, poniedziałek 10 sierpnia 2020
Cieszyn: Chcą podnieść podatki
Czy radni zagłosują za podwyżką podatków? fot. Wojciech Trzcionka Dodaj do Facebook

Cieszyn: Chcą podnieść podatki

ER, TWO
Cieszyn szuka dodatkowych dochodów. Jak? Głębiej zaglądając mieszkańcom do kieszeni.
Na czwartkowej sesji radni będą dyskutować o podwyżce podatków od środków transportowych i od nieruchomości. — Propozycja wyszła od radnych, ale my się do niej przychylamy. Opowiadamy się za podwyżkami ze względu na potrzeby inwestycyjne miasta — mówi Jan Matuszek, wiceburmistrz Cieszyna.

Przed rokiem podwyżek nie wprowadzono, bo zmianom w podatkach sprzeciwili się radni Nowej Koalicji i Naszego Miasta. — Teraz, na rok przed wyborami, to nie jest dobry pomysł — mówi nam jeden z radnych. Głosy są jednak podzielone. — Miasto potrzebuje pieniędzy na wkład własny do unijnych inwestycji — wyjaśnia Jan Matuszek.

Z podatku od środków transportu miasto ma co roku 1 mln zł. Podatki od nieruchomości dają 19 mln zł. Przy podwyżce podatków na poziomie 3,5 proc. (taka jest propozycja) miasto zyskałoby dodatkowe 700 tys. zł.
Komentarze: (90)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dziwne??? Propozycja podwyżek podatków wyszła od radnych??? Panie Matuszek, pan przebija propagandowo Gebelsa. Proszę napisać ,których radnych! Wyjdzie na to ,że nikt się nie przyzna. Może by tak korzystając ,że się było samemu , wcześniej skarbnikiem miasta ,zanim się zostało drugim wiceburmistrzem poszukać te 700 tys. przyglądając się staranniej dotychczasowym nieuzasadnionym wydatkom w budżecie . To nie takie trudne ,np. likwidując jeden etat vice burmistrza- rocznie oszczędności z tego tytułu ok.100 000 zł. Uzasadnienie. Nie ma drugiego miasta w Polsce o wielkości do 40 tys. mieszkańców aby taki etat był ustanowiony. Kto dorzuci kolejne propozycje dla RM i dla Pana Matuszka by znaleźć brakujące jeszcze kolejne 600 tys złotych.

Podwyżka pensji dla burmistrza, miliony na utrzymywanie kolesiowych MOSiRów czy Zamków, olbrzymie koszty MOPS-u i rozdęte bizantyjsko ZBM, MZD, ZGK... Wstydu nie macie, panie i panowie radni!... Wstydu pan nie ma, panie Matuszek!... Juz po was - nie chcemy was więcej widzieć w cieszyńskim ratuszu!

karierę zawodową zaczynał w Termice. Niech tam wraca.

niech poszukają najpierw oszczędności na swoim podwórku.

Kolejna propozycja. Zamiast podnosić podatki od nieruchomości może brakujące pieniądze w budżecie odnaleźć poprzez sprzedaż komunalnych mieszkań po niższych cenach niż do tej pory je sprzedawano. Sądzę ,że zwiększone przychody z tego tytułu zrekompensują ich obniżoną cenę w budżecie a kwota brakujących 600 tys. zł w budżecie zostanie wielokrotnie zwiększona.

..narzekacie na te wszystkie Zamki , ZBM, ZGK, MOSIR, MZD, Urząd Miejski, a zapominacie że tam pracuje kilkaset osób i zarabia na swoje rodziny więc nie bądźcie tacy kategoryczni w osądach bo taki patrzenie tylko jednostronnie tez jest nieuprawnione.

poprzez wzrost wpływów z ich sprzedaży.

zarabia czy dostaje?

Ty ekonomi się uczyleś w kołchozie.Zarabiają bo zwiększają stale podatki na ich pensje. Teoretycznie wyobraż sobie ,że wszyscy się w tych zakładach,ktore wymieniłeś zatrudnimy i będziemy zarabiać na utrzymanie swych rodzin i staniemy się jednym wielkim gminnym przedsiębiorstwem. Zatem czy będzie sens podnosić podatki skoro my bedziemy musieli je zapłacić z pensji wypłacanych nam z tegoż budżetu. Nie czujesz ,że przerosty administracyjne już są bliskie takiemu obrazowi ,ktore ci przedstawiłem. Znaczna część mieszkańcow ciągnie swoje dochody z budżetu miejskiego, a skarb miasta jest pusty. By zrealizować inwestycję ,trzeba dotacji unii,a resztę trzeba dołożyć z budżetu gminnego ,ktory z trudem utrzymuje to co musi utrzymac głównie płace i bieżące funkcjonowanie miasta. Na wszystkie dotacje unijne gmina dokłada nie z własnych środków ale głównie pożyczonych w bankach i to przyjdzie spłacać przyszłym pokoleniom cieszyniaków.wars.

Cała ta administracja zżera nasze miasto jak rak.

Czas na odwrócenie tej kołchozowej gospodarki w Cieszynie. Zauważcie!! Ustroń ,który w ostatnim GZC jest na szarym końcu w pozyskiwaniu środków unijnych idzie najbardziej do przodu. Dzieje się tak dlatego ,że właśnie tam zmieniano za każdym razem burmistrza i za każdym razem pomimo sukcesów następny dokonywał więcej inwestycji- ale głównie ze środków własnych-ograniczając administrację.!!!

Rozwój musi następować równomiernie. Jeśli jednorazowo dostaniemy dotację z unii na przebudowę i rozbudowę np. sieci kanalizacyjnej tyleż samo bedziemy musieli dołożyć środkó własnych- czyli pożyczonych w bankach. Potem trzeba spłacać pożyczkę z odsetkami zwiększając podatki i dodatkowo łożyć większe koszty na utrzymanie rozbudowanej sieci kanalizacyjnej -nie mogąć jednocześnie wykonać jaki kolwiek ruch w innej sferze gospodarki komunalnej , tym sdamym utrzymując urzędnicze stanowiska w działach inwestycyjnych nie mając środków na dalsze inwestycje. To samobójstwo gospodarcze do którego szybkimi krokami zmierza nasze miasto.

Są inne miasta do 40000 i mniej, gdzie urzędują miłościwie Wice różnorakie. Choćby obok wiceburmistrz Wisły. Wice są potrzebne żeby było weselej w życiu. Poza tym, miasto nie zarabia znów takich kokosów na mieszkańcach. Jak niektórzy sobie myślą. Redaktor pisze o 19 mln. w kontekście mieszkańców a to nie jest prawdą bo 70% z tych milionów płacą firmy. Mieszkańcy płacą marne 3 mln. Więc największym minusem tego pomysłu jest dalsze obciążanie firm których i tak w okolicy mało. A chodzi o to żeby firmy przyciągać a nie doić jak wychudzoną krowę. Będą firmy ( nie kolejne sklepiki ) to i mieszkańcy się znajdą. Bo bez tych firm to mieszkańcy nie opłacą za swoje podatki nawet schroniska dla psów.

Opodatkować kościoły

zauważ kolego, że opodatkowanie dochodów kościoła to opodatkowanie moich już wielokrotnie opodatkowanych pieniędzy. Po to, by jeszcze więcej tych podatków dać Administracyjnemu Potworowi na pożarcie?

na tę sesję do ratusza. Pierwszy raz w życiu, ale muszę te ratuszowe gęby w akcji złodziejskiego sięgania do mojej kieszeni zobaczyć.

Wars burmistrzem!

Podwyżki? Żadna mi nowina. Przełom roku da Nam w przysłowiową "dupę". Zdrożeje ciepło - ale rada nadzorcza EC pewno coś tam sobie może podniesie. Zdrożeje prąd - trza wzmocnić nie tylko słupy na plakaty wyborcze. Zdrożej gaz - bo sąsiad sąsiadowi wilkiem. Zdrożeje benzyna - bo ropa stanieje ale wzrośnie pazerność Rządu R.P.. Co jeszcze? Papierosy - a co. Wódeczka też, a tu przecie pić trza patrząc na rzeczywistość.

Może by tak kolejne pieniądze znależć , zatrudniając zakład oczyszczania miasta do wywozu nieczystości w innych gminach, używając sprzętu na dwie zmiany -śmieciarek czy zamiatarek ulicznych zwiększając dochody ZGK ,a przez to obniżając dotację dla tego zakładu budżetowego z budżetu miasta.

Jestem za żeby wszystkich urzędasów zwolnić - ale będzie super jak nieroby pójdą po zapomogi a w kasie MOPS-u pusto, bo nie ma kto na nich płacić podatków . Ale będzie lament a wszystkiemu będzie winien p. Ficek , że zwolnił swoich rzekomych nierobów płacących uczciwie podatki

13 grudnia 2009 w 70-tysięcznych Pabianicach (województwo łódzkie) zostanie przeprowadzone referendum w sprawie odwołania Rady Miejskiej i prezydenta miasta, z powodu podniesienia opłat lokalnych.

Społeczny Komitet Pabianickiej Spółdzielni Mieszkaniowej zawiązał się po tym, jak prezydent Dychto najpierw wprowadził podwyżki opłat za wodę i odprowadzanie ścieków, a potem zignorował - tak jak Rada Miasta - apele i protesty mieszkańców, którzy uznali podwyżki za nieuzasadnione.

Działaniom związanym z podwyższaniem podatków powinno towarzyszyć bardziej racjonalne wydawanie pieniędzy z budżetu - wtedy będzie ono mieć sens.

Podobno funkcja radnego ( bez radnego) jest społeczna, i tu jest pytanie dlaczego wszyscy radni biorą za to kase?????

Absolutnie zgadzam się z tokiem myślenia i argumentacją. Czas najwyższy zmienić Burmistrzów i ten cały ich "aparat" budowany juz przez trzy kadencje. To powoli zamienia się w jakieś psaożytnictwo.

Ale ściema Codziennej. Burmistrz i przystawki niby nie zamierzali podnosić podatków .Proszę państwa nie dajcie się zwariować.Każdego roku podnoszono podatki o maxymalne stawki (ustalone przez Ministra Finansów ).Chyba tylko w ubiegłym roku było jakieś wyłamanie .

Choć może bardziej w skali kraju i całej gospodarki.
Założyć lekarzom w prywatnych gabinetach i na prywatnych praktykach KASY FISKALNE i niech rozliczają się od realznego dochodu, a nie jak teraz, ze płaca jakiś zryczałtowany pseudopodatek. Od razu znalazłyby się miliony dla szpitali.

Czarno widzę przyszłość tego miasta.Co się może zmienić ? Żeby coś się zmieniło musielibyśmy się zmienić się my sami. Czy mamy dostateczną wiedzę na temat samorządu , procedur w UM , radzie miasta .Czy potrafimy sprecyzować i porozumieć się w sprawie naszych oczekiwań .Idziemy na lep tanich igrzysk, jakie zapewnia nam GC.Zmieniać zacznijmy od siebie, jeżeli chcemy zmienić Ficka i jego drużynę.

Populizm kwitnie, aż miło patrzeć. Jak chryzantemy na grobach.

Szanowni państwo ,ja też niechętnie płacę podatki.Podatków nie płaci się chyba tylko na Folwarku Georga Orwella(zwierzęcym )

chce kamerki montować na śmieciarkach - i na to też potrzebna podwyżka podatków!.. Tym złodziejom sie w głowach poprzewracało od zbyt długiego dobrobytu przy korycie.

najpierw rozsądne i oszczędne gospodarowanie - tego w ratuszu w Cieszynie nie ma - potem podatki.

to chryzantemy dla nieudaczników z ratusza

Kolejnym przykładem marnotrastwa są ogromne place w ZDM czy ZBM - i to w centrum miasta i przed starostwem powiatowym. Gdy każdy z mieszkańców zmuszony jest do korzystania z płatnych parkingów miejskich,urzędnicy tych instytucji parkują samochody na koszt podatnika. Dzieje się tak dlatego ,że miejskie zakłady budżetowe nie płacą podatków od nieruchomości miejskich zawłaszczonych na swoje potrzeby-czyli parkowania prywatnych samochodów na czas pracy w urzędzie. To zaprzecza zasadzie równości traktowania obywateli w gminie. Czas najwyższy aby wydzielono te tereny i obciążono takim samym podatkiem od nieruchomości jak pozostałe firmy. W skali roku będzi z tego kilkaset tysięcy złotych.

parkuje za 100 zł/miesiąc w eleganckim garażu podziemnym... Bonus dla przedsiębiorczych.

Po wnikliwym przeanalizowaniu poniższych wypowiedzi nt. podatków,z przykrością zauważam,że wypowiadają się tutaj (głównie w sposób kategoryczny) , ludzie nie mający pojęcia o prawach ekonomii, finansach i finansowaniu działalności publicznej.
Tak to już jest - idioci krzyczą najgłośniej!

Placebo ,a tak konkretnie to co masz do powiedzenia. Krzykaczu!

Oświadczam,że osoba podpisująca się wcześniej moim nickiem jest oszustem,który podszywa się pode mnie!

Konkretnie to uważam,że wypowiadać się powinni ci co się znają na sprawach o jakich piszą. Szewc może wypowiadać się nt. butów, prawnik nt. prawa,a idioci nie powinni nic mówić!

Zorientowany! Ciemnoto ,kazdy może być zorientowany.Zmień najlepiej nick. Nie będziemy się dezorientować!

To forum zdominowane jest przez niekompetentnych frustratów i nieudaczników! Mało jest wypowiedzi merytorycznych a dużo obelg,insynuacji i wulgaryzmów. Jest ono niestety odzwierciedleniem przeciętnego poziomu intelektualnego nas Cieszyniaków!

Placebo ! Dalej piszesz jak Brachaczek! czyli wodolejstwo! Daruj sobie tego idiotę.Nie masz monopolu na mądrość- co zresztą widać i można przeczytać. Niczego nie wniosłeś do tematu.

Czyżbyś uważał za właściwe podszywanie się pod czyjś nick?Taka postawa mówi wiele o twoich zasadach moralnych,a raczej o ich braku...

Nie mam monopolu na mądrość , dlatego nie piszę o sprawach ,których nie znam lub nie rozumię. Dlaczego ci to przeszkadza? Co budzi taką twoją wściekłość?

Debilu! Nie rozumiesz ,że słowo zorientowany ma znaczenie ogólne ,tak jak nick cieszyniok. Bo każdy z cieszynioków jest cieszyniokiem a każdy zorientowany w jakieś sprawie może się podpisać "zorientowany". To nie zasady moralne. Nie można dla swoich celów zawłaszczać wyraz ,którego mogą używać wszyscy.

To po co baranie wogóle zabierasz tu głos! Jeśli nie masz wiedzy w tym temacie, to nie krytykuj tych ,ktorzy mają w tej sprawie coś do powiedzenia.

Naszego miasta nie stać na rządy tej rady i tych burmistrzów.

Zgadzam sie ze spostrzeżeniami Placebo.

nie wiem, czy sobie z tego zdajesz sprawę, ale w tym co piszesz - cytuję ciebie - "...Mało jest wypowiedzi merytorycznych a dużo obelg,insynuacji i wulgaryzmów."... Może pójdziesz sie przespacerować?

Zdaję sobie sprawę tego co piszę , widzę że niektórzy z forumowiczów też. Natomiast pozostali potrafią tylko pluć i obrażać innych-moim zdaniem robią tak bo nie mają argumentów!

a może jednak referendum zrobić? będziemy obchodzić 1200-lecie bez obecnej rady i Burmistrza. Jestem za. Nie wiem tylko, czy społeczeństwo nasze dojrzało do tego.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama