, czwartek 22 kwietnia 2021
Europarlament na Zamku
— Celem takich wyjazdów jest zapoznanie europarlamentarzystów z funkcjonowaniem prawa unijnego przy realizacji projektów w różnych regionach UE — mówi Jan Olbrycht. fot. ARC Dodaj do Facebook

Europarlament na Zamku

ER
Dziewięciu członków Komisji Rozwoju Regionalnego Parlamentu Europejskiego przyjedzie we wtorek do Cieszyna. Nad Olzę zaprosił ich Jan Olbrycht, były burmistrz Cieszyna, obecnie poseł do Parlamentu Europejskiego i wiceprzewodniczącym Komisji Rozwoju Regionalnego europarlamentu.
Europosłowie odwiedzą Cieszyn w ramach wizyty w województwie śląskim. Nad Olzą zobaczą m.in. Śląski Zamek Sztuki i Przedsiębiorczości, który Jan Olbrycht od lat wskazuje jako wzór inwestycji unijnych w Europie. Tutaj też politycy zapoznają się m.in. z rezultatami współpracy polsko-czeskiej na poziomie regionu. — Bardzo nas cieszy ta wizyta — przekonuje burmistrz Bogdan Ficek.

Podczas wizyty na Śląsku posłowie zapoznają się przede wszystkim z projektami współfinansowanymi z funduszy europejskich, które w ostatnich latach zostały zrealizowane w regionie. Oprócz cieszyńskiego Zamku zobaczą m.in. Salę Koncertową „Symfonia" w Akademii Muzycznej w Katowicach, Kampus Szkół Wyższych w Rybniku, Tropikalną Wyspę w Marklowicach, Beskidzki Inkubator Technologiczny w Bielsku-Białej, Pokazową Zagrodę Żubrów w Pszczynie. Wizyta będzie też okazją do prezentacji zamierzeń rozwojowych województwa. Eurodeputowani spotkają się w tej sprawie z minister rozwoju regionalnego Elżbietą Bieńkowską, a także marszałkiem województwa Bogusławem Śmigielskim i wojewodą śląskim Zygmuntem Łukaszczykiem. Wyjazdowe posiedzenie komisji zakończy spotkanie z zarządem Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego. Posłowie zapoznają się m.in. z planami rozbudowy Międzynarodowego Portu Lotniczego Katowice, która ma być współfinansowana ze środków Funduszu Spójności.

Posłowie przyjeżdżają na Śląsk w ramach oficjalnej delegacji Parlamentu Europejskiego. Delegacje takie organizowane są w ramach prac komisji parlamentarnych trzy razy w roku. Celem wizyt jest zapoznanie się z wdrażaniem przepisów, o których współdecyduje europarlament oraz zapoznanie się na miejscu z zagadnieniami, nad którymi posłowie pracują na co dzień. W tej kadencji europosłowie z Komisji Rozwoju Regionalnego sprawdzali już sposób wykorzystania środków europejskich m.in. w Bułgarii, Czechach, Słowacji, Szkocji i na Sycylii. Przyjazd komisji do województwa śląskiego to pomysł wiceprzewodniczącego komisji, posła Jana Olbrychta. Jego zdaniem „województwo śląskie jest tym miejscem na mapie Polski, w którym warto sprawdzić jak dobrze wykorzystuje się fundusze europejskie".

W skład delegacji europarlamentu wchodzą: Lambert van Nistelrooij (Holandia), Florencio Luque Aguilar (Hiszpania), Oldřich Vlasák (Czechy), Brigitte Douay (Francja), Samuli Pohjamo (Finlandia), Stanisław Jałowiecki (Polska), Wojciech Roszkowski (Polska), Grażyna Staniszewska (Polska) i Jan Olbrycht.
Komentarze: (34)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Olbrycht też tu przyjedzie- to już koniec

Fajnie. Kolejna promocja Cieszyna!

"[zamek sip] Jan Olbrycht od lat wskazuje jako wzór inwestycji unijnych w Europie" - mamy nową definicję inwestycji - INWESTOWAĆ - angazować środki celem generowania dalszych potrzeb finansowych.

koniecznie pokażcie mu zółte znaczki dla psów-jak sie spodobają to eurosowchoz sypnie kasą i co roku będzimey miec inny kolor tych znaczków.........
pokażcie też ZBM-szczególnie kamiennice zarządzane przez w/w twór i powiedzcie ile wynosi czynsz-spodziewam się że eurodeputowani zaniemówią......
polecam także podróz eurodeputowanym ekhmhyhyhyh,jakby to powiedzieć,prawie ulicą Bielską-a następnie zapraszam na masaż ,bo przypuszczam że się rzyda po takiej przejażdżce.....
do tego jeszcze polecam porównac jak jest "odśniezony" Cieszyn i jak jest odśnieżony Czeski Cieszyn........

hmmmmm jakby to powiedziec .......promocja Cieszyna ,ale czym ? co my promujemy ? przeciez tu nic nie ma ?żeby promowac to trzeba miec co.........

Więc Panie Janie O. co my to tu mamy za wzory inwestycjui unijnych??
Aaaa, Sląski Zamek dlalej salę koncertową,kampus ,tropikalną wyspę,inkubator techniczny i wzorcową zagrodę żubrów. Gratuluję !!!,Gratuluję!!! Jeszcze raz gratuluję!!!No i ta współpraca polsko-czeska.Gratuluję!!!Gratuluję!!! Gratuluję!!!"Ma pan rzeczywiście co pokazać". U progu kryzysu gospodarczego ,właśnie te inwestycję wzorcowe bedą "napędzały" polską gospodarkę. Myślałem ,ze mamy w europarlamencie mądrych ludzi. A tu okazuje się ,że tylko wykształconych pięknoduchów oderwanych od rzeczywistości.Pora wrócić na ziemię. Mrożek to ponurak przy wyżej zaprezentowanym scenariuszu wizyty europosłów pod pana przewodnictwem. Marnie z tym wykorzystywaniem środków skoro to inwestycje ,które generują kolejne wydatki i hamują rozwój gmin. Niech Pan nad tym pomyśli.

To tak ma wyglądać rozwój regionalny.Biedna ty Europo !

To taka dietetyczna delegacja

Cała filozofia dotacji unii do polskich projektów idzie w tym kierunku aby pieniądze szły nie na produkcję czy infrastrukturę gospodarczą ,których realizacja w ostateczności poprawiała by konkurencyjność naszej gospodarki ale w projekty kosztownestanowiące po ich realizacji tzw. nadbudowę generującą w dalszych etapach koszty dla tych gmin ,które jąe realizowały. Sląski Zamek sztuki jak i pozostałe "wzorcowe" zdaniem pana Jana O. przykłady realizacji unijnych inwestycji są tego dowodem. Znacznie mądrzej robią to nasi sąsiedzi.Wkrotce uruchamiają program ogólnokrajowego docieplenia budynków przy wsparciu unii europejskiej. Mają być dotacje dla tych ,którzy takie zadania zrealizują. Talie działania są pro rozwojowe i uniezależniają czy też w znaczny sposób ograniczają zużycie energii od dostaw rosyjskiego gazu. W takim wypadku było by się czymś chwalić.

Pan Olbrycht niech wraca na Uniwerek. MNiej szkód to przyniesie, niż to co teraz uprawia.

A Pani Inga, to chyba nie wie, że jest śmieszna.

Skończcie redaktorzy z tą Waszą kompletną 'bylejakością' i 'niedokładnością', bo to o waszych kompetencjach dobrze nie świadczy. To że spotkanie jest na Zamku, nie świadczy że tylko Zamkiem sie chwalić będziemy. Zamek to w dużej mierze miejsce wynajowane na potrzeby wielu innych działań przez inne instytucje, a tu wciąż Zamek, Zamek... . W trakcie tego spotkania będą prezentowane przynajmniej 2 nie-zamkowe projekty prze nie-zamkowe instytucje. Ot, taka prawda. I może one warte są promocji? Bo Zamek - zgadam się - to taki baaardzo nadmuchany balon, ale dobrze postrzegany poza Cieszynem. Trochę na wyrost, ale niech to zostanie Naszą taejemnicą :) Takie czasy...

jakie to projekty ?

Dokładny, bądź dokładny i napisz konkretnie o tych pozostałych dwóch projektach.Lepiej sobie napisz ogólnikowy lawirant lub europoseł.

Myślałem, ze Pan Janek prezentuje trochę wyższy poziom od swoich niektórych politycznych Kolegów. Nic z tego, myliłem się. Kampania wyborcza na koszt podatników i to zarówno tych unijnych jak i Nas czyli "unijnych inaczej". Czyli taki poziom "samoobrony" i podobnej klienteli. Nie ma to z pewnością wiele wspólnego z głoszonym przez Pana Janka społeczeństwem obywatelskim. A może tak ma właśnie być? Słuchać Pana Jana, nie pytać o nic a tym bardziej jak Szanowny Pan o tym nie mówi. Model Papieski z naciskiem na "chlubne" lata inkwizycji. Nie myślcie też cieszynianie, że Pan Jan "pochwali" się lokalnymi "cieszynaliami". ZBM? Ciekawe jakąż też za ubiegły rok premię przyznano Pani Dyrektor? No chyba poniżej kilkunastu tysięcy Miasto nie zejdzie? Jaśnie Państwo muszą przecież mieć "godne wynagrodzenia". A w ogóle jak Ktoś w cysarskim cieszynie śmie pytać o "czynsze", A to się plebs rozbestwił! Gęby w kubeł, czapki z głów i na kolana poddani.

Tajne spotkanie. Na stronie Zamku nic o tym nie ma. O co chodzi?

Nie wpadłeś na to, że nie wszyscy chcą się z Tobą spotykać?

Cud Tuska. Europoseł zawitał do Cieszyna. Czy śnieg zdąży stopnieć? Może jakąś uchwałę w tej sprawie podjąć.

Sugeruję dotrzeć do dokładnego programu wizyty, także w Cieszynie. Może serwis Parlamentu Europejskiego czy kontakt z Biurem Pana Posła albo innych zaangażowanych podmiotów? Ja Ci tego nie ułatwię. Dodam tylko, że dziwi to wieczne 'plucie' na własne gniazdo, kiedy na poza Cieszynem, podaje się wiele aktywności za modelowe. Także te, które zaprezentowane zostaną eurodeputowanym.

Sorki, ja myślałem, że Poseł zechce z nami pogadać. Moze cos powiedział by np. o wniosku skierowanym do Commission des Petitions Secretariat Parlament Europeen - do której to komisji w dniu 16 lutego został wysłany wniosek w sprawie polskiego skandalu polityczno-finansowego związanego z tzw. trudnymi kredytami mieszkaniowymi. Wniosek jest dziełem organizacji społecznej i stanowi opis "aferalnej" sytuacji i dzisiejszego stanu skutecznie tolerowanego przez Rządy w RP. W Polsce, od kilkunastu lat zamiast pomocy w rozwiązaniu tej afery jej beneficjenci są szykanowani i lekceważeni. Nikt nie potrafił rozwiązać tego swoistego "oscylatora bankowego" realizowanego przez jeden z największych polskich banków. Kierowane do rządów wnioski nie przyniosły skutków. Mamy zatem kolejną europejską kompromitację Rządu RP. Parlament i Rząd mają bowiem "w nosie" swoich obywateli. Zapowiadane przez Pana Premiera umarzanie kredytów hipotecznych ludziom majętnym wywołuje niesmak w sytuacji gdy ma się do czynienia z jawnym "wyłudzaniem" od najsłabszych lub przeciętnych. Na czele tej działalności stoją przedstawiciele Parti rządzącej z Ministrem Styczniem, setkami Posłów z wszystkich ugrupowań oraz lobbystami działającymi przeciw grupie ponad 100 tysięcy ludzi płacących "odsetki od odsetek". Chcemy pomagać "biznsmenom" grającym w opcje walutowe o gnębimy ludzi którym Bank i Rząd "zagwarantowały" jednostronnie zmieniane umowy. Jak zachowa się w głosowaniu w tej sprawie Pan Poseł Olbrycht skoro wiedział doskonale o tej sprawie działając jeszcze w Polsce.

Cała filozofia dotacji unii do polskich projektów idzie w tym kierunku aby pieniądze szły nie na produkcję czy infrastrukturę gospodarczą ,których realizacja w ostateczności poprawiała by konkurencyjność naszej gospodarki ale w projekty kosztownestanowiące po ich realizacji tzw. nadbudowę generującą w dalszych etapach koszty dla tych gmin ,które jąe realizowały.

jasne Cieszyn nie ma ani jendego projketu innowacyjnego. Kanalizacja to nadal tylko pomysł. o czym tu gadać!

Dokladny ,sugeruję Tobie abyś dotarł Ty do tych stron i przygotował się sam do tej wizyty należycie bo sam musisz wiedzieć i siebie rozumieć co chcesz mówić do swoich kolegów i o jakich projektach. Skoro dokladnie w tej chwili nie wiesz o jakie projekty chodzi i wiesz ,że będą dwa i to nie zamkowe i są warte promocji to jeszcze raz proszę napisz nam o nich krótko.

Zapromuj ich forumowiczom.

Pan Olbrycht opiniuje budżet Unii. To tak jak rolnika Pawlaka "walka" z kryzysem. Śmieszne? NIe, żałosne!

Kryzys kryzysem a życie toczy sie dalej. Trwa skup ziemi i nieruchomości przez najbardziej majętnych. Rozwija się interesy o których nie macie pojęcia. Władza patrzy na te "cuda" i gada, gada, gada... A śnieg pada, pada, pada... Jasiu gada, gada, gada...

Nie wiem czy się zapoznają Panie Burmistrzu. Nie mam takiego przekonania. Z pewnością będzie to ocena z czyjegoś tam punktu widzenia. Bezradność władz obu stron po otwarciu granicy jest dla odczuwana przez mieszkańców. Czy zatem Europosłowie dowiedzą się tylko o "rżnięciu" szlabanu czy tez o oczywistym nieprzygotowaniu do "otwarcia" granicy, to już pozostaje w sferze domysłów. NIe wiem też czy raczą choćby wzmiankować o histrycznym "odrodzeniu demonów".

"rezultaty współpracy polsko-czeskiej na poziomie regionu" ? tzn. co konkretnie ?

żołty znaczek i koniecznie żółte papiery dla Prezesa !!!! Za całokształt jego wypowiedzi !!!!!

jestem małą dziewczynką. mogem wręczac kwiatki

tylko tyle umiesz ?obrażac innych ludzi ?-tak robią niedorajdy życiowe...tyle w temacie....

Czy dzisiaj cały dzień trzeba być wypachnionym i w krawacie? A jak przyjdę pod Zamek i mnie nie wpuszczą? Jak jeszcze WC zamkną.

Głównym celem NPR-u jest rozwijanie konkurencyjnej gospodarki opartej na wiedzy i przedsiębiorczości. Jest to bardzo pożądany kierunek rozwoju polskiej gospodarki. Zakładać powinien skoncentrowanie wydatków prowadzonych w ramach NPR na rozwój przedsiębiorczości i wprowadzanie nowych technologii do polskiej gospodarki, a także podwyższanie wiedzy i umiejętności zasobów ludzkich.
Tymczasem uważna analiza Narodowego Planu Rozwoju wskazuje, że blisko 60% wszystkich wydatków zostanie skierowana na rozwój podstawowej infrastruktury, głównie systemów drogowych i ochrony środowiska. Na wspieranie przedsiębiorczości zaplanowano jedynie kilkanaście procent funduszy, w tym na wprowadzenie nowoczesnych technologii najwyżej około 9%. Wprawdzie budowanie nowoczesnej sieci dróg jest dużo łatwiejsze aniżeli programy innowacyjne i niewątpliwie administracja publiczna będzie miała dużo mniej kłopotów z realizacją takich projektów....

Niech żyją cieszyńscy malkontenci w ciepłych kapciach zza biurek z komputerami. Cokolwiek się dzieje, my i tak pokrytykujemy i tych samych od wielu lat wybierzemy!!!

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama