, czwartek 18 kwietnia 2024
Michał Przywara laureatem Srebrnych Spinek
Rudolf Moliński, szef kapitruły przyznającej Srebrne Spinki, odczytuje werdykt. fot. Czesława Rudnik 



Dodaj do Facebook

Michał Przywara laureatem Srebrnych Spinek

MMT
Michał Przywara laureatem Srebrnych Spinek

- Oprócz działalności na rzecz środowiska polskiego na Zaolziu włączamy się także do projektów ekologicznych - mówi Michał Przywara. fot. arch. pryw. MP

W czwartek, 12 maja, Konsul Generalny RP w Ostrawie przyznał Srebrne Spinki, coroczną nagrodę za osiągnięcia na polu kultury. Laureatem został Michał Przywara, działacz Stowarzyszenia Młodzieży Polskiej.
- Nagroda Srebrne Spinki była dla mnie zaskoczeniem. Nie spodziewałem się, że otrzymamy takie wyróżnienie za działalność - przyznaje Michał Przywara. Laureat, członek Zarządu Głównego Stowarzyszenia Młodzieży Polskiej w Republice Czeskiej, wyjątkowo zasłużył się przy odnowieniu i otwarciu klubu Dziupla w Czeskim Cieszynie.

- Dzięki staraniom Stowarzyszenia Młodzieży Polskiej, a w szczególności Michała Przywary, Dziupla odżyła - mówi Dariusz Branny, członek Rady Kongresu Polaków w RC. - Stała się miejscem nie tylko dla młodzieży, wspaniałym klubem, gdzie ciągle coś się dzieje, miejscem spotkań kulturalnych czy towarzyskich. Często odwiedzam ten klub ze względu na jego oryginalną atmosferę. Osobiście bardzo cieszę się z faktu zauważenia tej działalności przez polską placówkę dyplomatyczną. Na pewno będzie to dopingowało kolegów i koleżanki z SMP do dalszej aktywności - dodaje.

PISALIŚMY: Branny: Zaolzie będzie dla mnie zawsze magiczne

Jeśli chodzi o najbliższe plany SMP, składa się na nie kilka projektów kulturalnych, z których większość odbędzie się w klubie Dziupla. Już w dniach 25-28 maja będą tam obchodzone kolejne Dni Kultury Studenckiej. - Oprócz działalności na rzecz środowiska polskiego na Zaolziu włączamy się także do projektów ekologicznych - mówi Michał Przywara. - Obecnie współpracujemy z Fundacją Ekologiczną ARKA z Bielska-Białej. Naszym długofalowym przedsięwzięciem jest nasilenie działalności gospodarczej, tak żeby bardziej usamodzielnić się w finansowaniu naszej działalności kulturalnej i nie być zależnym tylko od dotacji i sponsoringu - zaznacza.

W zeszłym roku jednym z laureatów Srebrnych Spinek został 91-letni nauczyciel i językoznawca Władysław Milerski. Czy to symboliczna zmiana warty? - Nie sądzę, aby przyznanie nagrody stosunkowo młodej osobie stanowiło zmianę warty - mówi Dariusz Branny. - Na przykład w roku 2008 Srebrne Spinki otrzymała nastoletnia Ewa Farna. Wtedy to stanowiło trochę przełom. W każdym razie był to znak, że kapituła proponując konsulowi generalnemu laureatów zaczęła zauważać również młode osoby - dodaje.
Komentarze: (3)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Ogorki kiszone - jeden ze specjalow Dziupli. Mniam

Gratulacje!!! Fajnie, że dostrzegają młodych :)

ogórki kiszone ...?

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama