, czwartek 25 kwietnia 2024
Gdzie ci wspaniali cieszyniacy...
Jednym z ciekawszych eksponatów jest mapa obrazująca przekrój narodowościowy ludności Księstwa Cieszyńskiego w 1910 roku. fot. Daria Guba 



Dodaj do Facebook

Gdzie ci wspaniali cieszyniacy...

DG
Gdzie ci wspaniali cieszyniacy...

Autorką wystawy jest historyczka Irena French. fot. Daria Guba


Gdzie ci wspaniali cieszyniacy...

Jedna z tablic przypomina postać Janiny Marcinkowej, która stworzyła Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej. fot. Daria Guba

Wystawę „Ci wspaniali cieszyniacy” od środy można oglądać w Muzeum Śląska Cieszyńskiego. Ma ona przybliżyć mniej lub bardziej znane postaci, których działalność w znaczny sposób przyczyniła się do rozwoju ekonomicznego, kulturalnego i społecznego dawnego Cieszyna.
— Wystawa w pierwotnym zamiarze miała objąć więcej postaci. Po naradzie pracowników muzeum stworzona została lista ponad 300 osób, więc musieliśmy dokonać wyboru. Na wystawie pojawiły się osoby narodowości polskiej, niemieckiej, jak i wyznania mojżeszowego, katolicy, ewangelicy, ci wszyscy ludzie, którzy pracowali dla Cieszyna i tworzyli jego historię — mówi dyrektor Muzeum Śląska Cieszyńskiego, Marian Dembiniok.

Ekspozycja obejmuje postacie historyczne, reprezentantów cieszyńskiego szkolnictwa i lecznictwa, burmistrzów, kronikarzy i muzealników, wybitnych artystów i przedsiębiorców, właścicieli większych czy mniejszych firm, które wpłynęły na rozwój ekonomiczny miasta. — Temat jest trochę kłopotliwy, bo osób związanych z Cieszynem było strasznie dużo. Skupiłam się więc na tych postaciach, które w Cieszynie działały przez dziesięciolecia i coś tu po nich zostało. Przede wszystkim chciałam pokazać te osoby, które są w mieście nieznane — mówiła autorka wystawy Irena French.

Zaszczytne miejsce na wystawie zajął ks. Leopold Szersznik, jedna z najbardziej wybitnych osób związanych z Cieszynem, twórca m.in. muzeum. Pośród zasłużonych dla miasta znalazł się Alojzy Kaufmann, najdłużej sprawujący funkcję burmistrza Cieszyna (1814-1847) oraz Wiktor Karger, kustosz Muzeum Śląska Cieszyńskiego, który w czasie hitlerowskiej okupacji ocalił od zniszczenia polskie książki, przechowując je w kościele św. Trójcy. Autorka wystawy zaprezentowała także postać Adama Sikory, fundatora parku w Czeskim Cieszynie oraz Brunona Konczakowskiego, największego cieszyńskiego kolekcjonera antyków i broni. Pamięć o władcach cieszyńskich przywołuje postać Księżnej Elżbiety Lukrecji, ostatniej przedstawicielki rodu Piastów na cieszyńskim tronie książęcym.

Oprócz sylwetek na wystawie pojawiły się także ciekawe zbiory muzealne, związane z historią Cieszyna. Można zobaczyć m.in. pierwszą mapę Księstwa Cieszyńskiego z lat 30. XVIII wieku oraz unikalny plan Cieszyna z 1883 roku, pokazujący rozmieszczenie latarni gazowych na terenie całego miasta. Wyjątkowym eksponatem jest dokładny zapis obchodów 1050-lecia założenia miasta Cieszyna z 1860 roku.

Wystawę zorganizowaną z okazji 1200-lecia legendarnego założenia Cieszyna można zwiedzać do 12 września. Jej organizatorem jest Stowarzyszenie „Wszechnica” we współpracy z Muzeum Śląska Cieszyńskiego.
Komentarze: (6)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Cieszyniacy mało znani, hmm... ciekawy jestem wyboru - kryterium autentycznych zasług wyłoni mało znanych z zapomnienia...

Wybiorę się by zobaczyć ile tam kobiet upamiętniono:)

Gdy któryś z głównych kandydatów miałby już teraz zdobyć ponad połowę głosów - to ci, którzy nie chcą na niego głosować, nic na to nie są w stanie poradzić. W takim wypadku tym bardziej warto pokazać, że są ludzie, którzy nie chcą być wiecznie zmuszani do sędziowania w plebiscycie między nie-Kaczyńskim i nie-Tuskiem, ludzie, którzy nie mieszczą się w tym podziale i domagają się podania nowej karty dań.

Jeśli natomiast - co wydaje się najbardziej prawdopodobne - do drugiej tury dojdzie, to wtedy właśnie będzie czas, by głosować na mniejsze zło.

to odpowiem: w ratuszu

ironia ostatniego wpisu jest wyraźna i uzasadniona...

A może by tak elektroniczną wersję wystawy?
Chętnie bym ją zabaczyła.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama