, niedziela 20 września 2020
Archeolodzy odkryli wał obronny
Zofia Jagosz-Zarzycka podczas prac na Wzgórzu Zamkowym. fot. Dorota Kochman Dodaj do Facebook

Archeolodzy odkryli wał obronny

DOROTA KOCHMAN, TWO
Wzgórze Zamkowe w Cieszynie przypomina aktualnie wielki plac budowy. Pracują tutaj archeolodzy, którzy przekopują metr po metrze i odkrywają kolejne ciekawostki. Największą są pozostałości wału obronnego z X lub XI wieku.
Kamienna kulka niewiadomego zastosowania, kawałek XV-wiecznego garnka, duży fragment XVII-wiecznego kafla z wizerunkiem jelenia czy kości zwierząt - to tylko niektóre ciekawostki na jakie natrafili archeolodzy na Wzgórzu. ― Najważniejsze znalezisko to fragmenty wału obronnego z ziemi, drewna i kamieni, które datujemy na X lub XI wiek. To dość rewolucyjne odkrycie, bo świadczy o osadnictwie na tym terenie. Do tej pory tylko domyślano się o istnieniu takiego obiektu ― mówi Zofia Jagosz-Zarzycka, kierowniczka działu archeologii Muzeum Śląska Cieszyńskiego.

Wzgórze Zamkowe ma zostać zmodernizowane (pojawi się m.in. nowa mała architektura) i dlatego też miasto zleciło prace. Archeolodzy dokonali już 12 wykopów w kilku rejonach Wzgórza. Największy, a jednocześnie najbardziej ciekawy okazał się wykop, który wykonano poniżej Rotundy. To właśnie tu archeolodzy odnaleźli fragment wału obronnego. Kolejne wykopaliska prowadzone są pomiędzy wieżą ostatecznej obrony, a tarasem widokowym. Tam badacze natrafili na relikty średniowiecznego muru obronnego z wapienia o grubości 2 m, który strzegł mieszkańców zamku do XVII wieku. Archeolodzy wykopali również dobrze zachowany średniowieczny bruk na terenie tzw. górnego zamku, gdzie kiedyś znajdowała się brama wjazdowa na Wzgórze.

Prace archeologów miały się zakończyć 25 lipca, ale będą kontynuowane. ― Teren jest bardzo bogaty w wody gruntowe, z którymi wciąż walczymy i raczej nie wyrobimy się w zaplanowanym czasie ― dodaje Jagosz-Zarzycka.

Prawdopodobnie w sierpniu na Wzgórzu pojawi się jeszcze jedna ekipa archeologów, która będzie badała okolice Wieży Piastowskiej. — Chcemy udostępnić Wieżę niepełnosprawnym i zainstalować na niej m.in. windę. Zanim jednak przystąpimy do prac projektowych trzeba dokładnie zbadać co kryje ziemia — mówi burmistrz Bogdan Ficek.
Komentarze: (24)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Myslím si, že ten výtah je dost zbytečný, peníze se dají využít jistě jinak.

a może tak archeolodzy zainteresują się ul.Bielską ?
przecież ona zaczyna przypominać XVII wieczny trakt...

XVII dukt leśny..hahah

"zainstalować windę na wieży" ? to jest jakiś chory i poroniony pomysł. tzn. że co, winda ma być w środku ( jak ? gdzie ? ), czy z zewnątrz dokleją taki piękny przeszklony szyb ? tak czy inaczej....

No właśnie, gdzie ma być ta winda? Jeśli na zewnątrz, to ja się przykuję do drzwi i nie pozwolę! To jakiś chory, kretyński pomysł!

A, i co to znaczy "między innymi windę"? Co jeszcze?!

"...trzeba dokładnie zbadać, co kryje ziemia — mówi burmistrz Bogdan Ficek."
NIE TYLKO ...

kolejna paranoja burmistrza...?

Jaśnie Wielmożny Pan Doktór Ficek, tymczasowo burmistrz, niesłusznie szykanowany i represjonowany przez opozycyjnych radnych cieszyńskich, jest specjalistą od poronionych pomysłów. Winda na wieży nie jest pierwszym z nich, i niestety pewnie nie ostatnim.

A kiedy zbudowana zostanie winda na wieże kościoła Mariackiego w Krakowie? A na Rysy? One pozostaja takze niedostepne dla niepełnosprawnych. A to przecież niesprawidliwość wołająca o pomstę do Brukseli.

"Teren jest bardzo bogaty w wody gruntowe, z którymi wciąż walczymy i raczej nie wyrobimy się.."

winda ma byc na zewnatrz - projektowaniem zajmie sie Konior Studio - jedno z najslynniejszych biur architektonicznych w Polsce - sprawdzcie sobie dokonania

czy to będzie tak samo zajefajny i odlotowy projekt jak słynny most pętelkowaty, zwany potocznie omamem ratuszowym?...

Wasz pan mała??

Winda musi być i bas(z)ta. A na wieży koniecznie McDonald!

i karuzela

Winda to pomysł pani Ewy Gołebiowskiej. Usłyszycie jeszcze o innych !

Piramidę poproszę. Koniecznie Cheopsa i oczywiście na CIESZYŃSKIM Wzgórzu Zamkowym :)

Dla mnie to moglibyście odkopać jakiś statek piracki

Zgadzam się z pomysłem windy na wieżę Mariacką w Krakowie. z Rysami też dobry pomysł. Naprawdę fantastycznym pomysłem jest winda dla niepełnosprawnych na Wieżę Piastowską w Cieszynie. Ale koniecznie trzeba Panie Burmistrzu zrobić windę dla niepełnosprawnych do Pańskiego gabinetu w Ratuszu! Ale nie przez klatkę schodową tylko od strony Rynku, żeby petenci mogli do Pana wjeżdżać przez okno, wprost przed biurko. Szyb windy powinien być ładnie oszklony i podświetlony. Pomiędzy Ratuszem , a Zamkiem proponuje uruchomić kolejkę gondolową, ze stacjami : na tarasie Ratusza i Wież Piastowskiej.
Wieża Zamkowa jest tez wymarzonym obiektem dla paralotniarzy, skoczków spadochronowych i skoków na bandżi. Proponuję też instalację parku linowego z metą pod drukarnią Prohaski za Olzą, a ze stacją przesiadkowo-startową na Wieży. Pod wieżą "Ostatecznej obrony" można by też raz w miesiącu urządzać zawody drwali, a później także katów . Do najciekawszych należałby pomysł tradycyjnego w tym rejonie spławu drewna Olzą i wypasu owiec pomiędzy wieżą Rotundą i Wieżą . Każdorazowo i również tradycyjnie, wszelkie takie akcje uświetniałby pokaz czeskich sztucznych ogni !
Acha! Lekką przesadą byłoby instalowanie na wieży Fast-fooda typu McDonald. Byłoby to troszkę nieestetyczne... PANIE BURMISTRZU PROSZĘ KORZYSTAĆ Z EUROPEJSKIEGO BANKU POMYSŁÓW !!! Proszę o spełnienie marzeń nie tylko niepełnosprawnych. Powodzenia! Trzymam kciuki !

V Cieszynie majum rotunde, a druhá taková byla někde u Krakova - nejsevernější v Evropě. Paní Walická v té těšínské někdy pořádá koncerty na harfu!
Rotunda? To mi něco připomíná, není to Velkomoravská říše, věrozvěsti Cyril a Metoděj? A představ si, ti archeologové nejsou schopni najít Centrum té říše!
Nima možné, to my jim poradíme, to víš ti čeští historici! To ci naszy historyci, ti už to dovno vědzum: svět je vzhůru nohama, všechno je naopak, bo to Centrum vzdělanosti nebylo na Jižní Moravě a Slovensku, ale na na Severu, od severu - z Cieszyna se víra, vzdělanost a jazyk šířily. A ne Cyril a Metoděj, ale Tři bratři. kteří podle legendy založili Cieszyn, za to všechno můžou. Nemůžeme jim to upírat.
A co po nich zbylo? No přece pivovar - vařum tam dobré pivo - Brackie ( bratrské), jedna z mála pořundnych věcí, co v Cieszynie kupiš ( neplacená reklama), a Svátky tří bratří, kde se vypije mnoho Radegastu i Brackiego. A potom ohňostroj! Těch je tady hodně, každou chvíli se pinjundze do oblak vystřelujum. To je hospodárka! To je ta turecko? Ni, Těšínská. To asi ty mraky nad Českým Těšínem rozhánějí. Prší? Ja, padze.
Ja, ja, tak tymu synku jest, ale o tom Centrumu vzdělanosti, to vjymy ynym my dva, pssst.

We have been an ebay power seller and paypal confirmed seller of wow gold for years.We also offer cheap wow gold.

I know some wow gold in wow,i love wow,love wow gold,love wowgoldshopping.com,too.

We have been an ebay power seller and paypal confirmed seller of wow gold for years.We also offer cheap wow gold.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama