, czwartek 2 grudnia 2021
Ustroń: USTa już po raz 13.
Ustrońskie Spotkania Teatralne potrwają od 16 do 19 marca. fot. ARC Dodaj do Facebook

Ustroń: USTa już po raz 13.

KK
Marek Siudym, Agnieszka Sitek, Witold Pyrkosz - to tylko niektórzy aktorzy, którzy wystąpią w ramach XIII Ustrońskich Spotkań Teatralnych. Uczta duchowa dla miłośników teatru trwać będzie od 16 do 19 marca.
- XIII USTa wierzę, że będą szczęśliwe i dostarczą państwu samych pozytywnych wrażeń. Po dniu spędzonym z amatorskimi teatrami dziecięcymi i młodzieżowymi, pora na zawodowców - mówi Barbara Żmijewska, dyrektorka Miejskiego Domu Kultury "Prażakówka", głównego organizatora spotkań.

17 marca będzie można zobaczyć spektakl komediowy pt. "Będzie tylko lepiej". - Stefan Friedmann, reżyser sztuki, znakomicie odczytał tekst Jacka Hempla. Nie miał łatwego zadania, bo musiał okiełznać temperamenty dwóch stołecznych aktorów - Marka Siudyma jako pana "A" - rozkochanego w przyrodzie "zaradnego chłopa" i Jacka Kałuckiego jako pana "B" - zdesperowanego biznesmena i zagubionego inteligenta - opisuje pani Barbara.

Sztuka, w największym skrócie, jest o błędach, które popełniamy w relacjach międzyludzkich. Boimy się lub nie potrafimy spojrzeć realnie w przyszłość, nie widzimy potencjału, który w nas drzemie. Żyjemy w swojej małej stabilizacji hołdując źle pojętej tradycji. - Aktorzy w naturalny sposób wspaniale rysują postaci i jednocześnie są reprezentantami pewnych charakterów i typów ludzkich, co pomaga szerzej spojrzeć na problemy zawarte w sztuce. Czy drugi raz od czasów powstania kościuszkowskiego uda im się stworzyć koalicję chłopsko-inteligencką? Tytuł sztuki "Będzie tylko lepiej" brzmi optymistycznie i niechaj jego nuta nam towarzyszy w nadchodzącym czasie - zachęca Barbara Żmijewska.

18 marca warszawski teatr "TM" zaprezentuje sztukę opartą na miniaturze Marka Twaina pt. "Eksperyment Adam i Ewa". Pisząc o sobie i swojej żonie Mark Twain w prosty sposób opowiada historię stworzenia. Być może dlatego jego Adam i Ewa to postaci żywe, pełne temperamentu i na wskroś współczesne. A relacje między nimi są kwintesencją spontaniczności, poczucia humoru i zaangażowania w przedstawienie świata z własnego, kobiecego lub, wręcz przeciwnie, z męskiego punktu widzenia. Na granicy tych światów stoi Wąż, Szatan, Demiurg (w tej roli Witold Pyrkosz), który może wiele. Ale po raz kolejny okaże się, że to Ewa jako przyczyna sprawcza stoi u początku każdego nowego zdarzenia we wszechświecie. W końcu zrozumie to też Adam, stwierdzając w puencie przedstawienia "...gdziekolwiek była ona, tam był Raj."

PISALIŚMY: Dyrektor Teatru Mickiewicza: Nie zawsze mamy wpływ na ceny biletów

- Niespodzianką jest zaskakująca forma spektaklu: brak "czwartej ściany", a także dialog z publicznością, nawiązujące do kabaretu. Wspaniały, literacki język nadaje spektaklowi szlachetności, a wszystko uatrakcyjnia, tworząca oprawę muzyczną przedstawienia, muzyka Fryderyka Chopina - zapewnia dyrektorka MDK "Prażakówka".

Ostatni spektakl, 19 marca, jaki będzie mogła podziwiać ustrońska publiczność, to znane na Śląsku Cieszyńskim widowisko "Słodkie rodzynki, gorzkie migdały". Sztuka nawiązuje do twórczości i życia Agnieszki Osieckiej. Wystawiać ją będą aktorzy Sceny Polskiej z Czeskiego Cieszyna. - Czy jest to słodko-gorzka opowieść o Agnieszce? Tak, to bardzo osobiste widowisko muzyczne, zapis zdarzeń i olśnień, które nieżyjąca już poetka zamknęła w swoich piosenkach. O życiu, w którym radości przeplatają się ze smutkami, nadzieje z rozczarowaniami, a problemy mnożą się w najbardziej nieodpowiednich chwilach. Równie dobrze może to być opowieść o życiu każdego z nas - wyjaśnia Barbara Żmijewska.

W sprzedaży są już bilety na poszczególne spektakle. 80 zł kosztuje karnet na całe USTa.

Program:
16 marca (środa) godz. 11.00
Prezentacja spektakli - laureatów VII Miejskiego Przeglądu Amatorskich Zespołów Teatralnych, wstęp wolny.

17 marca (czwartek)
"Będzie tylko lepiej" – spektakl komediowy
Reżyser: Stefan Friedmann
Obsada: Marek Siudym, Jacek Kałucki
Cena biletu 30 zł.

18 marca (piątek)
"Eksperyment Adam i Ewa" wg prozy Marka Twaina
Reżyser: Tomasz Mędrzak
Obsada: Agnieszka Sitek, Tomasz Mędrzak ze specjalnym udziałem Witolda Pyrkosza
Cena biletu 30 zł.

19 marca (sobota)
"Słodkie rodzynki, gorzkie migdały" - spektakl muzyczny o życiu i twórczości Agnieszki Osieckiej
Reżyser: Bogdan Kokotek
Obsada: aktorzy Sceny Polskiej Teatru z Czeskiego Cieszyna
Cena biletu 25 zł.
Komentarze: (2)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

fajne spektakle w przyzwoitych cenach:)

? :)

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama