, sobota 18 września 2021
Zmarł założyciel Sceny PolskiejDodaj do Facebook

Zmarł założyciel Sceny Polskiej

ER
W poniedziałek w wieku 84 lat zmarł Janusz Bobek, założyciel i wieloletni (1951-1985) aktor Sceny Polskiej Teatru Cieszyńskiego
Występował w pierwszym spektaklu Sceny Polskiej w Czeskim Cieszynie „Wczoraj i przedwczoraj” A. Maliszewskiego, którego premiera miała miejsce 14 października 1951 roku. Pierwsze słowa, które padły w tym historycznym dniu ze sceny, wypowiedział właśnie Janusz Bobek.

Przez 20 lat współpracował z ostrawskim radiem, zagrał w czterech czeskich (m.in. „Bokser i śmierć”) i dwóch słowackich filmach (m.in. „Śmierć przychodzi w czasie deszczu”). W Scenie Polskiej zagrał prawie 200 ról. W pamięci widzów na zawsze pozostaną jego niezapomniane kreacje w przedstawieniach „Las”, „Retro”, a przede wszystkim „Na szkle malowane”.

— Jasiu był niesamowicie przyjacielski. Zawsze kibicował młodym, uciekał od emerytów, pamiętam, jak kłócił się z młodymi miłośnikami teatru podczas „Melpomenek”. Był człowiekiem teatru pełną gębą, uwielbiał być na scenie, przebierać się, w ciągu jednego przedstawienia potrafił zrobić cztery kreacje — tak Janusza Bobka wspomina Karol Suszka, dyrektor Teatru Cieszyńskiego. — Bardzo bawiło go też robienie kolegom niespodzianek na scenie i za kulisami. Imponowało mi także jego życie prywatne, wspaniałe małżeństwo z Milką. Jak każdy komik marzył o roli tragicznej. Te marzenia spełniły się w spektaklu „Optymistyczna tragedia” (premiera w 1960 roku), gdzie doskonale zagrał Chrypę oraz w „Zanim kur zapieje”. Był jednak urodzonym komikiem o wielkiej klasie; prezentował komizm inteligentny, wynikało to z jego poważnego traktowania życia, pracy i kolegów — dodaje Karol Suszka.
Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Zadnych zdiec? :(

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama