, czwartek 25 kwietnia 2024
Dziś głosujemy. Ale jak?
Na każdej karcie do głosowania, którą 21 listopada otrzymamy w lokalach wyborczych, będzie umieszczona instrukcja, co należy zrobić, by głos był ważny. fot. Wojciech Trzcionka 



Dodaj do Facebook

Dziś głosujemy. Ale jak?

KK, DG
W niedzielę 21 listopada w całym kraju odbywają się wybory samorządowe. Wybierzemy przedstawicieli do rad gmin, rad miejskich, rady powiatu, sejmiku wojewódzkiego. Zdecydujemy, kto będzie wójtem bądź burmistrzem.
- Lokale obwodowych komisji wyborczych czynne będą w niedzielę w godz. 8.00-22.00 - informuje Andrzej Adamek dyrektor delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Bielsku-Białej.

Wśród 171 411 mieszkańców powiatu cieszyńskiego uprawnionych do głosowania jest 138 050 osób. W miastach i gminach o władzę powalczy 18 kandydatów na 7 wójtów i 16 kandydatów na 5 burmistrzów. Ciekawie jest w Cieszynie, gdzie o fotel burmistrza ubiega się aż 6 kandydatów. W Strumieniu, Ustroniu i Dębowcu mieszkańcy nie mają większego wyboru - do kreślenia na liście mają tylko jedno nazwisko kandydata na burmistrza bądź wójta. O przyjecie do 29-osobowej Rady Powiatu walczy 276 kandydatów. Najwięcej, bo 53 wystartuje z okręgu nr 1, czyli Cieszyna. Najmniej, z okręgu nr 2 obejmującego Dębowiec i Goleszów. Do 12 rad wejdzie w sumie 192 radnych. O mandaty radnych na Śląsku Cieszyńskim ubiega się 783 kandydatów.

- Aby zagłosować, każdy uprawniony do głosowania musi mieć ze sobą dokument ze zdjęciem potwierdzający jego tożsamość, najlepiej dowód osobisty. W komisji otrzymamy cztery kartki: biała kartka będzie przedstawiać kandydatów do rady gminy lub miasta,
na żółtej znajdą się kandydaci do rady powiatowej, na niebieskiej do sejmiku województwa śląskiego, na różowej kandydaci na wójta lub burmistrza. Sposób głosowania uzależniony jest od wielkości gminy, w jakiej mieszkamy - wyjaśnia dyrektor Adamek.

W gminach do 20 tys. mieszkańców obowiązują wybory większościowe. W praktyce oznacza to, że radnymi zostaną ci kandydaci, na których głosowało najwięcej osób. Na karcie do głosowania stawiamy znak "x" przy nazwisku tylu kandydatów, ile mandatów jest w okręgu, w którym mieszkamy. Głos jest ważny, gdy znak "x" będzie widniał przy maksymalnie takiej ilości kandydatów, jaka jest liczba mandatów w danym miejscu. Można zaznaczyć znakiem "x" mniej osób, niż liczba mandatów w danym okręgu. Kandydaci mogą być z różnych list. Jeżeli zaznaczymy większą liczbę kandydatów niż jest mandatów danym okręgu, lub zakreślimy nazwisko innym znakiem niż "x", wówczas głos jest nieważny.

W przypadku gmin powyżej 20 tysięcy mieszkańców obowiązują wybory proporcjonalne. Głosujemy na listę. Od ilości głosów oddanych na daną listę, zależy ilość mandatów, jakie jej przypadną. Wybieramy listę, na której znajduje się kandydat, który najbardziej nam odpowiada. Głos jest ważny tylko wtedy, gdy znak "x" widnieje przy jednym nazwisku wymienionego na liście kandydata. Zastosowanie innych oznakowań, czy zaznaczenie większej ilości kandydatów czyni głos nieważnym.

- Po jednym krzyżyku stawiamy przy nazwisku kandydata do rady powiatu i sejmiku wojewódzkiego - zaznacza Andrzej Adamek.

Wybierając wójta bądź burmistrza oddajemy głos na jednego kandydata. Nazwiska osób, ubiegających się o te stanowiska, będą umieszczone na karcie w kolejności alfabetycznej. Aby głos był ważny, należy postawić znak "x" przy nazwisku kandydata, który nam odpowiada.

Na każdej karcie do głosowania, którą 21 listopada otrzymamy w lokalach wyborczych, będzie umieszczona instrukcja, co należy zrobić, by głos był ważny. Do czasu zamknięcia lokali wyborczych obowiązuje zakaz zwoływania zgromadzeń i manifestacji.
Komentarze: (4)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

bez agitacji zastanówmy się nim zrobimy krzyżyk na liście----- oszołomów nie brakuje

Dzięki za dobrą radę, wuju.

Kto jest jak arbuz z wierzchu zielony, a w środku czerwony?

A jak ktoś jest daltonistą a nie lubi czytać? ;p

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama