, piątek 3 grudnia 2021
Dzień Języka Ojczystego (Relacja Czytelnika)
23 lutego 2011 roku w Zespole Szkół Gastronomiczno - Hotelarskich w Wiśle odbyły się obchody Dnia Języka Ojczystego. fot. ZSGH Wisła Dodaj do Facebook

Dzień Języka Ojczystego (Relacja Czytelnika)

Xymena Borowiak/ZSGH
Dzień Języka Ojczystego (Relacja Czytelnika)

Wystawa-instalacja W labiryncie biblioteki oparta była na twórczości Borgesa. fot. ZSGH Wisła


Dzień Języka Ojczystego (Relacja Czytelnika)

W przyszłym roku Dzień Języka Ojczystego będzie obchodził mały jubileusz, gdyż odbędzie się już po raz piąty. fot. ZSGH Wisła

23 lutego 2011 roku w Zespole Szkół Gastronomiczno - Hotelarskich w Wiśle odbyły się obchody Dnia Języka Ojczystego. Tak jak w roku poprzednim, wybrany został duchowy patron święta języka. Nie można było wybrać lepszych słów, niż te wypowiedziane przez Jorge Louisa Borgesa: \"Książka winna być formą szczęścia\".
Tegoroczne obchody Dnia Języka Ojczystego inspirowane były dwoma głównymi motywami - gwarą śląską w rekwizytorium ziemi cieszyńskiej oraz labiryntową przestrzenią biblioteki. Ów dualny efekt obchodów święta języka uwidoczniony został przez wystawy, które stanowiły niewątpliwie atrakcje tego dnia. Pierwsza z nich pt. "Wokół ogniska domowego - rzeczy ze starej chałupy" stanowiła cenną egzemplifikację przedmiotów, które były niezbędne w życiu mieszkańców Śląska Cieszyńskiego. Autorce wystawy Iwonie Byrtus udało się wskrzesić obraz chałupy przełomu XIX i XX wieku. To w pejzażu rekwizytorium życia górali odbyły się dwa z czterech konkursów zaplanowanych w tym dniu, a mianowicie: konkurs recytatorski "Mówić Reymontem" oraz konkurs literacki "Tekst artystyczny w aranżacji gwarowej".

Druga wystawa-instalacja "W labiryncie biblioteki" oparta była na twórczości Borgesa. Już labiryntowa forma nawiązywała do jednego z głównych motywów argentyńskiego pisarza. Niemniej w zamyśle autorek instalacji (polonistek - Aldony Sztuki, Pauliny Damek i Xymeny Borowiak) labirynt biblioteki wypełniony został dziełami liberackimi i hipertekstowymi.

POLECAMY: Kącik gwarowy w portalu gazetacodzienna.pl

Obchody Dnia języka ojczystego mają w ZSGH już pewną tradycję. W tym roku również przeprowadzone zostały liczne konkursy. Wśród wielu możliwości uczniowie najchętniej biorą udział w konkursach: ortograficznym i gwarowym, natomiast w nieco mniejszym gronie - młodzi ludzie próbują swych sił w konkursach oratorskim i recytatorskim.

Dzień rozpoczął się dwoma konkursami. Pod czujnym okiem Lubomira Špili uczniowie zmagali się o tytuł mistrza ortografii i cenną nagrodę, jaką było "Złote pióro dyrektora ZSGH". W tym samym czasie w świetlicy internackiej uczniowie prezentowali swój talent recytatorski, gdzie przysłuchiwało się im jury w składzie: Paulina Damek, Aldona Sztuka, Xymena Borowiak. Następnie w szkole królowała gwara, a to ze względu na fakt, iż w sali w internacie uczniowie rozwiązywali w trójosobowych zespołach zadania gramatyczno-leksykalne. Na zakończenie konkursów uczniowie prezentowali swe umiejętności w przekształcaniu tekstów literackich na utwory pisane gwarą.

Wyjątkowym elementem tegorocznych Obchodów Dnia Języka Ojczystego było wystawienie spektaklu inspirowanego esejem O bibliotece autorstwa Umberto Eco w wykonaniu klasy 1 THA.

PISALIŚMY: "Czarna Julka" Morcinka niczym "Pan Tadeusz"

Swoją obecnością obchody Dnia Języka Ojczystego zaszczycili dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Wiśle Renata Czyż oraz uczniowie gimnazjum w Istebnej z opiekunem Alicją Glebowicz-Gazurek.


W przyszłym roku Dzień Języka Ojczystego będzie obchodził mały jubileusz, gdyż odbędzie się już po raz piąty. Zapraszamy zatem za rok do ZSGH na Święto Języka.
Komentarze: (4)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Nieprawda. Biblia jest wtórna i przereklamowana. Np. tzw. "Ewangelia wg. św. Jana" to wg najnowszych badań czysta spekulacja/manipulacja teologiczna bez najmniejszych odniesień do realiów historycznych spisana ok 120 lat po śmierci Chrystusa, na dodatek nie wiadomo właściwie przez kogo, a św. Jana dodano do niej na ozdobę jedynie...

są książki i jest ... KSIĘGA, tzn. Biblia !
To Księga Życia i szczęścia !

i co z tego ze jesteś pierwszy:P ja dopiero z imprezy wracam i jestem wczorajszy :D

Pierwszy!

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama