, sobota 19 września 2020
Dobre wyniki Polaków w wyborach samorządowych na Zaolziu
Radnym na kolejną kadencję na pewno zostanie Vít Slováček, burmistrz Czeskiego Cieszyna. fot. Wojciech Trzcionka Dodaj do Facebook

Dobre wyniki Polaków w wyborach samorządowych na Zaolziu

GL
Skończyły się wybory samorządowe i pierwsza tura wyborów do Senatu Republiki Czeskiej. O fotel senatora będą walczyli na Zaolziu Petr Gawlas i Stanisław Czudek.
W pierwszej turze wyborów do Senatu w frydecko-misteckim okręgu wyborczym najwięcej głosów otrzymali Petr Gawlas z ČSSD (27,39 proc.) i Stanisław Czudek - bezpartyjny z listy Věci Veřejné (25,55). Na Dagmar Adamovą oddało głosy 12,82 proc. wyborców, na Igora Petrova 10,85 proc., na Miroslava Boublíka 10,39 proc, na Michaela Trojkę 5,4 proc. Jan Szotkowski i Marian Kuś otrzymali poniżej 5 proc. głosów. - Wyniki wyborów senackich nie są dla mnie zaskoczeniem - powiedział "Głosowi Ludu" Tadeusz Wantuła, wiceprezes Kongresu Polaków w RC. - Spodziewałem się, że do drugiej rundy przejdzie ktoś z trójki: Stanisław Czudek, Petr Gawlas, Igor Petrov.

Wzbudzający emocje Kuś (były wiceburmistrz Czeskiego Cieszyna, który współpracował z czeską służbą bezpieczeństwa) przegrał wprawdzie z kretesem wybory do Senatu, ale może się cieszyć z sukcesu w wyborach komunalnych w Czeskim Cieszynie. Lista SOS dla Czeskiego Cieszyna, której był liderem, uplasowała się na drugim miejscu, zdobywając 19,02 proc. głosów. Zwycięska socjaldemokracja miała wynik lepszy o niecałe 3 proc. Nie wiadomo na razie, jak będzie wyglądała koalicja rządząca ratuszem. Radnymi na kolejną kadencję na pewno zostaną Vít Slováček, burmistrz Czeskiego Cieszyna, i jego zastępca, Stanisław Folwarczny.

W Wędryni zwycięzcą wyborów jest polska Coexistentia, która zdobyła 31,46 proc. wszystkich głosów. To oznacza sześć miejsc w Radzie Gminy. - Jesteśmy zadowoleni, zdobyliśmy o jeden mandat więcej niż w poprzedniej kadencji - powiedział startujący z tej listy dotychczasowy zastępca wójta Bogusław Raszka. Również w Trzyńcu wynik Coexistentii przeszedł najśmielsze oczekiwania polskich działaczy. Partia otrzymała 11,03 proc. głosów, co przyniosło jej cztery mandaty. W niektórych obwodach, na przykład w części Łyżbic i Kanady - na Coexistentię głosowało ponad 20 proc. wyborców. - W poprzedniej kadencji mieliśmy tylko jeden mandat, jest to więc bardzo dobry wynik - cieszył się pełnomocnik Kongresu Polaków w Trzyńcu, Roman Suchanek.

W Jabłonkowie weszła do 21 osobowej Rady z różnych list dziewiątka Polaków. - To rekordowa liczba - powiedział redakcji dotychczasowy wiceburmistrz Stanisław Jakus. Gorzej jest w Orłowej, gdzie racji mniejszości będzie bronił jedynie wiceprezes Kongresu Polaków Bogusław Chwajol, startujący z listy Europejskich Demokratów. - Liczyłem, że w radzie zasiądzie dwóch, trzech Polaków, mogliby przecież zasiadać w różnych komisjach. To bardzo pomogłoby polskiej mniejszości w Orłowej. Niestety stało się inaczej - powiedział Chwajol.
Komentarze: (2)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Należy się cieszyć z udziału Polaków w strukturach samorządowych na Zaolziu, przynajmniej tam panuje panuje dobra kultura polityczna - niestety w macierzystym kraju prezes PiS jątrzy i atakuje już prawie na oślep - nie wiadomo, jak w trosce o dobro higieny psychicznej społeczeństwa, neutralizować takie źródła infekcji...witać taki jest los świata polityki w krainie nad Wisłą...

SOS v Těšíně dávala za jeden hlas 500 Kč, manželský pár dostal 1500 Kč. To jste měli vidět ty zástupy cigánů a ostaní verbeže. Zavolalo se na určité telefónní číslo, přijeli pro vás, dali do ruky vyplněný volební lístek a bylo to. Ja ja, tak to chodzi na zaolziu.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama