, środa 8 lipca 2020
Cały świat tańczy w Wiśle
Członkowie zespołu Równica z Ustronia. fot. Dorota Kochman Dodaj do Facebook

Cały świat tańczy w Wiśle

DOROTA KOCHMAN
Cały świat tańczy w Wiśle

Tydzień Kultury Beskidzkiej jest jedną z największych imprez folklorystycznych w Europie. fot. Wojciech Trzcionka


Cały świat tańczy w Wiśle

Na 45. Tygodniu Kultury Beskidzkiej, który od piątku trwa w m.in. Wiśle wystąpi 106 zespołów. fot. Wojciech Trzcionka


Cały świat tańczy w Wiśle

45. Tydzień Kultury Beskidzkiej zakończy się 10 sierpnia. fot. Wojciech Trzcionka


Cały świat tańczy w Wiśle

Patronat prasowy nad wiślańską estradą sprawuje Gazetacodzienna.pl. fot. Wojciech Trzcionka

Zespoły folklorystyczne z całego świata koncertują od kilku dni w wiślańskim amfiteatrze. Jak mówią, Tydzień Kultury Beskidzkiej jest czymś szczególnym, a występ na wiślańskiej scenie traktują jako duży sukces. Widzów też nie brakuje. Każdego dnia w amfiteatrze zasiada kilka tysięcy osób.
We wtorkowy wieczór w amfiteatrze można było zobaczyć zespół Kalamandir z Ahmedabudu w Indiach. Jak mówili członkowie zespołu, występ w Polsce to dla nich duże wyróżnienie. ⎯ Bardzo nam się tu podoba, to świetny pomysł, żeby ludzie z całego świata zgromadzili się w jednym miejscu i pokazywali swoją kulturę. Jesteśmy tutaj reprezentantami całych Indii i jest to dla nas ważne wydarzenie. Atmosfera jest wspaniała a Polacy bardzo uprzejmi ⎯ mówiła Jamala Patel.

OGLĄDAJ ZDJĘCIA Z: INAUGURACJI 45. TKB
PROGRAM: 45. TKB W WIŚLE
CZYTAJ: 106 zespołów na tydzień

Opinię o Polsce i samym TKB podzielają również inni wykonawcy. Członkowie bułgarskiego zespołu młodzieżowego Svetlina z Sofii, bardzo się ucieszyli, gdy dowiedzieli się o wyjeździe na 45. edycję TKB. ⎯ Byliśmy w Polsce już raz i wspominamy wyjazd bardzo dobrze. Tym razem też jest wspaniale ⎯ przekonywał 19-letni Aleksand Mladenov. Zespół Svetlina prezentuje taniec i muzykę z różnych zakątków Bułgarii. Członkowie zespołu to młode osoby. ⎯ Cały zespół, niestety, nie mógł przybyć do Wisły, przyjechało nas tylko 30. Drugie tyle zostało w kraju ⎯ opowiadała 18-letnia Aleksandra Pankowa.

Rodzime zespoły również cieszą się z występów na TKB. Działająca przy Szkole Podstawowej nr 1 w Ustroniu Równica też pojawiła się na wiślańskiej scenie. ⎯ Na początku koledzy mi trochę dokuczali, ale teraz mnie podziwiają, fajnie jest występować w takim zespole ⎯ mówi 13-letni Dawid Sztwiertnia. Śpiewanie w zespole folklorystycznym wymaga jednak poświęceń. ⎯ U nas nie ma urlopów, trasa koncertowa jest zaplanowana na cały rok, a występujemy szczególnie w wakacje. Jest też oczywiście duży plus, bo często wyjeżdżamy do innych krajów i przy okazji je zwiedzamy— tłumaczyła 13-letnia Karolina Gembala.

45. TKB potrwa jeszcze do niedzieli. Gazetacodzienna.pl sprawuje patronat prasowy nad wiślańską estradą.
Komentarze: (10)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Od ilu już to lat nazwa przestała być adekwatna do tego, co się wydarza - folklor z całego świata pod wspólnym, beskidzkim mianownikiem... przecież to jest Tydzień Kultur Ludowych Świata

A to fakt, Tydzień Kultury w Beskidach byłoby rzeczywiście bardziej adekwatną nazwą.

Świetnie, Tydzień Kultury Ludowej w Beskidach o ile zgadzasz się z moim uzupełnieniem - a więc jesteś autorem nowego, nośnego i odpowiadającego rzeczywistości hasła, które oby poszło w świat...

brakuje mi jednak w nazwie tego rozmachu organizacyjnego, ktory obejmuje przecież zespoły z tylu krajów, a więc może ... Światowy.... albo na końcu...Świata, chodzi o to, że świat zjeżdżado Beskidów, chociaż i obszar też się poszerzył,

to trochę przytoczę glos mojej mamy, która twierdzi, że tak jak jest ma zostać, gdyz to gospodarze "beskidzcy" zapraszają gości zeświata, którzy niejako przynoszą im takie "folklorystyczne pzezenty", ponadto twierdzi ona - nazwa juz sie utrwaliła a każdy i tak wie o co chodzi, hmm.. chyba ma jednak rację,to w końcu 45 lat tradycji, pewnie organizatorzy pewnie tez juz rozważali zmianę nazwy, np Międzynarodowy Tydzień...,
żebydorzucić jeszcze jedną nazwę... tak, albo weżmy tytuł gazety "Gazeta Wyborcza", teraz już nie ma nic wspólnego z wyborami... ale historycznie ma! Przecież na początku, też nie wiedziano (choc w marzeniach pewnie tak), że im sie impreza tak rozrośnie... no dobra - 45 Tydzień Kultury Beskidzkiej ale cośmy podywagowali, to nasze...

Oczywiscie p. Oszelda nie ma sie czego czepiac...

To ma być, jak mawiali starzy górale : "ŚWIĘTO GÓR" i konec !
Tu w Wiśle organizatorzy nie sa od myslenia ale od roboty...kasa,kasa, kesz!
Golonka, żeberki i pstrąg,
miodówka, Żywiec i jakieś żępolące skrzypce...
np.wczoraj widownie uspił zespołek z Indii. Widownia zasnęła...., ale była niejedna kuchnia, czyli niech żyje Festiwal Golonki !

czyli "mech"..."trowa"...
"wsjo rawno", jak u Gołębiewskiego,

"Cały świat tańczy w Wiśle, ale bez donalda". Prawa autorskie za mój pomysł na temat następnego artykułu odstępuję za darmo na wyłączność dla DOKA.

Dobry wieczór, czy TKB nie ma swojej strony internetowej??????
Pochodzę z Zaolzia (Jabłonków - święto gorolskie!!!!) , mój mąż z Cieszyna - nie rozumiem, dlaczego taka impreza, jak TKB nie ma swojej strony !!! (patrz: www.gorolskieswieto.cz)

Mam nadzieję, że w przyszłym roku będziemy mogli się cieszyć waszą stroną TKB !!!

Pozdrowienia z Berlina przesyłają

Jola i Zbyszek Kotorz

Największym nieporozumieniem tegorocznej Imprezy jest prowadząca koncerty góralka.Jeżeli do prowadzącego nie można mieć uwag to Pani jest tragiczna.Ciśnie mi się na usta Izabelo Pustówko WRÓĆ.!

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama