, czwartek 4 marca 2021
Remont to czy dewastacja
— Czy kładzenie nowych kafelek i malowanie to dewastacja? — pyta Antoni Filip, który zarządza remontem. fot. WO Dodaj do Facebook

Remont to czy dewastacja

WO
Remont to czy dewastacja

Z kamienicy usunięto m.in. zabytkowe drzwi zastępując je nowymi. fot. WO

Największa dewastacja w historii Cieszyna postępuje w zabytkowej kamienicy dawnego Sejmu i Sądu Ziemskiego — zaalarmował Gazetęcodzienną.pl jeden z Czytelników.
— Z tego historycznego budynku usunięte zostały klepkowe drzwi z barokowymi okuciami i antabami, ozdobna barokowa krata w nadświetlu. Skuto też półokrągły portal. To wszystko było jeszcze z czasów fundacji księcia Alberta Sasko-Cieszyńskiego — pisze w mailu do redakcji Czytelnik.

Budynek Dawnego Sejmu Ziemskiego, gdzie w XVII wieku dwa razy w roku zbierali się przedstawiciele stanów ziemskich pod przewodnictwem starosty, aby stanowić nowe prawo i przepisy, to narożna kamienica u zbiegu pl. Dominikańskiego i ul. Sejmowej. Jej właścicielem jest obecnie Stowarzyszenie Dziedzictwo św. Jana Sarkandra. W środku trwają prace remontowe. Malowane są ściany, wymieniane posadzki, balustrady, drzwi. Przy okazji faktycznie usunięto kilka zabytkowych elementów. — To skandal i grabież — piekli się nasz Czytelnik.

Właściciel obiektu, w którym mają powstać kolejne pomieszczenia Zespołu Katolickich Szkół Oświatowych, nie ma jednak sobie nic do zarzucenia. Chętnie pokazuje remont i zabytkowe drzwi, które wyjęto z framug zastępując nowymi. — Gdy kupiliśmy ten budynek był on kompletną ruiną. Remont prowadzony jest zgodnie z przepisami. Czy kładzenie nowych kafelek i malowanie ścian to dewastacja? — pyta Antoni Filip, dyrektor stowarzyszenia. Zapewnia, że zależy mu na przywróceniu dawnego kształtu budynkowi i w związku z tym jest w stałym kontakcie z konserwatorem zabytków.

— To prawda, jesteśmy w kontakcie — mówi konserwatorka Irena Kwaśny. — Problem w tym, że nawet jak mi się coś nie podoba, to nic nie mogę zrobić, bo ten budynek, tak jak wiele innych w Cieszynie, nie jest wpisany do rejestru zabytków. Mogę więc tylko negocjować albo prosić właściciela, żeby czegoś nie robił. Tutaj akurat negocjacje nie powiodły się i zamiast zabytkowych drzwi będą nowe.

Co się stanie z zabytkowymi elementami, które zdemontowano w kamienicy? — Możemy oddać je do muzeum — proponuje Antoni Filip.

Kamienica powstała po pożarze miasta w 1789 roku. Na parterze zlokalizowano obszerną salę obrad nakrytą kolebkowym sklepieniem, natomiast na piętrze mieściły się biura i archiwa Sejmiku i Sądu. Sala posiedzeń ozdobiona była 34. malowanymi herbami szlacheckich członków Sądu, a także miasta Cieszyna i cieszyńskiego księcia Karola Ludwika (obecnie znajdują się w Muzeum Beskyd na zamku we Frydku–Misku) oraz sztandarem, który szlachta cieszyńska otrzymała od cesarza Leopolda II w 1662 roku za obronę granic Księstwa podczas wojen z Turkami (obecnie w zbiorach Muzeum Śląska Cieszyńskiego).
Komentarze: (8)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

niestety jest to "historyczna" dewastacja tego co kiedyś nasi dziadowie zrobili, nie tylko przez obecnego właściciela, lecz także poprzedników którzy dopuścili do takiej dewastacji. Dobrze że nie wstawiają drzwi z aluminium i luxferów w oknach. Kończę apelem: przy remoncie zostawmy to co można zostawić i nie skuwajcie nic, bo to nam następne pokolenia nie wybaczą. Pa, pa!

musiałaby taką dewastację dokonać prywatna osoba,ruszyliby w "bój" wszyscy specjaliści od zabytków,ale że dewastują ci co rządzą ,czyli
katolicy to się oczywiście nic nie stało.Pytanie :
dlaczego tak STARY budynek o takiej przeszłości
nie został do dzisiaj wpisany do rejestru
zabytków???????????????????? A na przykład
rudery przy ulicy Przykopa są zabytkami ??????
co na to Pani I.K.????????Po prostu SKANDAL!!!!

Bo to budynek probostwa. Im wszystko wolno. Inaczej ksiadz nie poprze przy wyborach. A to kilka tysiecy duszyczek-wyborcow.

Jaki znowu ksiądz. Toż to Satława kardynał.

Rak temu oddano po generalnym remoncie stuletni budynek Sądu Rejonowego w Cieszynie, tam też wymieniano kafelki itp., ale zachowano z pietyzmem całą substancję zabytkową. W tym roku o wiele strszy, bo dwustuletni budynek dawnego Sądu Ziemskiego jest "odnawiany" przez instytucję, która powinna świecic przykładem, jak chodzi o zachowanie naszej cieszyńskiej kultury. Jak się okazuje można róznie odnawiać - tak by zachować tożsamość i tak by przykryć ją kiczowatymi, chinskimi kafelkami. Jest takie łacińskie przysłowie "Ruinas pacem apellant" - Rujnują pokój ogłaszając!!!

Z ruin przy ul. Przykopa wpisany do rejestru jest budynek nr 14 czyli Dworek Cieszyński. Sąd Ziemski jak i inne budynki w centrum Cieszyna chronione były wpisem do rejestru zabytków całego centrum miasta. Wpis ten został uchylony przez min. Ujazdowskiego w lipcu 2006 roku, konserwator nie ma więc mozliwości prawnej ochrony wielu obiektów w centrum miasta nie posiadajacych undywidualnego wpisu do rejestru.

Wolna Polska,bez cenzury miała być.A kto usunął
moją wypowiedz o zmartwychstaniu ???
Państwo wyznaniowe całą gębą!!!!!!!!!!!!!!

Jasne, że cenzurują. Muszą - bo jak się dostaje takie telefony...

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama