, poniedziałek 26 sierpnia 2019
Pałacyk pięknieje od przodu
Frontowa elewacja cieszyńskiego zamku jest prawie gotowa. fot. Edyta Rasmus Dodaj do Facebook

Pałacyk pięknieje od przodu

EDYTA RASMUS
Turyści nie będą już odwracali wzroku od pałacu myśliwskiego Habsburgów w Cieszynie. Do niedawna odrapany budynek ma prawie gotową nową elewację. Niestety, tylko od przodu.
Prace remontowe prowadzone są od początku sierpnia na frontowej elewacji XIX-wiecznego pałacu, w którym mieści się Państwowa Szkoła Muzyczna. Placówka dostała na ten cel 250 tys. zł z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. To za mało, żeby skończyć remont całej elewacji, więc niektóre jej fragmenty (m.in. od strony Olzy i z tyłu) nadal pozostaną odrapane.

Szkołę muzyczną czeka też remont wnętrz, połączony z wymianą instalacji. Na ten cel potrzeba około 8 mln zł, które placówka będzie chciała pozyskać z funduszy Unii Europejskiej.

Klasycystyczny pałacyk myśliwski powstał w 1840 roku z polecenia arcyksięcia Karola.
Komentarze: (9)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Cieszę się :) przynajmniej na pierwszy rzut oka wejście na Wzgórze będzie jakoś wyglądać. Pozostaje cierpliwie czekać na ciąg dalszy.

Maly PRLelek. Było dokładnie tak samo. Z przodu duma z tyłu d... A tak poza tym to znacznie lepiej byłoby pozyskać środki europejskie na odrestaurowanie Szkoły Muzycznej niż budowę tego czegoś obok. Tradycje muzyczne regionu i liczba osób z tym związana jest tak liczna iż dziwić się tylko wypada jak do tego nie doszło. No ale Dziwy to nasza specjalność a że nie wszystkie są wąskie w talii. Mozna powiedzieć: Bóg tak chciał. Wszak, podobno, liczą się wnętrza. Życzmy Szkole by ich wnętrza były na miarę ich osiągnięć i aspiracji.

Szkola muzyczna ma dyrektora cieniasa. Trzy lata temu, jak jego szef - minister kultury, byl w Cieszynie, i mozna bylo osttecznie rozwiazac problem remontu, to on pojechal na wakacje i olal sprawe. A potem bylo juz po ptokach. To co robi dyrektor to dlubanie w najgorszym tego slowa znaczeniu. Kto remontue dom po ejdnej scianie. Od przodu bedzie ladnie, od Olzy tragicznie, z tylu troche lepiej, ale nie do konca, bo tam tez przeciez zostaje plomba do odnowienia. Zgadzam sie z antymuzykiem - PRL. Bo z tego co wiem, to miasto oferowalo pomoc, ale dyrektor nie skorzystal... Smiech na sali.

Gdybyś uważnie śledził sprawę remontu szkoły muzycznej, to wiedziałbyś, że to przepisy nie pozwalały na przyjęcie pomocy miasta w tym zakresie. I żeby nie było wątpliwości - dyrektora nie znam, a ze szkołą muzyczną mam tyle wspólnego, że ją kiedyś tam ukończyłam.

No przynajmiej kolorystycznie pasuje do pomnika - oranżerii im. ........... .............. (wpisać odpowiednio imię i nazwisko). Brawo!!!!!!!! aby tak dalej.

oranżerii im.JP II no bo jakże inaczej!!!

To jakiś maniakalny antyklerykał i prostak

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama