, niedziela 20 września 2020
Kadry może małe, ale nasze
Alina Janowska w filmie „Niezawodny system", który otworzy przegląd. fot. ARC Dodaj do Facebook

Kadry może małe, ale nasze

TWO
W środowy wieczór startuje 3. Cieszyński Festiwal Filmowy „Wakacyjne Kadry\". — Mały, ale nasz — tak mówią o nim organizatorzy, czyli władze miasta.
Tegoroczny przegląd odbędzie się na tydzień przed największą kinową imprezą w Polsce, 8. Międzynarodowym Festiwalem Filmowym „Era Nowe Horyzonty", który Roman Gutek wywiózł z Cieszyna, a w jego miejsce władze miasta postanowiły włożyć „Kadry". Czy się udało? Pierwsze dwie edycje finansowane ze środków unijnych krytycy ocenili źle (pierwsza edycja) i średnio dobrze (druga). Jaki będzie trzeci festiwal?

Na pewno skromny. Każda z poprzednich edycji kosztowała po pół miliona złotych. Budżet tegorocznego festiwalu to 100 tys. zł. W ciągu pięciu dni zaplanowano 26 projekcji (przed rokiem było kilka razy więcej) w Domu Narodowym, Teatrze im. A. Mickiewicza, kinie Piast i na Rynku. Ilu turystów się spodziewacie? — Trudno ocenić — rozkłada ręce Jan Matuszek, wiceburmistrz Cieszyna. — W ub. latach mieliśmy pieniądze na promocję, teraz ich brakuje. Nie wiem jak będzie z turystami, ale liczymy na mieszkańców. Tym bardziej, że projekcje nie są biletowane.

Fachowcy są jeszcze większymi pesymistami. Współproducent dużych imprez, w tym filmowych w Polsce (prosił o nie ujawnianie nazwiska): — Festiwal bez pomysłu, programu i promocji... Szkoda czasu i pieniędzy.

Mimo to władze Cieszyna mają zamiar organizować imprezę w kolejnych latach. — Chcemy budować własny festiwal. Może robimy to mniej spektakularnie, ale przynajmniej mamy gwarancję, że nikt nam nie zabierze imprezy do innego miasta — tłumaczy Gazeciecodziennej.pl burmistrz Bogdan Ficek.

Imprezę otworzy w środę „Niezawodny system", debiut fabularny Izabeli Szylko - pogodna opowieść o starszej pani (Alina Janowska) próbującej naprawić błąd z przeszłości i odzyskać bezcenny naszyjnik.

— Ostatnie 500 dni kinowych premier skondensowaliśmy do pięciu. Prezentujemy zarówno debiutantów za kamerą, filmy wielkich mistrzów czy obrazy pokazywane w Cannes. O względy publiczności będzie walczyło 26 premier z drugiej połowy 2007 i 2008 roku — mówi Gazecie.pl Jan Oslislo, koordynator programowy festiwalu.

WIĘCEJ O FESTIWALU:
Wakacyjne problemy
Komentarze: (59)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

....Kadry może małe, ale nasze.... Rozumki też mamy małe, ale nasze, stela.

wcale nie liczy się wielkość...:-)

Tyle, że z jakością jeszcze gorzej (:)

Co to za podejście? Dlaczego z jakością, gorzej - to jest przegląd nowych (albo w miarę nowych) filmów polskich, więc czego się spodziewacie - taka jest nasza produkcja - dobrze że pokazuje się ją u nas, jest jaka jest i tyle, a jak chcecie ambitne kino to proszę do Wrocławia. U nas też w programie są fajne polskie filmu, jest wg programu ciekawy plener, są filmy muzyczne, są dwie sztyki teatralne. No bez przesady - jak oni robią ten festiwal za 100 tysięcy to i tak nieźle.

Zabawa zupełnie niepotrzebna.Na siłę pokazywanie Gutkowi i całemu światu,że "urażony"wyprowadzką ENH Cieszyn potrafi..
Niestety nie potrafi.. .Marnowanie środków które proponowałbym "Dorzucić" Nowej muzyce,bo to przedsięwzięcie pozwalające zaistnieć Cieszynowi na "kulturalnej"mapie Polski.Na należytym poziomie.

UŚ i kierunek -etnologia (grafia) czy coś koło tego...? Cieszyn-1200 i nic...?
Wstyd Samorząd , gnuśniejecie na poczekaniu...

kto to jest Jan Oslislo?
Druga sprawa to jaki jest bilans kosztów i zysków.
Koszty - 100 tysięcy
Zyski: Promocja miasta czyli jeden artykuł w Gazecie codziennej, jeden w dodatku gazety wyborczej, jeden w GZC, TV Silesia i..?

A co się stało z radiem ZET, INTERIA, Dziennikiem Zachodnim i sławną telewizją TMT? ;)

Słowa wypowiedziane wcześniej "Festiwal bez pomysłu, programu i promocji... Szkoda czasu i pieniędzy" obrazują całą prawdę o festiwalu!
Na pewno jeszcze przez dwa lata będziemy musieli się jeszcze z nim pomęczyć a później mam nadzieje że zniknie z mapy Polski co ja mówię! tylko z mapy Cieszyna bo o tym festiwalu nikt poza Cieszynem nie wie.
Trzeba promować istniejące imprezy "Nowa muzyka" "Kino na Granicy" które nie tylko przyciągają ludzi z całej Polski, są świetnymi imprezami promującymi nasze miasto, no ale cóż do władz naszego miasta jakoś to nie dociera i biorą się za organizację jakiegoś
nie potrzebnego festiwaliku. Żałosne!

Jak do Cieszyna przyjedzie 300 osób z Polski to będe Panu Burmistrzowi teczke do pracy nosił

co tam może być?

Co to za festiwal bez filmów o piratach

Też z całego serca wolałbym, aby wesprzeć Kino na Granicy - Festiwal z reputacją - a miasto mogłoby z niego zrobić perełkę i skorzystać z promocji także na Słowacji i w Czechach. Druga sprawa że Nowa Muzyka to dopiero III edycję miała, a juz w całym kraju o niej głośno - i trzeba temu pomóc obiema rękoma - bo tegoroczna frekwencja liczyła ok.1500 osób maximum a na ich forum piszą że dlugo się im ten festiwal będzie jeszcze odbijał czkawką - czyli że wtopili kasę. Miasto powinno wesprzeć tą impre bo znowu się nam kolejny fajny festiwal zmyje z miasta

Ratusz pod pręgierz na Rynku przy fontannie na cały czas trwania tego gniota. Wory pokutne i popiół na głowach i dymisje w zębach.

sześciopaka z kanapkami - buły z serem, z mortadelą, dwie drożdżówki, wszystko w ticie po cukrze...

Kupa,co że śmierdzi,ale moja...

dobrze że nauczyli cie pisać i czytać bo masz przynajmniej jakieś zajęcie a o filmach to pewno ni mosz żodnego pojęcia - a isto bonanze abo zoorro znosz - jesteś poprostu prymityw !!!

Zamiast tego gniota trzeba było zrobić porządny serial filmów o morzu i o piratach

z tego co czytałem to Gutek początki też miał trudne, więc dajcie sobie ludziska na wstrzymanie i nie obrażajcie tych co nprawdę starają się i chcą aby w Cieszynie coś się działo i dlatego zamiast krytykować i obrażać, ruszcie d..y z przed komputera i wybierzcie się na jakiś np. film !!!!

Gutek nie jest chłopem pańszczyźnianym, żeby go Ficek z ferajną przypisali do Cieszyna i kazali robić festiwal za jego pieniądze. Wkurzył się na nieudacznictwo Ficek Company, dostał ofertę z Wrocławia i teraz triumfuje. Pamiętam głośnie zapowiedzi, że festiwal we Wrocławiu trafi szlag , że Ficek z pokorą na kolanach wróci do Cieszyna, itd. Tymczasem Era Nowe Horyzonty kwitnie, a Cieszyn ma parodię festiwalu, pośmiewisko całej branży filmowej i kinomanów

a ciebie pisać nie nauczyli...:)))

Poniżej ma być "Gutek wróci z pokorą", a nie Ficek

z tego co czytałem to Gutek początki też miał trudne,

---nadal nie ma łatwo, ale robi to z pasją i z należytą starannością
więc dajcie sobie ludziska na wstrzymanie i nie obrażajcie tych co naprawdę starają się i chcą aby w Cieszynie coś się działo
--- ja to wolałbym żeby był w Cieszynie jeden dobry festiwal, niż 100 bezsensu, a co do samych oragnizatorów to nie rozumiem jak można było wydawać tyle kasy w poprzednich latach robiąc taki kmiot (chyba tylko żeby tą kasę wydać) i to mam pretensje. Do samego repertuaru nie mam aż tak wielkich zastrzeżeń, nie podoba mi się jedynie że impreza nie jest biletowana-->tym sposobem wykańcza się cieszyńskie kino Piast

Na mój temat nakręcono świetna trylogie, nie wiem dlaczego sie jej tu nie wyświetla.

festiwalem, w końcu tutejsze kino repertuar ma gorzej niż marny, zawsze to jakaś okazja obejrzenia czegoś innego

Gutkowi miasto kapało po 20 tys. zł rocznie. W tym czasie dziesiątki tysięcy gości zostawiało w naszym mieście - w sklepach, restauracjach, na noclegach - miliony... Teraz na gniot ratuszowy wydano już ponad milion - tylko gości nie ma...

Jako, że w Cieszynskiem występuje brak jodu, który powoduje endemiczny kretynizm, można by w fontannie pod Florianem umieścić duża bryłę soli jodowanej i nakazać władzom codzienne publiczne lizanie tejże. Po 10 latach jakiś wzrost IQ może nastąpiłby....

Gdyby puszczano filmy pirackie, na festiwal zjechaliby dostojni goście z całego świata.

Właśnie wróciłam z inauguraji fesiwalu. Wspaniały film I.Szylko !!! Pełna widownia w teatrze !!! Fantastyczna atmosfera !!! Ci co krytykują na pewno nie uczestniczą w festiwalu - to po prostu narzekacze i nieudacznicy ...

teatr pusty, radni jedzą jajka z majonezem, kierowniczka promocji z apratem na szyi na stojąco wcina szynkę....z ogórkiem...ponury SOS własny. porażający widok....look galeria .Xo.pl

Bankiecik mistrz.Dla bankiecików warto...:)

Rewelacja, sztuka dla sztuki, a raczej po to aby Unia nie zabrała forsy za poprzednie dwa lata. Bruksela płaciła za chałture. Wstęp wolny czyli darmocha i pomimo tej darmochy totalna klapa artystyczna i brak turystów.
Gutek sprzedawał karnety i miał tłumy. Cieszyn też miał, zarabiał, ale typowo cieszyńskie wys.anie na każdy grosz nie pozwoliło miastu pomóc Gutkowi. Wrocław sypnął groszem, to nie zaścianek i teraz ma Gutka

A ja myślę, że to co powinniśmy promować to własny region - Śląsk Cieszyński i to po obu stronach Olzy. Mamy piękne gory , jeziora ,goczłkowickie ,żywieckie żermanickie, cierlickie, mamy niezłą jak na warynki czesko -polskie infrastrukturę turystyczną, pokazujmy to co podoba się całej europie nasz folklor. Połączmy jednak wysiłki i zróbmy w porozumieniu z przyległymi miejscowaościami czeskimi spójny program promocji regionu o europejskiej kulturze , i dobrze zachowanej starej archtekturze. Aż dziw bierze ,że usiłujemy naśladować wielkie miasta w ich festiwalach - im się nie dziwię są kosmopolitycznymi metropoliami - sięgnijmy po to co nasze. Na festiwale ,czy przeglądy folklorystyczne zarówno starostwo jak i Urzędy Gminne wydają marne grosze. Gdyby nie społecznicy i entuzjaści oraz prywatni sponsorzy i ta sfera była by zapomnianą . Ale to tu uczy się umiłowania wlasnego regionu to po to przyjeżdżają turyści - Filmy mogą oglądać w każdym miejscu a nasz folklor tylko u nas.

Zgadzam się w 100 proc z Twoimi opiniami. Potrafisz mądrze i trafnie pisać. Tylko Boże broń, nie zabieraj nigdy głosu na temat polityki, (:)

No faktycznie dla bankieciku warto. Brak tylko viceficka Cybulskiego i Gołębiewskiej z zamku. A teatr pusty...

No najlepszy jest Viceficek Matuszek wcinający taśmowo jajka w majonezie. Taśmowo filmowo! Wręcz oskarowo!

Ale w tym Cieszynie jest zgorzkniałych złośliwców !

ktoś widział taki bankiet.. ja w domu na komunie miałem wiecej majonezu i jajek żenujacy widok wszystkich na tym zdjęciu znam. nikogo z zewnątrz sama świta i radni WTC i kilku lokalnych interesantów. a i małżonkowie radnych.

who the fuck is Jan Oślizło? Celowo napisałem źle nazwisko tego gościa, który chciałby być Jolantą Fajkowską, premierem Wielkiej Brytanii i Romanem Gitkiem w jednym. Czy ktoś widział wywiad jaki przeprowadzał w teatrze? Myślałem że w pewnym momencie wstane i powiem DOŚĆ TEGO!
Zawsze się zastanawiam skąd tacy ludzie się biorą?
Repertuar WK to w 90 % jego zasługa. O boże

Obejrzałem fotoreportaz na OX. Oni naprawdę przyszli się najeść. Co tam robi ten półanalfabeta Cichomski...

W pełni POPIERAM:
Gutek nie jest chłopem pańszczyźnianym, żeby go Ficek z ferajną przypisali do Cieszyna i kazali robić festiwal za jego pieniądze. Wkurzył się na nieudacznictwo Ficek Company, dostał ofertę z Wrocławia i teraz triumfuje. Pamiętam głośnie zapowiedzi, że festiwal we Wrocławiu trafi szlag , że Ficek z pokorą na kolanach wróci do Cieszyna, itd. Tymczasem Era Nowe Horyzonty kwitnie, a Cieszyn ma parodię festiwalu, pośmiewisko całej branży filmowej i kinomanów

Ja widziałam na zdjęciach jedną interesującą osobę, taki chłopak w trochę dłuższych włosach ubrany w zieloną koszulkę z jakimś żółtym napisem. Mam pytanie do tych, którzy znają wszystkich na tych zdjęciach, kim on jest?

Znam typa.. .Z resztą świetnie pasuje w szortach i koszulce do tłumu lokalnych "vipów".Córki bym mu nie oddał...
Niestety nie wiem,czy on chciałby,abym podał jego dane,ale jak się dowiem,nieomieszkam.

To Boguś Linda....

ten koleś w tym tej zielonej koszulce wygląda na kolesie który nie dostał bloczka na żarło... i przygląda się tej całej zgrai. NO racja kolesie którzy tam są na pewno cały dzień nic nie jedli by wieczorkiem napchać się za nasze podatki. A znając życie na pewno jeszcze co i do domu w serwetkach poprzynosili... CIeszyńska Ekipa

Co Was interesuje kto, co i po co przychodzi na bankiet - po to są bankiety żeby tzw "elita" się spotkała pojadła i pogadała. Tak było jest i będzie, i tyle.
Na inauguracji frekwencja była na poziomie 400 osób więc nie narzekajcie na pusty teatr, plener tez był pełen widowni.

Dziwi mnie agresja z jaką spotkał się mój post. pomimo to , aby dać świadectwo prawdzie (ale zadęłam co ?) chcę powiedzieć , że pokaz plenerowy na rynku był bardzo udany! Cieszyniacy , cudze chwalicie ,swego nie znacie , sami nie wiecie co posiadacie !

Bo to z zazdrości.też byśmy pojedli po tak ogromnym wysiłku jakim jest przygotowanie TAKIEGO Fest ivalu...
Ale rozumiem,że "sukces"należy właściwie uczcić

Miało być do Łot'a

narzekanie nic nie zmieni fajansiarze, tylko moze pogorszyc czy tego chcemy?

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama