, wtorek 23 kwietnia 2024
Interaktywny przewodnik po Cieszynie już gotowy
Interaktywny przewodnik powstał przy współpracy studentów UŚ i dzieci korzystający z O! Świetlicy w Cieszynie. fot. BŚ 



Dodaj do Facebook

Interaktywny przewodnik po Cieszynie już gotowy

BARBARA ŚLIŻ
Interaktywny przewodnik po Cieszynie już gotowy

Praca nad projektem trwała zaledwie trzy miesiące. fot. BŚ

W sobotę w Świetlicy Krytyki Politycznej Na Granicy odbyła się premiera mapy Cieszyna, pierwszego zrealizowanego projektu, w którym udział wzięły dzieci i studenci Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Już niebawem ruszy strona internetowa, na której będzie można zobaczyć efekty tej współpracy.
Praca nad projektem trwała zaledwie trzy miesiące. W tym czasie 23 dzieci należących do "O! Świetlicy" razem ze studentami UŚ, dzięki poznaniu historii Cieszyna, opracowało mapę miasta. Zajęcia odbywały się w ramach projektu "Interfejs do nowego świata", który finansowany był ze środków Akademii Orange. - Interaktywna, subiektywna mapa została stworzona na potrzeby wszystkich mieszkańców. Przewodnik przedstawia nie tylko najciekawsze miejsca, ale odkrywa te zapomniane, mniej interesujące, które mają aspiracje do tego, by stać się wizytówką Cieszyna - mówi Joanna Wowrzeczka-Warczok, koordynatorka projektu.

Przygotowanie mapy miasta to nie tylko ogromny wysiłek grona osób, ale także świetna zabawa, dzięki której dzieci z pewnością zdobyły cenne doświadczenie. Nauczyły się pracować w grupie, swój wolny czas poświęciły pracy w czynie społecznym.

PISALIŚMY: Cieszyn debiutuje w Industriadzie

- Poprzez wykorzystanie nowych technologii dzieci ukazały miasto z własnej perspektywy. Na mapie możemy obejrzeć i wysłuchać teledysku, który powstał przy tworzeniu muralu na podwórku dzieci, czy też skorzystać z "teleportu", który przenosi nas z polskiego do Czeskiego Cieszyna - komentuje Joanna Wowrzeczka-Warczok.

Przewodnik składa się z animacji, reportaży i krótkich filmów. W świetlicy, jak i w miejskim centrum informacji dostępne będą płyty CD z interaktywna mapą. Użytkownicy internetu będą mogli już wkrótce zobaczyć go pod adresem www.o.bzzz.net. - Mapa porusza tematy alternatywne, pokazuje sytuacje kolei, przedstawia galerie sztuki, czyni te miejsca wyjątkowymi. Trzeba jednak pamiętać, że dzieci nie stworzyły typowego, turystycznego przewodnika, one w przewrotny sposób pokazały swój pogląd na miasto - mówi Agnieszka Muras, studentka UŚ.
Komentarze: (4)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

...

to bardzo ciekawy i pożyteczny projekt - na Święcie Herbaty były bardzo ciekawe tematy a propos, Ani Nacher, która relacjonowała podobną realizację w San Francisco, razem z Markiem Styczyńskim mówili m.in. o geografii emocjonalnej oraz kartografii sakralnej... chciałem, żeby spotkali się z Joannną Wowrzeczką-Warczok ale czas na to nie pozwolił - na pewno będzie taka sposobność podczas kolejnej,chyba 4 edycji FH, tego coraz ciekawszego wydarzenia...

UŚ w Cieszynie to taki łagodny nowotwór - nie jest groźny dla zdrowie , nie daje śmiertelnych przerzutów , ale pożytku z niego nie ma żadnego...

"... one w przewrotny sposób pokazały swój pogląd na miasto - mówi Agnieszka Muras, studentka UŚ."

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama