, niedziela 20 września 2020
Ikony designu już na Zamku
Kurator wystawy Katarzyna Jeżowska i wyciskarki do cytryn zaprojektowane przez Philippe Starcka dla Alessi. Jedna z nich to prototyp. fot. Dorota Kochman Dodaj do Facebook

Ikony designu już na Zamku

DOKA
Ikony designu już na Zamku

Kolorowe korkociągi najbardziej podobają się dzieciom. fot. Dorota Kochman


Ikony designu już na Zamku

Czajnik Alessi, obiekt pożądania wielu gospodyń domowych. fot. Dorota Kochman

Do Śląskiego Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie zawitały ikony światowego designu - wyroby słynnej włoskiej firmy Alessi. — Marzenie mieć te rzeczy w kuchni — wzdychają osoby odwiedzające wystawę.
Dzbanki, korkociągi, kawiarki i wyciskarki do cytryn (niektóre z nich to prototypy!) przyjechały do Cieszyna prosto z wystawy w Gliwicach. ― Chcieliśmy pokazać kontekst wzornictwa z użytecznością ― mówiła podczas czwartkowego wernisażu Ewa Gołębiowska, dyrektorka Zamku.

Na wystawie zobaczyć możemy przedmioty codziennego użytku zaprojektowane przez wybitnych twórców, które jednak na co dzień nie stoją tylko w galerii sztuki, a głównie trafiają do kuchni i jadalni. Eksponaty pokazane na wystawie można kupować praktycznie na całym świecie. ― Jest to sztuka użytkowa, choć nie tania. Wyciskarka do cytryn Philippe Starcka, która jest już ikoną designu kosztuje ok. 250 zł ― mówi Katarzyna Jeżowska, kurator wystawy.

Basia Chromiec i Mateusz Małek, choć mają dopiero 16 lat, już zastanawiają się nad kupnem serwisu z serii Tea & Coffe Piaza inspirowanego architekturą. ― Bardzo nas pociąga i nie wykluczamy, że kiedyś będziemy pić z niego kawę ― mówiła z uśmiechem Basia Chromiec.

Czym tak urzeka Alessi? Umiejętne operowanie elementem zaskoczenia i swoista zabawa kolorystyką to częsty zabieg funkcjonującej od 1921 roku firmy, wizji Giovanniego Alessi - seniora rodu, który uczynił z rodzinnej manufaktury, zajmującej się projektowaniem przedmiotów codziennego użytku, potentata światowego designu.

Kogo nie stać na zakup wyrobów Alessi, ten przynajmniej ma okazję je pooglądać. Za darmo. Wystawę można odwiedzać do 14 września w sali ekspozycyjnej Zamku Sztuki. Patronat prasowy nad wydarzeniem objęła Gazetacodzienna.pl.
Komentarze: (8)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Proszę zarezerwować dla mnie wejściówkę

Przyjdziemy, zobaczymy, ocenimy...

Снобизм излечивается в глубинке.

Ja też przyjadę

Bida z nędzą ta wystawka, niestety (nie w sensie jakości eksponatów, ale w ich ilości, wielkości wystawy, aranżacji, informacji itp.).

Czyli klasyka? Parę drobiazgów przywiezionych w foliwej torbie i WYSTAWA?

Niestety tak to wygląda. Plus takie spostrzeżenie - lampy (kinkiety) oświetlające korytarz wiodący na I p.(do sali wystawowej i na taras widokowy) szmatę pani sprzątaczki widziały chyba po raz ostatni parę lat temu.

We have been an ebay power seller and paypal confirmed seller of wow gold for years.We also offer cheap wow gold.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama