, czwartek 2 grudnia 2021
Ustroń: 30 grudnia ostatni seans Kina Zdrój
30 grudnia ostatni seans Kina Zdrój. Fot. ARC. Dodaj do Facebook

Ustroń: 30 grudnia ostatni seans Kina Zdrój

ANDRZEJ DROBIK, NASZ-USTROŃ.PL
W czwartek, przedostatni dzień tego roku odbędzie się ostatni seans w ustrońskim Kinie Zdrój. Radni zdecydowali, że nie będą już dotować kina, a właściciel sam nie poradzi sobie z kosztami. Koniec tego roku to zatem koniec ustrońskiego kina, które działało na Zawodziu kilkanaście lat.
Komisja kultury większością czterech głosów i przy jednym wstrzymującym się, zdecydowała, że nie będzie więcej dopłacać do czynszu w Kinie Zdrój. Do tej pory miasto brało na siebie część kosztów prowadzenia placówki. - Utrzymywanie tej dotacji było nie do obrony. Po pierwsze, kiedy została prolongowana, właściciel był świadomy, że to na czas określony. Poza tym, wedle mojej wiedzy, kino nie wzmocniło się tak bardzo, żeby kontynuować partnerstwo – tłumaczy Bogusława Rożnowicz, przewodnicząca Komisji Kultury Rady Miasta Ustronia. – Podwyżka czynszu i brak dotacji sprawia, że kino jest zupełnie nierentowne – mówi Mariusz Łapiński, obecny właściciel Kina Zdrój.

Więcej o problemie z finansowaniem Kina Zdrój w materiale portalu Nasz-Ustroń.pl
Komentarze: (34)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

uważaj, jak będziesz szedł, bo ci słoma z butów wyłazi

anarchista sie odezwał. Weź sie za robote popaprańcu :)

Znam temat. Gratuluję szefowi kina, że tak długo utrzymał się na rynku. Niestety tego sukcesu nikt nie zauważył. Kina w małych miastach muszą być wielofunkcyjne, a nawet i wtedy są na krawędzi bankructwa. W myśl logiki radych trzeba zamknąć wszystkie szkoły, przedszkola, Prażakówkę, klub sportowy, straż pożarną itd. - cóż, przynoszą same straty i to potężne. Tutaj zabrakło parę groszy. W porównaniu do innych dotacji to byłą kwota niemalże na lody. Ale stało się, smutne to, bo kolejne kino padło...

pokontrolowałbyś sobie, prasę, telewizję, co?... cenzora miałeś w rodzinie czy tylko takie geny obozowego kapo? a kapitał boroczku to najlepiej się swój własny kontroluje, od cudzego się ten tego lepiej

dokładnie, urzędasy biorą za to pieniądze więc "meteo" albo jesteś finansowany z budżetu (przez mamusie, tatusia etc.) albo sam siedzisz na państwowym garnuszku i kombinujesz w myśl większości pierdzistołków:"co tu robic żeby nie robić a zarobić" :) . Głos poniżej bardzo jasno i rzeczowo tę sprawę wyjaśnił. I nie chodzi mi tu tylko o biedne kino w Ustroniu tylko kulturę całej skali (łącznie z prasą, sprzedaną w obcy kapitał, nad którym nie ma żadnej kontroli).

meteo 2010-12-31 12:32:28
> Dlaczego to urzędnicy maja tworzyć dla ludzi coś w zamian?

GzU: Bo płacę im pensje. Ot co. Dbanie o kulturowe wychowanie mieszkańców to misja społeczna, a nie biznes. Nie musi się opłacać teraz. Opłaca się w dłuższej perspektywie.

do Głos... 2010-12-31 07:22:17
tobie się może wydaje, ze Ustroń to Bóg wie jaka metropolia i kultura musi tam kwitnąc jak na - nie przymierzając - prawdziwym Manhattanie.

Takim poziomie nie dyskutuję.

Co w zamian? A co proponujesz? Jeśli masz jakiś dobry pomysł to przekuj go realnie. Dlaczego to urzędnicy maja tworzyć dla ludzi coś w zamian? Ten soc realny sposób myślenia tak bardzo wkuł sie w nasze łby że juz nie jesteśmy w stanie pojąć że to my sami mamy tworzyć nasz byt.

To ja sie pytam: CO W ZAMIAN ?! Ktos juz trzezwo zauwazyl - biedronki, lidle, tesca i reszta kooltury wyzszej :D biomasa jest juz tak ogłupiała, ze nie widzi roznicy miedzy teatrem-kinem a wiejskimi sklepami.

http://nasz-ustron.pl/index.php?site=news&id=478

Jeśli coś pada bo jest nierentowne to w zdrowej w miarę gospodarce (a taka podobno mamy) jest to rzecz NORMALNA. Są małe i duże kina świetnie sobie radzące, są tez kina ledwo zipiejące ... Słusznie się dzieje że podatnicy nie będą wpierać czegoś co ledwo zipie i to tylko dzięki dotacji. Brawo dla radnych Ustronia. P.s. Jakoś nikt nie narzeka na służbę zdrowia zwierząt choć powinna byc nierentowna bo przecież nie-dotowana.

tobie się może wydaje, ze Ustroń to Bóg wie jaka metropolia i kultura musi tam kwitnąc jak na - nie przymierzając - prawdziwym Manhattanie. Psińco. Ustroń to wieś. Kulturę macie w Cieszynie, Bielsku, Katowicach, TV. Każdej zapyziałej pipidówce się zamarzy teatr i opera - tylko za co? Nota bene te małomiasteczkowe "teatry" i "opery" tak naprawdę służą jedynie zatrudnionym w nim znajomym króliczka. Brawo dla rady Ustronia - pieniądze wydawać należy na drogi, infrastrukturę, nie na korytka dla pseudodziałaczy quasikulturalnych. PS. To, ze kultura z definicji jest deficytowa - to jedynie chory argument powyższych korytkowców służący im za pretekst do dojenia budżetowej kasy, nie tylko w Ustroniu.

@meteo: Kultura z natury rzeczy jest dziedziną nierentowną, więc nie masz po co formułować porównań Kina Zdrój z *pleksami. Kłopot w Ustroniu nie polega na tym, że zlikwidowano kino, ale w tym, że rada miasta likwidując dotacje (i de facto kino) nie zaproponowała w te miejsce żadnego innego rozwiązania, żadnej innego jednostki kulturalnej, żadnej nowej imprezy lub inicjatywy. W Ustroniu wraz z kinem straciliśmy kolejny element życia kulturalnego! Jeśli ktoś ma nadzieję, że w ten sposób "zaoszczędzone" pieniądze pójdą na jakiś inny szczytny cel, spieszę wyprowadzić go z błędu. Te pieniądze JUŻ poszły na podwyżki diet radnych. I to jest skandal.

pojęcia nie masz o tym, o czym piszesz

proponuję zlikwidować szpitale, przychodnie zdrowia, bo do tego też dopłacamy I BASTA!!!

Decyzja samorządu to raczej potwierdzenie że miasto NIE cofa się rozwoju. To dobry sygnał i krok w przyszłość. Ludzie zrozumcie wreszcie że DOTACJE publiczne ZAWSZE psują rynek. Dlaczego mieszkaniec Ustronia ma z własnej kieszeni (bo z podatku) dopłacać do kina do którego nie chodzi bo wybiera "kinoplex" gdzie płaci wcale nie tani bilet? Szkoda Kina Zdrój ale jeśli jest nierentowne tzn że to był zły pomysł na biznes. I basta.

Ogólnie rzecz biorąc to cały nasz powiat cofa się w rozwoju. Do zaoferowania pozostanie dziadostwo i złodziejstwo. "Rządzący" cholera !

nie macie też pojęcia o ortografii...

Widocznie nikt z radnych miasta do kina nie chodził, więc po co dotować. A podobno miasta naszego regionu chcą bazować na kulturze, bo przemysłu tu nie ma, dla turystów też nie za dużo atrakcji. Niedługo może zniknie Park Niespodzianek... Coś tu nie gra

Trochę słów brak...
Nie mamy basenu...
Nie mamy lodowiska...
Nie mamy dobrego boiska...
Nie mamy skatepark"u {o który walczyła młodzież}...
Nie mamy kina...
Nie mamy nawet porządnej imprezy kulturalnej...
Ustroń cofa się w rozwoju i chyba nawet nowa rada nie ma zamiaru nic z tym robić...
Oby tak dalej fajnie jest :)

dokładnie, urząd miasta strzela sobie w stopę. Ciekawe ile jeszcze "protez" ma w swoim zasiegu.

Cudownie! Niech żyje urzad miasta! Niech żyje! Niech zyje!

w miejscu kina kolejny hipermarket!!!!

to jest to

ale kogo interesuje jakaś tam MUZA, czy Mauzoleum ...?

ja bywałem, choćby na Nocy Grozy w Halloween. Było naprawdę udanie.

poniżej

był w tym kinie? hę, kto???

nie zapominajmy o tym, że ustroń nie potrzebuje kina. Po co kino? Lepszy browar w parku, lub wino na trzepaku!

Coś się kończy... Pierw era kina marzenie teraz zdrój..
Czyli do wyboru w Ustroniu teraz mamy...
Biedronkę, Carefour, Savię, Lidl, Spar, Lewiatan, Tesco....

włodarze miasta wyszli chyba założenia Sartra: "Do diabła z kulturą", z tym, że interpretacja im sie trochę pofanzoliła.

widać, jak w ustroniu dba sie o kulturę...

MULTIKINO...?

...

kolejna bezsensowna śmierć kina ;-((

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama