, poniedziałek 10 sierpnia 2020
Uniwersytet Śląski Dzieci z filią w Cieszynie
Młodzi studenci, poza wykładami i seminariami, uczestniczyć będą także w rodzinnych wyjazdach. fot. Maciej Kłek Dodaj do Facebook

Uniwersytet Śląski Dzieci z filią w Cieszynie

KATARZYNA KOCZWARA
Prawdopodobnie od drugiego semestru w w Cieszynie ruszy Uniwersytet Śląski Dzieci. Oferta skierowana jest zarówno do młodych studentów - dzieci w wieku od 5 do 15 lat, jak i ich rodziców. Zajęcia mają inspirować, być dodatkiem do wiedzy zdobytej w szkole.
- Nie jest to nowa idea. Pomysł zrodził się 9 lat temu w Niemczech, w Polsce takie ośrodki działają od 4 lat - wyjaśnia dr Jerzy Jarosz, dziekan UŚ Dzieci.

Zajęcia w Cieszynie rozpoczną się prawdopodobnie od II semestru, czyli w lutym 2012 roku. - Nie wiemy jeszcze, czy od razu zajęcia będą odbywać się we wszystkich grupach wiekowych. Najpewniej pierwszą grupą wiekową będą "odkrywcy", czyli dzieci w wieku od 7 do 9 lat. Nabór odbywa się na zasadzie kolejności zgłoszeń, jest limit zgłoszeń - tłumaczy dr Jarosz.

Nauka na UŚ Dzieci jest płatna. Czesne pokrywa całkowity koszt zajęć. Termin rozpoczęcia rekrutacji powinien być znany jeszcze w listopadzie.

PISALIŚMY: Wieczór Narodów": Spod UŚ na rynek w barwnym korowodzie

Uniwersytet Dzieci stawia sobie zupełnie inne cele niż edukacja szkolna. - W szkole ukierunkowanie jest na systematyczną naukę, trzeba zrealizować podstawę programową, wywiązać się z pewnych obowiązków. Uniwersytet ma inspirować. Dziecko poprzez kontakt z wszystkimi dyscyplinami uniwersyteckimi rozbudza w sobie ciekawość świata. Młody człowiek swoje zainteresowanie może poszerzać na seminariach - wyjaśnia dziekan.

Ważnym elementem UŚ Dzieci jest edukacja rodziców, zrozumienie się ze swoim dzieckiem, poznanie najważniejszych zagadnień z psychologii dziecka, poznanie procesu rozwoju młodego człowieka. Wykłady dla rodziców odbywają się równolegle z zajęciami dla małych studentów.

UŚ Dzieci cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Zajęcia i życie placówki zorganizowane są tak jak uniwersytet dla dorosłych. Rok akademicki jest podzielony na semestry, rektor UŚ jest rektorem także UŚ Dzieci. - Dzieci mają kontakt z tradycją, poznają reguły obowiązujące na uczelni wyższej, tutejszą atmosferę - wyjaśnia dr Jarosz.

PISALIŚMY: Zmiana w regulaminie przyznawania stypendiów. Będzie korzystniej?

Zajęcia odbywają się w czterech grupach wiekowych: "najmłodsi poszukiwacze" to dzieci w wieku od 5 do 6 lat; "odkrywcy" studenci w wieku od 7 do 9 lat, "młodzi eksperci" dzieci w wieku od 10 do 12 lat i "eksperci" - gimnazjaliści młodzież w wieku 13-15 lat.

Zajęcia organizowane są przede wszystkim w soboty. Poza wykładami i seminariami dla dzieci i rodziców organizowane są także wyjazdy rodzinne, mające integrować młodych studentów z ich opiekunami.
Komentarze: (15)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

to już jest niestety..jacy rodzice, takie dzieci, nie róbmy nic - nie będzie nic, nie posyłajmy dzieci nigdzie, niech siedzą w domu przed kompem, niech rośnie nam byle jakie społeczeństwo, zniechęcone, marudzące, niezadowolone, roszczeniowe, a rodzice niech siedzą dalej bo "po co":) rozumiem, że można podyskutować np. o kosztach, tematyce wykładów..nie wiem..o braku czasu ewentualnie, ale dlaczego krytykować pomysł?? ktoś wymyślił, któś inny skorzysta, no i oczywiście znajdzie się też inny "ktoś", kto zamiast na dziecko, wyda na flaszkę albo fajki...

... ludzie co wy krytykujecie ? To jest swietny pomysł, dziecko może "liznąć" różnych dziedzin wiedzy - zakładam że w ciekawej i przystepnej formie. Im wczesniej, szerzej i ciekawiej tym wieksza szansa ze dziecko odkryje swoją pasję - to gwarantuje szczęscie w zyciu zawodowym w przyszlosci i wylawianie prawdziwych talentów.

GOTÓWKI dla wykładowchy !

KADRY,

i mamy mini wykształcenie zamiast solidnej fachowej wiedzy

?

. Dziecko poprzez kontakt z wszystkimi dyscyplinami uniwersyteckimi rozbudza w sobie ciekawość świata. Młody człowiek swoje zainteresowanie może poszerzać na seminariach - wyjaśnia dziekan.

spożywczy, obronny - ale dzieci zostawcie rodzicom, DOBREMU kościołowi, przedszkolom - a nie kombinujcie jak zbic kasę z UE na DZIECIACH !

Brawo! Widzę, że po raz kolejny w Cieszynie, nim jeszcze coś zdążyło nabrać rozpędu zostało skrytykowane. Źle bo? - Źle! Komentatorze, który rozpocząłeś dyskusję tutaj, chyba masz jakiś problem osobisty z USiem i nie tylko, bo można przypuszczać, że pragnąc rozbudzić dyskusję tutaj sam ze sobą dyskutujesz, stwarzając pozory poparcia, głoszonych przez ciebie poglądów. Narzekaj i krytykuj dalej! Bo tak jest najłatwiej.

DO roboty!

Jestescie zapawne wszyscy znudzonymi bezrobotnymi, którzy bez jakiegokolwiek wykształcenia najeżdżają na tych, którzy chcą się kształcić. Weźcie się do roboty ...

nie wiem, czy płakać, czy się śmiać... czytając wypowiedzi poniżej

tej szkoły, czy uczelni !

celami i to jeszcze w CIESZYNIE !
[ Uniwersytet Dzieci stawia sobie zupełnie inne cele niż edukacja szkolna ] bravo !

czyli UŚ do wyzszych celów, bliżej nieokreślonych ?
chluśniem, bo UŚ-niem !

na oczach społeczeństwa wciska się ludziom kit medialny, steropian dla gawiedzi ...?

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama