, sobota 20 kwietnia 2024
Wielka Sfera liczy na cieszyniaków
Sfera II to miejsce, gdzie nowoczesność miesza się z historią. fot. Stela 



Dodaj do Facebook

Wielka Sfera liczy na cieszyniaków

STELA
Wielka Sfera liczy na cieszyniaków

Łączna powierzchnia obu obiektów handlowych wynosi 140 tys. m kw. fot. Paweł Sowa/Gazeta.pl

Można już robić zakupy w obu Sferach w Bielsku-Białej. Obiekty zostały połączone w środę w samo południe. Na klientów czeka ok. 250 sklepów. Łączna powierzchnia wynosi 140 tys. m kw., co sytuuje Sferę w krajowej czołówce, jeżeli chodzi o tego typu obiekty. W Sferze liczą także na klientów ze Śląska Cieszyńskiego.
Druga część Sfery powstała na gruzach fabryki włókienniczej Fineks. Nawiązań do starej fabryki w nowoczesnych pomieszczeniach jest zresztą sporo. Chodzi nie tylko o elementy małej architektury, ale także, na przykład, o wkomponowanie jednego ze starych budynków w nowy kompleks. Swoje miejsce w gigancie handlowym znalazły także herby Bielska i Białej, znalezione w fabryce. Można je oglądać przy wejściu do Sfery od strony ulicy Cechowej. Do centrum handlowo-rozrywkowego można także wejść od strony Sfery I oraz trzema mostkami poprowadzonymi przez rzekę Białą. W przyszłym tygodniu zostanie uruchomiona kładka łącząca obie Sfery.

— Jesteśmy dalecy od budowania kolejnego „blaszaka” handlowego. Naszym celem jest łączenie historii z współczesnością. Stąd taka dbałość o szczegóły — powiedział Ireneusz Hendel z zarządu Bielsko Bussines Center, jednocześnie autor projektu obu Sfer.

Sfera II wraz ze starszą siostrą wypełniły dużą część śródmieścia Bielska-Białej. O rozmiarze inwestycji świadczy kilka cyfr. Łączna powierzchnia obu obiektów handlowych wynosi 140 tys. m kw. To największy tego typu obiekt handlowy w województwie śląskim i jeden z pięciu największych w Polsce. Sama powierzchnia handlowa to 46 tys. m. Po połączeniu Sfer zakupy można robić w aż 250 sklepach. Wiele mówią także dane dotyczące miejsc parkingowych. Miasto oferuje ich 1200, obie Sfery 2200. W Sferze II powstał parking, gdzie samochody można zostawiać aż na siedmiu poziomach, w tych dwóch pod ziemią. Po początkowym rozruchu ma być płatny, ceny nie będą odbiegać od obowiązujących w mieście.

— W przyszłym roku oddamy do użytku 110 mieszkań oraz czterogwiazdkowy hotel, otworzymy także deptak nad Białą. Dużo wcześniej, na miejscu powstanie mini-browar, na razie zastanawiamy się nad jego nazwą — dodał Janusz Gajerski z zarządu Bielsko Bussines Center.

Sfera nastawia się na klientów głównie z Bielska-Bialej oraz ościennych powiatów: bielskiego, cieszyńskiego, pszczyńskiego i żywieckiego. Z dotychczasowego doświadczenia wiadomo jednak, że centrum odwiedzają klienci z całego województwa. Ma być między innymi odpowiedzią na słowa części klientów, że w Bielsku-Białej nie są dostępne wszystkie znane marki. Teraz ma to się zmienić.

Przebudowa układu komunikacyjnego wokół połączonych Sfer kosztowała 25 milionów złotych. Inwestor pokrył koszty w całości. Budowa Sfery II to wydatek rzędu 350 mln zł.

Dla Andrzeja Ochodka z Radia Katowice mówi projektant obiektu Ireneusz Hendel:









Dla Andrzeja Ochodka z Radia Katowice mówi inwestor Sfery II Janusz Gajerski:







Komentarze: (11)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

nie chcę płacić podatków na tutejszych ratuszowych

Eda

kto na mnie liczy, bieda sama do niego przyjdzie:-), a nawiasem, kto dziś mówi o kryzysie, kiedy biznes się tak doskonale rozkręca?

Liczą na Cieszyniaków !!!??? Cholera mnie bierze że Bielsko znowu coś ma, a my w Cieszynskim grajdole tylko liche Biedronki no tak miasto rencistów i emerytów co sie Wam zachciewa!!! A może w Ratuszu urządzimy Sferę bez obecnej "sfery"

chyba "...bez obecnej sfory"!?

to raczej coś dla galerianek

A ty byś tu chciał, że w Cieszynie wybudowali Harodsa i ściągało do nas pół Polski i całe Czechy. Człowieku w jakim Ty żyjesz świecie, popatrz się tylko na Wałbrzych, to w porównaniu z Cieszynem miasto już dawno zmarło .Gdyby nie aktualni włodarze to by tu nic nie było poza rozlatującymi się domami i wielką biedą . Ale ty jesteś frustrat i nic ci się w Cieszynie nie podoba . Więcej optymizmu i będzie OK.

Cieszyn marnuje od 10 lat swój olbrzymi potencjał. Nie porównuj z Wałbrzychem - ten stał na kopalniach, które zbankrutowały. Atuty Cieszyna - atrakcyjne położenie, bardzo dobry system komunikacyjny ze światem - drogi i lotniska w pobliżu - stosunkowo dużo przemysłu - uczelnie wyższe - granica - zabytkowa zabudowa miasta - zostały niewykorzystane i zmarnowane. Cieszyn w tych latach co najwyżej zatrzymał się w rozwoju - tyle, ze świat idzie naprzód. Brak korzystnej dla nowych inwestycji atmosfery i infrastruktury, liczba mieszkańców spada, ratusz szasta zaś pieniędzmi na pseudokulturalne i nibysposrtowe przedsięwzięcia, sama administracja rozrosłą się do monstrualnych rozmiarów - vide MOPS, MOSiR czy ZBM. Inne przykłady wszystkim znane. Nasze miast się dusi pod rządami obecnych włodarzy.

ludziska nie jechać tam dziś, parkingi nieczynne , korki straszne

mają dzięki staraniom Ratusza swoje centrum handlowe, okolice skrzyżowania Katowickiej i Stawowej. Świeży towar, samochody wyeliminowane - a przynajmniej skutecznie utrudniono im ruch - do tego darmowe lekcje języka zceskiego. Chwała naszemu burmistrzowi i radnym.

Jak liczy to niech zrobi parking!
http://www.super-nowa.pl/art.php?i=15271

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama