, piątek 10 kwietnia 2020
Goleszów: tradycyjny festyn XVIII-go Oddziału Ziemi Cieszyńskiej za nami (zdjęcia)
Do największych zasług XVIII-go Oddziału Ziemi Cieszyńskiej należy budowa Izby Spadochroniarzy w Goleszowie Równi. fot. Dodaj do Facebook

Goleszów: tradycyjny festyn XVIII-go Oddziału Ziemi Cieszyńskiej za nami (zdjęcia)

BARBARA ŚLIŻ, zdjęcia: MAREK OGRODZKI
Do tradycji należy festyn organizowany w pierwszą sobotę lipca na terenie Domu Ludowego w Goleszowie Równi. Członkowie z XVIII-go Oddziału Ziemi Cieszyńskiej spotkali się po raz kolejny, by podtrzymywać tutejszą tradycję, a przy okazji rozpocząć przygotowania do XX-lecia istnienia oddziału na tym terenie.
6 sierpnia 1992 roku grono przyjaciół - dawnych żołnierzy z batalionów powietrzno desantowych z Oświęcimia, Bielska i innych formacji skaczących także wojsk specjalnych i cywilnych utworzyło Związek Polskich Spadochroniarzy na Ziemi Cieszyńskiej. Wówczas prezesem był ppłk rez. Władysław Blicharski, wyróżniony w tym roku Złotym Krzyżem Zasługi.

- Byłem ogromnie zaskoczony tym wyróżnieniem. Nie mam pojęcia kto może stać za tą decyzją. Tę nagrodę z pewnością dostałem dzięki moim kolegom i to im składam podziękowania za wspieranie w moich działaniach. Uważam, że Złoty Krzyż Zasługi otrzymałem nie tylko za moją zawodową pracę, ale przede wszystkim za pracę społeczną - komentuje Władysław Blicharski.

Związek Polskich Spadochroniarzy ma na celu integrowanie społeczności lokalnych, promowanie sportu spadochronowego, a przede wszystkim podtrzymywanie historii oręża zwłaszcza wojsk powietrzno-desantowych.

Do największych zasług XVIII-go Oddziału Ziemi Cieszyńskiej należy budowa Izby Spadochroniarzy w Goleszowie Równi. - Ten obiekt budowaliśmy przy współpracy z gminą Goleszów. Mamy tutaj także takie mini muzeum. Naszym osiągnięciem jest również zbudowanie w 1994 roku Domu Polskiego im. Żwirki i Wigury na Zaolziu - dodaje prezes honorowy.

Tegoroczny festyn nie należał do udanych. Pogoda pokrzyżowała organizatorom plany. - Ze względu na niski pułap chmur nie mogły odbyć się pokazy spadochronowe, a szkoda, bo to jest zawsze główna atrakcja programu - komentują uczestnicy z Ustronia. - Co roku tutaj jesteśmy, przez ostatnie lata to myśmy szukali cienia pod parasolami, bo takie upały były, dzisiaj słoneczko nam nie dopisało. Festyn jest świetną okazją do tego, by odpocząć, spróbować pysznej regionalnej kuchni, a przede wszystkim spotkać się z członkami oddziału - dodają. 
Komentarze: (7)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

a jo cie synek ostrzegom przestoń świrować

Dziękuję Ci Jerzy.

Dziękuję Ci Jerzy.

...

gratulacje...

serdeczne gratulacja...(ma być)

serdeczne pozdrowienia Władysławie,szczególnie dla twojej aktywności społecznej, której symboliczne odzwierciedlenie w Złotym Krzyżu Zasługi, dotyka zaledwie powierzchni tego, czego dokonałeś - od razy przypomniał mi się zmarły przed laty Czesiek Korzec, którego zaangażowanie w spadochroniarstwo na górze Chełm również chcę przy tej okazji przypomnieć!

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama