, poniedziałek 26 sierpnia 2019
Kładą granit u stóp Nike
Kamieniarz Mariusz Żarowski poleruje granitowe płyty u stóp pomnika. fot. WO Dodaj do Facebook

Kładą granit u stóp Nike

TWO
Rozpoczął się ostatni etap prac przy odtwarzaniu pomnika poświęconego legionistom Ślązakom poległym za Polskę u podnóża cieszyńskiego zamku.
Gdy na cieszyńskim Wzgórzu Zamkowym Austriacy wybudowali Zamek Habsburgów, wystawili przed nim fontannę. Przetrwała do 1934 roku. Pod zamkiem stanął wtedy pomnik upamiętniający ochotników ze Śląska Cieszyńskiego, którzy w 1914 roku wstąpili do polskich legionów, walczyli i zginęli na froncie wschodnim. Monument przedstawiający Ślązaczkę ze wzniesioną szablą w dłoni był dziełem cieszyńskiego rzeźbiarza, medaliera i profesora Akademii Rzemiosł Artystycznych w Krakowie, Jana Raszki (1871-1945). 1 września 1939 roku hitlerowcy zburzyli pomnik, a figurę Ślązaczki z mieczem przetopili. Po wojnie nie było mowy o odbudowie pomnika i na starym cokole stanął monument upamiętniający radzieckich żołnierzy. Gdy i on w 1992 roku został rozebrany w Cieszynie odżyła myśl o odbudowie Pomnika Legionistów. W końcu trzy lata temu zawiązał się specjalny komitet, który zajął się zbiórką pieniędzy.

Prace przebiegają stopniowo od dwóch lat, gdyż fundusze na odbudowę pochodzą z publicznych zbiórek oraz od sponsorów i kilka razy komitetowi ich zabrakło. W końcu jednak prace weszły w ostatni etap. Od wtorku ekipa kamieniarzy obkłada schody i postument pomnika granitowymi płytami. Potem kamień jest polerowany. Prace potrwają około miesiąca, gdyż do położenia jest aż 19 ton granitu. Trzeba też jeszcze zamontować na bokach monumentu płaskorzeźby. — Mam nadzieję, że deszcz nie będzie nam zbytnio przeszkadzał i w miesiąc się wyrobimy — mówi kamieniarz Mariusz Żarowski.

Odtworzenie pomnika było możliwe, bo w Muzeum Medalierstwa we Wrocławiu zachował się jego gipsowy model. Odlew młodej kobiety z włosami rozwianymi przez wiatr i szablą w dłoni, która ma symbolizować matkę broniącą śląskiej ziemi, powstał w Gliwickich Zakładach Urządzeń Technicznych. — Zdecydowaliśmy się na odbudowę, bo to jeden z najpiękniejszych pomników Raszki, określany nieraz jako śląska Nike. Uznaliśmy, że powinien wrócić na swoje miejsce, tym żołnierzom należy się pomnik — przekonywał przewodniczący komitetu budowy pomnika, Zbigniew Cichomski.

Odsłonięcie pomnika planowane jest na jesień tego roku.
Komentarze: (7)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

montuje płyty ale ich nie poleruje. Polerowanie polega na czymś całkiem innym.

Przechodzień

A mnie nie daje spokoju pytanie po co było rozbierać pomnik ku czci Czerwonej Armii a potem stawiać pomnik od nowa. Co prawda z tego co pamiętam był z piaskowca, a nie z granitu, ale i tak bez sensu.

Cóż ci "Ja" powiedzieć. Bywa często tak że pomniki nie są stawiane z myślą o "tamtych" ale jak najbardziej o współczesnych. I to nie po to aby coś pamiętali z przeszłości ale pamiętali właśnie o "zasłużonych" współczesnych. A ponadto, ten pomnik wpisuje się w proces integracyjnych narodów ze znakiem zapytania. Pamięć o przeszłości nie zawsze powinna być bezdyskusyjna. Często bowiem bywało tak, że najlepsze intencje obracały się w niwecz lub służyły zniewoleniu i upokorzeniu innych. To że "Nikt nie mógłby twierdzić, że polityka drugiej Rzeczypospolitej była jedny niekończącym się sukcesem." mówił już dość dawno prof. Norman Davies w "Bożym Igrzysku". Polecam Państwu tę lekturę w przeddzień odsłonięcia tego pomnika.

A po co nam kolejny pomnik . Czy tych pieniędzy nie można było przeznaczyć na Dom Dziecka lub Dom Spokojnej Starości . Zmieni się władza i znowu ktoś go zrzuci z cokołu .

Brzydki ten pomnik ze hej!

Szkoda,że nie wywalczyli wolnego Sląska,który teraz
jest kolonią Polski.

http://www.sehor.cz/index.php?menu=3_p&start=0&kolik=4

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama