, środa 8 lipca 2020
Pałacyk w Gnojniku wypięknieje
Na remont pałacu trzeba wydać ogromne pieniądze. fot. ARC Dodaj do Facebook

Pałacyk w Gnojniku wypięknieje

DC/Glosludu.cz, ER/Gazetacodzienna.pl
Niszczejący od lat pałacyk w Gnojniku na Zaolziu ma nowego właściciela. To spółka Aaron House z Czeskiego Cieszyna, która rezydencję kupiła za zaledwie 5 mln koron, ale na remont musi wydać co najmniej 80 mln.
— W prasie pojawiły się już niezupełnie prawdziwe informacje o tym, że zrobimy tutaj mieszkania — powiedział pełnomocnik firmy Jaroslav Rodzenák. — Jest to jedna z możliwości, lecz na razie nie ma żadnego konkretnego projektu. Jest tylko studium wykorzystania zamku, a jego przebudowa na mieszkania jest jedną z możliwości. Prócz tego wchodzą w rachubę również inne opcje - jest możliwe, że część będzie służyła do celów komercyjnych, np. jako restauracja.

Rodzenák dodał, że konkretny projekt przebudowy będzie gotowy najwcześniej za rok. Do tego czasu należy traktować z rezerwą wszelkie szacunki kosztów remontu (oscylujące między 80 a 100 mln koron), które również pojawiły się już w niektórych mediach.

Pierwotnie barokowy, później przebudowany w stylu empirowym według projektu Józefa Kornhäusela, pałac należał do 1945 roku, zanim został skonfiskowany przez państwo, do rodu szlacheckiego Beesów. Za komuny znajdowały się w nim biura, sala ślubów, siedziba państwowego gospodarstwa rolnego. W latach 90. pałac kupiła zagraniczna spółka, która jednak nie remontowała go, a w 2004 roku obiekt został jej odebrany przez sąd, gdyż okazało się, że pieniądze, za które spółka skupowała nieruchomości u podnóża Beskidów, pochodziły z działalności przestępczej. Stowarzyszenie Gmin Dorzecza Stonawki zorganizowało przed kilku laty kwestę, która miała być przeznaczona na uratowanie zabytku, ta jednak skończyła się fiaskiem (zdołano uzbierać zaledwie 3 tys. koron).
Komentarze: (5)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

jak ten przy Bielskiej k/UŚ, przed Trybunał takich dyletantów...?

Tylko prosze rudery z Bielskiej z tym palacem nie porownywac.. Fajne miejsce na sluby by bylo, polaczone z restauracja i hotelem :) Ale czy sie oplaci? Milionerow w Czechach pod dostatkiem.

Ty już odłóż ten kieliszek, bo tego się normalnie czytać nie da.

:=(

Moniczko...
(...)

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama