, piątek 29 marca 2024
Teatr jak ziemia obiecana
Budynek Teatru im. A. Mickiewicza ma już 100 lat. fot. Wojciech Trzcionka 



Dodaj do Facebook

Teatr jak ziemia obiecana

MARCIN MOŃKA
Teatr jak ziemia obiecana

Cieszyński teatr to dzieło europejskiej sławy architektów wiedeńskich Ferdynanda Fellnera oraz Hermana Helmera. fot. Wojciech Trzcionka


Teatr jak ziemia obiecana

Do 1939 roku obiektem zarządzało Niemieckie Towarzystwo Teatralne, które udostępniało salę także dla polskich przedstawień. Podczas okupacji teatr był zarządzany przez niemieckie władze miasta. fot. ARC


Teatr jak ziemia obiecana

Po wielkim pożarze maista w 1789 roku w miejscu spalonego kościoła parafialnego i cmentarza wzniesiono budynek wojskowych koszar (na zdjęciu), który rozebrano w 1900 roku. W latach 1908-1910 na miejscu koszar wybudowano teatr. fot. ARC

Trudno byłoby spotkać w Cieszynie osobę, która nie wiedziałaby, że miejscowy teatr wystąpił w nominowanej do Oscara \"Ziemi obiecanej\" Andrzeja Wajdy. Sam reżyser uznał, że będzie idealnym tłem dla kilku filmowych scen. XIX-wieczny styl architektoniczny teatru pasował do jego wizji. W tym roku budynek teatru obchodzi urodziny - ma równe 100 lat.
Często wykorzystywany w kinie krakowski Teatr im. Słowackiego okazał się za duży i zbyt ograny dla Wajdy, a ten cieszyński był mniejszy, ale miał loże, balkon i nie za dużą scenę. Tutaj także kręcono zdjęcia do telewizyjnej produkcji poświęconej aktorce Helenie Modrzejewskiej.

Tak oto obchodzący stulecie budynek zapisał się w historii kina. Bez wątpienia jest też jedną z perełek architektonicznych. - Wygląda jak bombonierka - zachwycają się widzowie, którzy pierwszy raz odwiedzają cieszyński teatr. Takie wrażenie robi bogato zdobione wnętrze teatru, ale na uwagę zasługuje także utrzymana w stylu eklektycznym bryła budynku z siedmioosiową fasadą i wieńczącym ją wysokim, łamanym dachem z lukarnami i wieżyczką. To dzieło europejskiej sławy architektów wiedeńskich Ferdynanda Fellnera oraz Hermana Helmera. Teatr powstał w miejscu, w którym do końca XVIII wieku funkcjonował pierwszy w mieście kościół parafialny, a później wojskowe koszary.

W budowę teatru zaangażowało się wiele środowisk, które zebrały pół miliona koron na ten cel. Po dwóch latach - w 1910 roku - obiekt był ukończony. W 1912 odwiedził go młody arcyksiążę Karol Franciszek Józef ze swoją żoną, co było wielkim wydarzeniem. Do 1939 roku obiektem zarządzało Niemieckie Towarzystwo Teatralne, które udostępniało salę także dla polskich przedstawień. Podczas okupacji teatr był zarządzany przez niemieckie władze miasta. Po wojnie na zmianę podlegał on administracyjnie Teatrowi Polskiemu w Bielsku-Białej lub władzom Cieszyna. Od 1993 roku jest zarządzany przez miasto, a jego patronem jest Adam Mickiewicz. Teatr wybudowano na ponad 700 miejsc (dzisiaj jest ich 630), w okresie II wojny światowej zamontowano w nim scenę obrotową i kurtynę przeciwpożarową.

Do dziś realizatorzy "Ziemi Obiecanej" wspominają pobyt w Cieszynie w połowie lat 70. i pracę na planie filmowym. - Na niewiele mieliśmy jednak czasu, Andrzej Wajda potrafił pracować kilkanaście godzin dziennie. Gdy potrzebował chwili wytchnienia, kładł się na kilka minut między rzędami foteli, ucinał sobie krótką drzemkę, a następnie wracał do pracy - wspominała pobyt w Cieszynie Barbara Ptak, twórczyni kostiumów do arcydzieła Wajdy.

Z okazji 100-lecia budynku cieszyńskiego teatru Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" wystąpi na jego deskach 24 września (godz. 18.00). Artyści z Koszęcina zaprezentują premierowo operę ludową "Sałasznicy" Jana Sztwietni. Ponadto w trakcie jubileuszowego wieczoru zaplanowano prezentację "Teatr w Cieszynie i jego stuletnie dzieje" autorstwa Mirosławy Pindór.
Komentarze: (24)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Świetnym pomysłem na uczczenie 100-lecia naszego teatru byłby występ Dody

to zmiana pożal się Boże menedżera tego przybytku.

Życzę kolejnych 100 lat .

na 100-lecie teatru przydałby się jakiś gest pod adresem widzów, nap tańsze bilety/nie mówiąc już o darmowym wstępie/ a nie tradycyjne drenowanie kieszeni anormalna cena biletów!

Na starość niestety Wajdzie się pogorszyło. Robi coraz gorsze filmy.

Menażer teatru jest upiorem kultury.

Cyt.: "...W 1912 odwiedził go młody arcyksiążę Karol Franciszek Józef ze swoją żoną, co było wielkim wydarzeniem. Do 1939 roku obiektem zarządzało Niemieckie Towarzystwo Teatralne, które udostępniało salę także dla polskich przedstawień. Podczas okupacji teatr był zarządzany przez niemieckie władze miasta. Po wojnie na zmianę podlegał on administracyjnie Teatrowi Polskiemu w Bielsku-Białej lub władzom Cieszyna. Od 1993 roku jest zarządzany przez miasto..." Poradnik miłośnika teatralnego budynku: jak zamknąć siedemdziesiąt lat w najkrótszej formie.

też perełkę architektoniczną...
NIEMCY mogliby ją odbudować ...?

nastawiony jedynie na wygodne przetrwanie, bez wyrazu, kompetencji i jakichkolwiek osiągnięć, to plama na historii tego szacownego budynku i instytucji. Tak naprawdę jednak winni zapaści cieszyńskiego teatru sa ratuszowe władze, które nie tylko tam obsadziły stanowiska wg klucza "mierny, bierny ale wierny".

Teatr cieszyński zostaje wybudowany na rguzach starych koszar austriackich.
1902 roku rodzi się pomysł budowy Teatru. w Domu Niemieckim zbiera się grupa zamożnych cieszyniakow, która postanawia powolać Towarzystwo Budowy Teatru (Der Theater - Ban - Verein). Inspiratorem budowy był radny Gminy Cieszyn Franz Barth. Przeprowadzono zbiórkę, gdzie zromadzono 140 000 k. Całą gotówkę zdeponowano w cieszyńskiej Kasie oszczędności na bardzo dogodnych warunkach. Koszt całej budowy opiewał na sumę 400 000K.

1910 - Ukończono budowę Teatru w Cieszynie.
Projekt architektoniczny teatru opracowali znani wiedeńscy architekci, Ferdynand Felner i Herman Helner. Budowę natomiast zlecono firmie wiedeńskiej, która już budowała podobne obiekty, jak teatr w Wiedniu, Toruniu, Bielsku.

na tę perełkę cieszyńskiej gospodarności; w zamian za to Kowalski idąc do kasy dowiaduje się, że najlepsze miejsca juz dawno sprzedane... Dziwnym trafem na miejscach tych zawsze można zobaczyć te same "śmietankowe" gęby z okolic ratusza i starostwa. Dyrektor Łyżbicki się stara.

Nowe rozdanie powinno się też zacząć w teatrze. Dyr Łyżbicki jest absolutnie nie na miejscu. To swietlica teatralna a nie teatr.

Kumając się z komuchami z PO.Ale jak przyjrzymy się bliżej to jego "twórczość" zawsze była wyważona i bezpieczna dla władzy. Teraz też. Wajda zawsze był i będzie "pupilkiem" władzy. Od jakiegoś czasu nie oglądam jego filmów i Wam też radzę. P.S. szkoda że film o Katyniu też skalał swoim nazwiskiem.

do fana!!Czy cie juz dokladnie porabalo!!!!
Tej blachary wogole nie powinni wpuszczac na ziemie cieszynska!!!!!

do krytyka Wajdy - puknij się w czoło i popatrz w lustro, czy ci przeszło

puk puk i co ? Chyba mi nie przeszło. Chyba mi przeskoczyło.

na stanowiska szefów miejskich instytucji jak teatr, zamek, mosir czy biblioteki. Pora skończyć z ta skandaliczną koterią cieszyńską.

zazdrościsz Dodzie wyglądu? Popatrz ile Doda dzięki swojej akcji zmobilizowała ludzi, żeby zarejestrowali się jako dawcy szpiku. Weź sobie coś na uspokojenie. odnośnie zaś występu Dody u nas,hm, nie wiem gdzie, ale teatr jest zdecydowanie za mały, żeby pomieścić wszystkich widzów. Najpierw Cieszyn musiałby się o miejsce na takie występy postarać.

jak już przeskoczyło, to wszystko wróciło do normy...

stanowiska kierownicze muszą ulec weryfikacji, dotyczy to MOSiR-u i teatru, biblioteka miejska i ŚZSiP, działają znakomicie...

"Do 1939 roku obiektem zarządzało Niemieckie Towarzystwo Teatralne, które udostępniało salę także dla polskich przedstawień."
Dziś kiedy zarządza nim niby polak (nie wiem ale takim się mieni), teatr nie udostępnia sali dla polskich przedstawień (patrz CST). PZPR nadal mocny.

ma mocnych protektorów

zmiana stanowisk konkursy........

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama