Facebook, gdzie powstała grupa „NIE dla ul. Kaczyńskiego w Wiśle”. Przez kilka dni zapisało się do niej 177 osób. — W grupie jest wiele osób, które nie mieszkają już w Wiśle, ale rodzinne miasto nie jest im obojętne. Widzieli już trochę świata w życiu i umieją odróżnić dobre pomysły od propagandy — wyjaśnia Aurelian Mamica założyciel grupy. Na stałe mieszka w Berlinie, ale wywodzi się z rodziny, która zawsze mocno angażowała się w sprawy Wisły.

Komentarza nie będzie
Internetowa grupa zostanie jednak rozwiązana, gdyż księża z pomysłu już się wycofali. Wczoraj w kościołach mieli kontynuować zbiórkę podpisów pod petycją do władz miasta, jednak na niedzielnych mszach odczytany został komunikat, że duchowni rezygnują z inicjatywy „w związku ze sprzeciwem większości mieszkańców Wisły”. W oświadczeniu podkreślono, że intencją kościoła nie było wywoływanie konfliktów. Księża podziękowali osobom, które pod listą popierającą ich wniosek się podpisali.

— Skoro kościół odstąpił od swojego pomysłu, my także przestajemy zbierać podpisy — deklaruje radny Szalbot.

Pasjonista ojciec Leonard Załoga odmówił nam komentarza.

SŁUCHAJ REPORTAŻU ANDRZEJA OCHODKA Z RADIA KATOWICE:Komentarze: (122)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

zaiste, wielka to strata

Ujawniony, znaczy się wielka tajemnica byłą ;P tradycyjny przerost formy nad treścia...

tworzycie prawdziwie obywatelską społeczność w Wiśle. Gratulacje!

to był beznadziejny prezydent, służący partii i bratu, a nie narodowi. Również kiepski Polak, bo wiele szkodził na arenie międzynarodowej. Czy był dobrym mężem i ojcem nie wiem, ale to chyba za mało na Wawel i ulice.

Zawsze byli oportunistami.

że księża podjęli szybko decyzję licząc się z tymi którzy żyją, oczywiście na tej ulicy. Roztropna decyzja.

ta nie ujmuje ważności urzędu Prezydenta RP ani samemu tragicznie zmarłemu Prezydentowi.

"obudź się który śpisz, a zajaśnieje ci Chrystus!"

szukajcie Pana JEZUSA !

a Ty gdzie przejdziesz, do Bożego Królestwa Chrystusa czy ...?
Nie ma trzeciej możliwości, jak chcą poniektórzy...!

może dałoby się coś zrobić, a taki chamski atak spotkał się z oporem i nic nowego.
Wnioski niech wyciągną pomysłodawcy projektu.
Też jestem za kasacją Jeden Maja i XXV lecia PRL-u!
Jak mówi Jura Pilch : "Można się i udławić tą miłością" do PRL - razem ze Syrenką na rynku Hoffa z mieczem skierowanym na Warszawę!
PROTESTANT

Słynny brytyjski astrofizyk Stephen Hawking oświadczył, że człowiek powinien unikać wszelkich kontaktów z innymi cywilizacjami, jakie mogą znajdować się we Wszechświecie. Czy, Twoim zdaniem, we Wszechświecie istnieją inne cywilizacje?

te KONTAKTY można pominąć, ale kontakt z Chrystusem pominięty- to KATASTYROFA !

nie wiem, czy dobrze rozumiesz słowo "oportunista". Tym razem na pewno oportunizmu społeczności ewangelickiej w Wiśle nie można zarzucić.

Proponuję nazwę "MIŁOŚCI POLSKO ROSYJSKIEJ". Lub "MIŁOŚCI PREMIERÓW BRATNICH KRAJÓW", lub (na wybory akurat pasujące) "POlityka MIŁOŚCI NA PIERWSZYM MIEJSCU"

http://polonia.wp.pl/title,Amerykanie-uczcili-pamiec-ofiar-katastrofy-po...

Ks.Byrt sadzi drzewa. Postoją 1000 lat, wam uliczka na sto lat przeszkadza ?

no to zostało mi w kapsie 300 zł. mogym iść na piwo, a wy się dali żrejcie.

nie rozumiesz, że z powodu sadzenia drzew nikt nie musi ponosić kosztów wymiany dokumentów. Oczywiście pomysłodawca zmiany nazwy ulicy może posadzić również 1000 czy 10 000drzew i nazwać to lasem Prezydenta Kaczyńskiego. Ciekawe dlaczego przeszkadzało mu nazwać swoją parafię tak nazwać. Jak chcesz pisać brednie, pisz je w swoim kajeciku, a nie na tutejszym forum.

Myslę, że w przypadku, gdyby rada miasta to zaakceptowała to dowody byłyby bezpłatne. Ale masz rację, wielu szkoda było 20 zł na flage narodową a co dopiero na te opłaty. Przepraszam masz rację.

20 zł to 5 piw przecie.

A kiery to Jura Pilch tak polszczy?
I jesi juz to - "protestujacy", a nie PROTESTANT.

To potomkowie cieszyńskich luteran, których przed wiekami znad Olzy i Wisły wyrzucono za rozrzutność.

"obywatelską społeczność" w Wiśle jest znana od początku zakładania wolnych związków zawodowych!!!

Eda

na pewno dowody byłby bezpłatne, również prawo jazdy, paszporty, etc:-). jak wydano (pierwsze dowody osobiste (zdaje mi się, że w Cieszynie) to był błąd: zamiast napisać Burmistrza Miasta Cieszyna to pominięto Cieszyna i obywatele musieli wyrobić nowe dowody. Zgadnij na czyj koszt? oczywiście3 na koszt obywatela. Więc nie bądź naiwny i nie wierz, że miasto Ci dołoży, no chyba, że.... podatkami:-)

jeżeli jesteś prawdziwym patriotą, zafundujesz całej ulicy koszty tej zmiany

tylko po co...

ale dzięki Tymińskiemu wiemy, jak sobie z tym poradzić

a już nim jak kukłą wymachiwano na partyjny użytek. Jarek - na zdrowie!

najpierw w wyborach, a potem od swoich partyjnych kolegów. Chwała Ci Panie, żeś grzech pychy ukarał!

to wszystko już nie ważne! bo przecież Jarek I Wielki startuje! no nic, wakacje trzeba przełożyć na później (po 04.07). Wisła - liczymy na kolejny dobry wynik PiSu ;)

jest za a nawet ...

a chce krajem rządzić

Prezentują steloki.Mowa o całym powiecie.

jesteście wszyscy pojebani, wy wyskroby tej ziemi. Mentalnie zgnite osobowości... wstyd za was. Głupki...

Nie to nieprawda. Kościól nie włącza się do bieżącej polityki. Nie to nieprawda. Kościół nie zajmuje się polityką. Nie to nieprawda?

Znowu ktoś się podszywa pod mój nick

Kto nie wyjedzie tego do więzienia. Jarosław wygra i oczyści kraj

a może Polska won ze Śląska Cieszyńskiego?

i chwała Bogu

nie kręcę lodów, nie umawiam spotkań biznesowych na cmentarzu, nie wyjechałem na zmywak, pracuje uczciwie w rodzinnym Cieszynie, nie mam nic do ukrycia, nie siedzę w więzieniu czy psychiatryku, potrafię swobodnie i samodzielnie myśleć, a jednak BOJĘ SIĘ WYBORU JAROSŁAWA K. NA PREZYDENTA.
miałem nadzieję, że nie dojdzie do reelekcji Lecha, a tym czasem grozi nam jeszcze bardziej "nakręcony" bliźniak, który do tego wszystkiego ma jeszcze poczucie konieczności spełnienia misji! nie życzę sobie kompromitowania urzędu Prezydenta RP i RP jako takiej w kraju jak i za granicą. nie życzę sobie kota, Coco Szczypińskiej czy jakiegoś Pana jako Pierwszej Damy!

Wisława Szymborska NIENAWIŚĆ Spójrzcie, jak wciąż sprawna, Jak dobrze się trzyma w naszym stuleciu nienawiść. Jak lekko bierze wysokie przeszkody. Jakie to łatwe dla niej - skoczyć, dopaść. Nie jest jak inne uczucia. Starsza i młodsza od nich równocześnie. Sama rodzi przyczyny, które ją budzą do życia. Jeśli zasypia, to nigdy snem wiecznym. Religia nie religia - byle przyklęknąć na starcie. Ojczyzna nie ojczyzna - byle się zerwać do biegu. Niezła i sprawiedliwość na początek. Potem już pędzi sama. Nienawiść. Nienawiść. Twarz jej wykrzywia grymas ekstazy miłosnej. Ach, te inne uczucia - cherlawe i ślamazarne. Od kiedy to braterstwo może liczyć na tłumy? Współczucie czy kiedykolwiek pierwsze dobiło do mety? Porywa tylko ona, która swoje wie. Zdolna, pojętna, bardzo pracowita. Czy trzeba mówić ile ułożyła pieśni. Ile stronic historii ponumerowała. Ila dywanów z ludzi porozpościerała na ilu placach, stadionach. Nie okłamujmy się: potrafi tworzyć piętno. Wspaniałe są jej łuny czarną nocą. Świetne kłęby wybuchów o różanym świcie. Trudno odmówić patosu ruinom i rubasznego humoru krzepko sterczącej nad nimi kolumnie. Jest mistrzynią kontrastu między łoskotem a ciszą, między czerwoną krwią a białym śniegiem. A nade wszystko nigdy jej nie nudzi motyw schludnego oprawcy nad splugawioną ofiarą. Do nowych zadań w każdej chwili gotowa. Jeżeli musi poczekać, poczeka. Mówią, że ślepa. Ślepa? Ma bystre oczy snajpera i śmiało patrzy w przyszłość - ona jedna.

Towarzyszka pisała wiersze na cześć Stalina, jako komunistka wyzuta z człowieczeństwa szkalowała prawdziwych Polaków

Ocean zdrady narodowej

Jak wybiorą Jarka pierwszą dama będzie kot

ot będzie jeden więcej pachołek tych kawalerów,też kawaler

Chciałbym "zapominalskim"przypomnieć że jedną z pierwszych decyzji L.Kaczyńskiego po wyborze na Urząd Prezydenta było wstrzymanie budowy skoczni w Malince.A co z Kwaśniewskim?Wyremontował Zameczek -przyjeżdżają głowy państw,dzięki temu wyremontowano drogę k/Zamku,dzięki Jego inicjatywie powstała skocznia w Malince.Żeby każdy Prezydent zrobił dla Wisły"tylko"tyle co Kwaśniewski to bylibyśmy o wiele dalej.A co zrobił Kaczyński?Obraził się na Wisłę że Tusk osiągnął tu najlepszy wynik w Polsce.

tak, tak. Jeabacze wiejskie. Patrzcie tylko kto wam więcej kasy dał. Wy kozojebcy...

Franz Joseph?

Prezydent decydował o skoczni w Malince. To isto rozkazowol też twji babie, co ci mo na obiod uwarzić. A klepnij ty się w tyn pusty...

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama