, wtorek 7 kwietnia 2020
Wyjazd spod czeskiej ziemi
W kopalniach na Zaolziu pracuje ponad 3 tys. polskich górników. fot. Bartłomiej Barczyk/Gazeta.pl Dodaj do Facebook

Wyjazd spod czeskiej ziemi

TOMASZ GŁOGOWSKI/Gazeta.pl
Przez kryzys w czeskich kopalniach będą obniżki pensji albo zwolnienia. — Niech zaczną od Polaków — żądają czeskie związki zawodowe.
Marian Olszowski z Gliwic jest sztygarem w kopalni Karwina. W Czechach pracuje od ośmiu lat. W tym czasie przeżył dwa poważne wypadki. — Na początku dla czeskich górników byliśmy obcy. Jak pokazaliśmy, że potrafimy fedrować, nie ma wrogości, traktują nas jak swoich — mówi Olszowski. Teraz boi się o pracę. Do 10 maja ma wolne, bo Czesi z powodu kryzysu wprowadzili dni bez wydobycia.

We wszystkich kopalniach węgla kamiennego przy granicy z Polską pracuje ponad 3 tys. naszych górników. To jedna piąta zatrudnionych w koncernie węglowym Ostrawsko-Karwińskie Kopalnie (OKD), gdzie Polacy fedrują od połowy lat 90. Zarabiają od 4,5 do 5 tys. zł brutto. Nie mają takich przywilejów jak górnicy w Polsce (nie mogą np. liczyć na wcześniejszą emeryturę), ale są zadowoleni.

Jeszcze w ubiegłym roku koniunktura na węgiel była tak dobra, że Czesi płacili 5 tys. koron nagrody tym, którzy przyprowadzą do kopalni kandydatów na nowych górników. Polacy korzystali z „promocji” i przyprowadzali do pracy rodaków.

Kryzys to zmienił. Czeskie kopalnie mają takie same kłopoty jak polskie. Muszą ograniczać wydobycie. Nie mają komu sprzedawać węgla, który zamiast do odbiorców trafia na kopalniane zwały. Jest tak źle, że koncern OKD zapowiedział właśnie wprowadzenie planu oszczędnościowego. Zakłada dwa warianty: obniżkę pensji o 5,5 proc. albo zwolnienia grupowe.

— Nie możemy zagwarantować, że wszyscy, którzy są tutaj dziś, będą na tych samych stanowiskach również za rok, łącznie ze mną — napisał ostatnio w specjalnym oświadczeniu Klaus-Dieter Beck, prezes zarządu i dyrektor generalny węglowego koncernu OKD.

Groźba zwolnień grupowych wystraszyła czeskich związkowców. „Jeśli tak, to niech na pierwszy ogień idą firmy zewnętrzne” — stwierdzili w „Trybunie Górniczej”. Vladimir Potomak ze Związku Zawodowego Pracowników Górnictwa, Geologii i Przemysłu Naftowego dodaje, że czeskie związki będą domagać się jak najszybszego rozwiązania z tymi firmami umów o pracę.

To oznacza zwolnienia polskich górników, bo to oni głównie pracują w firmach zewnętrznych fedrujących w czeskich kopalniach.

Ryszard Szeithauer, dyrektor spółki Alpex, największej firmy pośredniczącej w zatrudnianiu Polaków w Czechach, przyznaje, że atmosfera po wypowiedziach czeskich związków jest nerwowa. — W sumie nie dziwię się Czechom, bo nasi zrobiliby dokładnie to samo. Jeżeli mają do wyboru bronić Czechów albo górników z Polski, to wiadomo, że wybiorą rodaków — mówi Szeithauer.

Jednak jego zdaniem jeśli dojdzie do redukcji, to polscy górnicy nie stracą pracy pierwsi. Bo wykonują najcięższą robotę. — Nasi chłopcy pracują na pierwszej linii „frontu”, czyli na ścianach wydobywczych. To w dużej mierze od nich zależy wydobycie. Jeżeli odeślą nas do domu, to w drugiej, albo trzeciej turze. Wtedy, gdy zaczną zwalniać też Czechów — twierdzi Szeithauer. — Ale liczymy się ze zwolnieniami, bo takiego kryzysu jak teraz jeszcze nie było. Paradoksalnie największym zagrożeniem są dla nas polskie kopalnie. Mówi się, że chcą wyprzedać węgiel ze swoich zwałów za pół ceny. Jeżeli tak zrobią, uderzą bezpośrednio w OKD. Wtedy wszyscy na tym ucierpimy — dodaje.

— Czesi, z którymi pracujemy pod ziemią, nie życzą nam zwolnień, bo wiedzą, że oni mogą być następni — mówi Marian Olszowski. — Ale ludzie boją się o pracę. Kiedyś, jak ktoś stracił pracę w Czechach, to mógł liczyć, że przyjmą go jeszcze do polskiej kopalni. Ale teraz wstrzymali przyjęcia i u nas, więc nie ma na to szans — dodaje.
Komentarze: (38)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

A u nas daje się podwyżki bo górnikom wszystko wolno.

Co, zazdrosny kretynie, boli, że za uczciwą pracę dostają uczciwe pieniądze?

Bo nie każdy może wypić litra wziać siekierę i zdemolować pół Warszawy żeby dostać podwyżkę.

Jeżeli pozwalniają polaków to wszystkie kopalnie do dziś ich zatrudniające padną i już się nie podniosą.Czesi chcą tylko rozxazyweć ale robota to już ba...

Polska dla Polaków, nie dla wehrmachtowców, ubeków, aferoliberałów, komuchów

kopalnie w Czechach szły nim tam przyszli Polacy. A swoją drogą szlag mnie trafia jak niektórzy nie rozumieją Unii i jak idzie o zwolnienia to już Unii nie ma, tylko Polacy i Czesi. Szkoda. No tak, Mojżesz potrzebował 44lata żeby lud swój do Ziemi Obiecanej wprowadzić, a historia się lubi powtarzać.

Zwolnią Czechów, bo są mniej wydajni, to jasno wynika z artykułu.

Za 6 lat Polska bedzie jak Japonia LLLOOOLLL!!!

Posłać do Czech naszych górnikow, bo tutaj nic im sie nie podoba!

i dlatego nie lubię "knedli" -bo raz fałszywi ,a dwa zawszę niemcowi w du....ę wchodzili........

.

Ty tajemnica poliszynela nędzny cwelu, nikomu niczego nie zazdroszczę. No chyba, że tego co ktoś napisał o 12:35.

Jak wygonili z Czech 3 miliony Niemców

szkoda że tacy "odwazni" w 38' nie byli......

Nie ma co się tym chwalić

1. Przyspieszymy i wykorzystamy wzrost gospodarczy
2. Radykalnie podniesiemy płace dla budżetówki,
zwiększymy emerytury i renty
3. Wybudujemy nowoczesną sieć autostrad, dróg ekspresowych,
mostów i obwodnic
itd, itd, itd, itd, itd,

szkoda że niezdążyliśmy....

Różnimy się w ocenie w plebiscycie. Popatrz na toczacą się polemikę z niejakim Fickiem- wiesz gdzie.Mieszkaniowa lista widmo. Wg. mnie to nie jest plebiscyt na najpopularniejszego samorządowca. Jako ,że każda gmina ma tylko swojego przedstawiciela i to jednego wq danej kategorii. Biortąc pod uwagę ,że kazdy glosuje na swojego , to w rankingu prowadzi wójt Dębowca.Proporcja do liczby mieszkańcówq 1/9. Nie ma co zatem gratulować niejakiemu Fickowi. Ten ma poparcie swoich jak 1/36. Zatem Twoje gratulacje były nie uzasadnione. Niech ten burmistrz zabierze się do pracy.

- najgłupszy premier współczesnej Europy

Tego chce naród ! PiS wróć !

POmioty WON z Polski, WON do waszej Germanii

Precz z POmyjami !

posyp głupią głowe popiołem,pokutuj i proś o przebaczenie

Ci co głosowali na ficka niech też przeproszą!

Plebiscyt 2009-05-08 19:33:17
Ten plebiscyt to jakies totalne jaja. Ci co cos robia nie maja czasu klikać w komputery i sa nisko a Ci co niewiele(Ficek) albo nic nie robia(Branny) sa na czele. Wiem , kazdy ma jakies atuty, ale cos mi tu smierdzi grą pod stołem(informatyków). Naczelny sie smieje bo jest ruch w interesie i odwiedziny ale mam propozycje pułapkę ! Po tym konkursie zróbcie prawdziwy - ile złotówek z Unii na 1 mieszkańca kto zdobył, ile kosztuje administracja na 1 mieszkańca w której gminie (żadne tam srednie zarobki bo to zaciemnianie prawdy) ile zbudowal metrów kanalizacji, wodociagów ile zaciągnał dlugu na 1 mieszkańca ( tylko wtedy to jest porównywalne) ile metrów dróg i chodników (zbudowanmych nie planowanych) to byłby ciekawy ranking i w dodatku prawdziwie pokazujacy kto jest co wart!Pozdrawiam i przepraszam że nie na zadany temat.

prezes w morde ci trzeba kacapie!!!

czasem czytam te komentarze do artykolow tej elektronicznej gazety i nie moga sie nadziwic niektorym komentatorom. zieja nienawiscia , szowinizmem, rasizmem i nie tolerancja. Jestescie juz w Europie, czy jeszcze dalej w Waszym polskim zascianku? Czy ten komunizm wyjdzie kiedys z tych glow ?

coś mi się zdaje że Szanowny W.E. jest za bardzo ogłupiały SOLIDARUCHAMI i tym wielkim kapitalizmem który doprowadził świat do takiego kryzysu . Trzeba być ograniczonym w swych rozumowaniach, lub nie mieć na tyle wiedzy o rozwoju społeczeństw aby przedstawiać takie argumenty o ruchu komunistycznym . Muszę stwierdzić , że JESTEŚ całkowitym dyletantem jeśli chodzi o historię rozwoju ruchu robotniczego . Że komunizm jak piszesz nie był doskonały to wszyscy doskonale wiedzą ! Tylko co nam zaproponowały jołopy z prawicy ? Niepewność jutra , biedę , itp. Ale dobre życie jednostkom umiejącym balansować na krawędzi prawa - to są rządy SOLIDARUCHÓW . Nawet faszyści mieli szacunek dla siebie i nie zwalczali się na wzajem ,czego nie można powiedzieć o SOLIDARUCHACH obecnie przy władzy. NAWET NIE UMIEJĄ ZORGANIZOWAĆ SWOJEGO ŚWIĘTA - Oby jak najszybciej burza dziejowa zmiotła ich ze sceny politycznej , dla dobra NASZEJ OJCZYZNY !!!! Tak więc SZANOWNY W.E. w swych rozważaniach BŁĄDZISZ JAK DZIECKO WE MGLE - zrewiduj swoje poglądy i nnjie bądż taki SOLIDARUCH !!!

sam jestes kacap-i masz mordę....
prezesi mają buzię....tym się różnimy od takich "kacapów" jak ty......

Kolejny co dopiero o Europie usłyszał po wejściu do U.E. i już taki światowiec z niego się zrobił, a główce dalej zaścianek.

pewnie,że Icek bo prawdziwy Polak wstydziłby się
nawet podejrzeń o przkręty z zakupem leśniczówki
za śmieszne pieniądze.
I co ty pejsakówko.

Masz rację ,śmierdzi mi ten plebiscyt ,aż cuchnie na cały Cieszyn,na początku chyba głosowali czytelnicy GC.
Są serwery tzw.wolnościowe ,przez które można się dostać na dowolną stronę nie zdradzając numeru swojego komputera.
Być może w Cieszynie tak się stało, ale GC nie ma
możliwości sprawdzenia tego.
Natomiast jeżeli tak wyszło to oznaczać może , że
pan F. ma lepszych informatyków niż pozostali,a reszta jest do kitu, czyli niech się idzie paść.

Jak ktoś się tytułuje prezesem to powinien trzymać
jakiś poziom. To ,że masz facet tylko klapki na oczach i ul.Bielska Ci tylko leży, to jeszcze potrafię zrozumieć, my inni cieszyniacy mieszkamy też przy
fatalnie utrzymanych ulicach, weżmy np.Przepilińskiego, gdzie Wodociągi,gazownictwo,ZGK.
telefonia i inni kopią pod nią a Miejski Zakład Dróg
sprawdza albo i nie, jakość wykonanej naprawy.
Przy kostce brukowej koszt naprawy jest o wiele niższy niż asfaltu, ale MZD musi to jeszcze chcieć
wyegzekwować.
Wracając jednak do naszych baranów czyli prezesa
to wyrażanie się w ten sposób o Czeskim narodzie
jest obrzydliwe.My jesteśmy większym narodem
a też nie unikneliśmy zaborów, najazdów itp.
Polecam książkę M.Szczygło pt Gottland, gdzie
opisuje jak straszliwie Czesi byli zastraszani,
my też byliśmy , ale w porównaniu z nimi to u nas
była wolność.
Nie jestem Czechofilem ,ale staram się spojrzeć
obiektywnie na ten świat, jakie szanse ma mały naród na przeżycie,i tu pytanie -odpowiedzcie sami.

A mówiłem, kacap to kacap. AMEN!!!

sam jestes baran........
prezes

jak ktoś lubi Czechów-to proponuję przejechac centrum miasta w sobotnie przedpołudnie-gwarantuję że przestanie.......

Wydaje mi sie, ze to prowokacja "polskich" szowinistow z Zaolzia na czele z panem Szymeczkiem! Znam sporo Czechow i nie maja takie pomysly, nawet jezeli nas nie lubia. Obawiam sie,ze to nie dobrze sie skonczy. Szalencow na tle narodowosciowym nigdy nie brakowalo i za nimi tylko trupy. Cos mi podpowiada,ze teraz przed wyborami w przyszlym roku (w RC) maja nie ktorzy ludzie na Zaolziu obawy o swoje krzesla i fotele i robia co moga by pokazac swoja "polskosc" i odwage w walce o Polakow. wstyd mi Panowie i Panie. Marna prowokacja!

do prdele s vámi

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama