, wtorek 30 listopada 2021
Kultura na weekend: Cieszyn zdominował ofertę kulturalną
"Porcja Coughlan" jest jednym z najbardziej znanych dramatów Carr, jednak niewiele osób zdecydowało się wystawić tę sztukę. Fot. ARC  Dodaj do Facebook

Kultura na weekend: Cieszyn zdominował ofertę kulturalną

Jak co tydzień przygotowaliśmy wam kilka propozycji kulturalnych wartych uwagi. W tym tygodniu weekendem zawładnął teatr. Na deskach Cieszyńskiego Studia Teatralnego wystawiany będzie monodram, Scena Polska Teatru Cieszyńskiego po raz kolejny zagra Porcję \"Coughlan\"\", a z kolei w teatrze im. Adama Mickiewicza odbędzie się koncert charytatywny na rzecz Szpitala Śląskiego w Cieszynie.
25 lutego

"Śladami Czarnej Julki"

Książnica Cieszyńska zaprasza na wernisaż wystawy "Śladem Czarnej Julki. Karwina z czasów dzieciństwa Gustawa Morcinka". Wystawa prezentować będzie zapomniane dziedzictwo i tradycje Zagłębia Ostrawsko-Karwińskiego. "Czarna Julka" Gustawa Morcinka opowiada o micie utraconej Arkadii, o mieście, które zdawałoby się będzie trwać wiecznie, jednak zniknęło z powierzchni ziemi. Z racji tematyki utworu książka nie została wydana, ponieważ nie pasowała do oficjalnych linii wydawniczych władz komunistycznych. Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek 25 lutego o godzinie 14.00 w siedzibie Książnicy Cieszyńskiej. Wystawę będzie można zwiedzać od wtorku do piątku w godzinach 8.00 - 18.00, a w sobotę od 9.00-15.00.

POLECAMY: Kultura w portalu gazetacodzienna.pl

W kręgu koronek i haftów

Muzeum Ustrońskie im. Jana Jarockiego zaprasza na spotkanie pt. "W kręgu koronek i haftów - dawniej i dziś". Wystąpi Lidia Lankocz, dzięki której w Gminnym Ośrodku Kultury w Goleszowie powstała bogato wyposażona kostiumernia. W jej posiadaniu znajdują się kompletne stroje ludowe z wielu regionów Polski. Lidia Lankocz jest ludowym twórcą i specjalizuje się w hafcie cieszyńskim na żywotku. Jej twórczość zaliczana jest do grupy ginących zawodów. Spotkanie odbędzie się w piątek, 25 lutego o godzinie 17.00.

"Sałasznicy" charytatywnie dla szpitala

Fundacji Zdrowia Śląska Cieszyńskiego wraz z Zespołem Pieśni i Tańca "Śląsk" organizuje charytatywny koncert na rzecz refundacji napędu ortopedycznego z oprzyrządowaniem dla Oddziału Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej Szpitala Śląska w Cieszynie. W trakcie uroczystości zespół Śląsk zaprezentuje program zatytułowany "Sałasznicy". Impreza odbędzie się 25 lutego w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Cieszynie o godz. 18:00. Bilety można nabyć w kasie teatru w cenie 40, 50 i 60 zł. Zapraszamy!

26 lutego

"Porcja Coughlan" raz jeszcze!

Sztuka jest jednym z najbardziej znanych dramatów Carr, jednak niewiele osób zdecydowało się ją wystawić. W Polsce spektakl grany był tylko raz i to pod bardziej chwytliwym tytułem "Widma". W ubiegłym tygodniu aktorzy Sceny Polskiej Teatru Cieszyńskiego podjęli się próby wystawienia dramatu irlandzkiej pisarki Mariny Carr. Każda z bohaterek jej dzieł uwikłana jest w dziwny, specyficzny system wartości. Każda z nich ma swoją tajemnicę. Przeszłość posiadającą cechy rodem z antycznych tragedii. Wydawać by się mogło, że Porcja ma wszystko, czego do szczęścia jej potrzeba. Kochającego męża, trójkę dzieci, nie musi martwić się o pieniądze, jej mąż Rafael zapewnia im dostatnie życie. Jednak życie bohaterki jest inne, pełne obaw, kłamstw, mrocznych tajemnic. Spektakl ponownie będzie zagrany 26 lutego o godzinie 17.30. Bilety dostępne są w kasie teatru przed rozpoczęciem sztuki.

Uwierzyłam miłości, Milordzie!

Katarzyna Dendys-Kosecka, wcielając się w rolę Edith Piaf, zadaje podstawowe pytania o wymiar szczęścia, wielkość nieszczęścia i trwałość ludzkiej duszy. Dendys-Koseckiej towarzyszyć będzie przy pianinie autor aranżacji wszystkich piosenek, Tomasz Pala. "Piaf" to sztuka o płomiennej miłości, rozkoszach zakochania, słodyczy romansu i niewyobrażalnym koszmarze istnienia dla sceny i na scenie. Muzyczny monodram "Piaf - Uwierzyłam miłości, milordzie!" odbędzie się w sobotę, 26 lutego o godzinie 19.00. Bilety dostępne są w Centrum Informacji Miejskiej w Cieszynie w cenie 25zł.
Komentarze: (2)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

w Skoczowie o 19.00
w ramach DKF-u Irańskie kino, zwycięzca Berlinale 2009
coś z Elly w tytule

Na rzecz szpitala... ten szpital to worek bez dna...

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama