, piątek 29 marca 2024
Strefa pełna pracy
W kompleksie byłej kopalni „Franciszek” działa dziś 31 firm. fot. GL 



Dodaj do Facebook

Strefa pełna pracy

GL, TWO
Po latach inwestycyjnego zastoju strefy przemysłowe, tak po polskiej jak i czeskiej stronie, wreszcie wypełniają się firmami.
Bezrobocie w Suchej Górnej na Zaolziu jest najwyższe w powiecie karwińskim. Według statystyki Urzędu Pracy, pod koniec pierwszego kwartału br. bez pracy było przeszło 400 mieszkańców, czyli jedna piąta osób w wieku produkcyjnym. W tym kontekście 300 nowych miejsc pracy w otwartej w ub. tygodniu strefie przemysłowej, nie rozwiązuje problemu. Ale, jak podkreślają władze gminy, ważne że coś drgnęło.

W kompleksie byłej kopalni „Franciszek” (w latach świetności pracowało tu 3,5 tys. ludzi), który gmina przejęła bezpłatnie w 2005 roku i odbudowała, działa dziś 31 firm. — Te największe zatrudniają 30-50 osób. Ale są i małe, kilkuosobowe — mówi zarządca strefy, Jan Wdówka. Do większych należą irlandzka firma produkująca wyroby z tworzyw sztucznych czy zakład produkujący suwnice dla górnictwa. Wójt Jan Lipner przyznaje, że firmy, które rozpoczynają swą działalność w byłym „Franciszku”, na początek sprowadzają zwykle swych dotychczasowych pracowników. — Z czasem to się jednak zmienia i przyjmują miejscowych — przekonuje.

Do wykorzystania są jeszcze blisko dwie trzecie strefy przemysłowej, z tym, że większość działek wynajęli już kolejni inwestorzy. Wójt przyznaje, że kryzys wywołał spadek zainteresowania inwestycjami w strefie. Mimo wszystko uważa, że środki, które gmina włożyła w rewitalizację terenów i budowę infrastruktury, z czasem się zwrócą. — Jeżeli sprzedamy wszystkie działki (stanie się to dopiero wtedy, gdy inwestor dokończy budowę zakładu), odzyskamy włożone środki inwestycyjne w wysokości 25 mln koron — przekonuje. Docelowo w strefie może znaleźć pracę nawet tysiąc osób.

Podobne małe strefy przemysłowe działają też w innych gminach. W pierwszej połowie bieżącej dekady powstała strefa przemysłowa przy ul. Frydeckiej w Czeskim Cieszynie. — Jest ona właściwie pełna — mówi wiceburmistrz Stanisław Folwarczny. — Jako pierwsza, na w pełni uzbrojonym przez miasto terenie, zagospodarowała się w 2004 karwińska firma Kovona System. Dziś kupuje od miasta kolejne grunty, żeby zakład można było poszerzyć. Trzy lata później powstał zakład koreańskiej firmy Donghee (współpracuje z fabrykami Kia w Żylinie i Hyundaia w Noszowicach) produkującej części do samochodów. Oba zakłady zatrudniają po ponad 200 osób. Tuż obok stoją też drukarnia Finidr oraz wojskowy zakład naprawczy. Nowy zakład BHA – też wybudowany przez Koreańczyków – powstał w Mostach koło Cieszyna.

Jak mówi wiceburmistrz Folwarczny, zakłady przemysłu samochodowego dały ponad nowych 400 miejsc pracy. Z Kovoną to ponad 600. W 75 proc. z nich pracują mieszkańcy miasta.

Zapełnia się też cieszyńska strefa przemysłowa. Jako pierwszy swój zakład przetwórstwa mięsnego wybudował w niej Janusz Bielesz. Z czasem zjawiła się firma Avanti z branży chemicznej, która właśnie stawia swój zakład. Tuż obok strefy, w byłym zakładzie Olzy, produkcję uruchomili Koreańczycy kooperujący z zakładami w Żylinie i Noszowicach. — Nasza strefa jest mała. Miejsce zostało już tylko dla jednego zakładu i są firmy, które się nim interesują. Plan rozłożony na lata się sprawdził — uważa Włodzimierz Cybulski, wiceburmistrz Cieszyna.

Miasto ma niestety mało wolnych miejsc pod inwestycje. A jak są, to działki nie są zbyt duże, co odstrasza potencjalnych inwestorów. — Na dziś inwestycje możliwe są już tylko na 17 hektarach pól przy ul. Wiślańskiej, które należą do Rolniczego Kombinatu Spółdzielczego w Goleszowie — dodaje Cybulski.
Komentarze: (25)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

miasto ma mało miejsc pod inwestycje?? No nie wiem bo, mnie wydaje sie, że gruntów jest trochę, np. między Boguszowicami (za oczyszczalnią) a Marklowicami...... Tylko trzeba chcieć i umieć.....

No przed wyborami widzę, że się burmistrz przechwala inwestycją sprzed aktualnej kadencji. Pan Bielesz działa tam już ładnych kilka lat. Nic się w obszarze gospodarki nie dzieje w Cieszynie.

Ach jak to u nas pięknie...

skoro Cieszyn od lat z dobrymi wynikami realizuje inwestycje proekologiczne na miarę XXII wieku - Zamek Przedsiębiorczości "Pod Wieczną Kreską", lodowisko "Ślisko, Kotku!.." teatr "Scena Jednego Dyrektora", sieć bibliotek i domów kultury "Szelong & Co.", zespół spółek miejskich "Od-Nas-Wara" czy 44-etatowy ośrodek pomocy społecznej "Pomóż se sam!"...

"Scena Jednego Dyrektora" - dobre... czekam na "Scenę kontemplującą sama siebie"...

Na swym pierwszym posiedzeniu nowy brytyjski rząd koalicyjny uzgodnił obniżenie pensji wszystkich ministrów o 5 procent

moja córka poszukuje pracy od 12-u miesiecy- ma wykształcenie srednie -nie ma zadnych ofert, nawet pracy fizycznej dla kobiet. napewno młodzi nie zagłosuja na teraźniejsza władzę , bo przy niej nie ma ani pracy ani przyszłości.

gdyby nie zlikwidowali zakładów pracy , albo utworzyli nowe miejsca pracy to...........................................................................................................

GDZIE MAJA PRACOWAC NASZE DZIECI? NIE WSZYSCY MAJA SZANSĘ ZDOBYĆ WYKSZTAŁCENIE WYŻSZE- NP. MAJA TYLKO MATURĘ BEZ KONKRETNEGO ZAWODU , A TEZ CHCA PRACOWAĆ! HANDEL KULEJE I NIE CHCE ZATRUDNIAĆ. JEZELI PAN NIE STWORZY NOWYCH MIEJSC PRACY TO MŁODZI NIE MAJA SZANS EGZYSTENCJI- A RODZICE WIECZNIE ZYC NIE BĘDĄ. NA PANA BARKACH , JAKO BURMISTRZA, CIĄŻY OBOWIĄZEK TWORZENIA NOWYCH MIEJSC PRACY, BY MŁODZI PRACOWALI,ZAKŁADALI RODZINY I BY RODZIŁY SIE DZIECI, ŻEBY TO MIASTO NIE UMARŁO.

Za króla Tuska jedz, pij i nie drażnij Ruska”…

Ma Pan mało miejsca? To może jeszcze ze dwie "Biedronki" wybudować i jakieś nowe Centrum Promocji... Niedługo będą sami handlowcy, tylko kupować nie będzie komu. Polityka bez przyszłości. Aż wstyd, ale Cieszyn staje się powoli zapadłą dziurą.

"należą do Rolniczego Kombinatu Spółdzielczego"? czy aby na pewno? Wykupili na własność czy mają wieczyste? Wykupili czy dostali? Przynoszą dochód i podatki czy nie? Na te pytania koniecznie trzeba udzielić odpowiedzi. Co z terenami wzdłuż Granicznej? Też "należą"? Te same pytania proszę? To po co jest władza samorządowa. Stwierdzać fakty jeszcze potrafimy. Myślę jednak że stworzono okoliczności aby min. ww. fakty zaistniały. Myślę, że nie tak "miało być". Myślę, że XX lecie samorządu trzeba potraktować nie tylko kwiatkami i medalami. Myslę, że... czas zacząć myśleć.

a co do myślenia - nie wymagajmy zbyt wiele od tego ratusza, koń jaki jest, każdy widzi..

"Miasto ma niestety mało wolnych miejsc pod inwestycje. A jak są, to działki nie są zbyt duże, co odstrasza potencjalnych inwestorów." to wprost rozbrająca konstatacja Pana Burmistrza Cybulskiego !!! Nic dziwnego, że zaczyna brakować miejsca pod przemysł, skoro dawne tereny przemysłowe zamieniono na handlowe. A jak to obciążyło nieprzystowany do tego układ komunikacyjny miasta widać codziennie ! Na świecie duże markety czy centra handlowe lokalizuje się poza ścisłym centrum, a Cieszynie wprost odwrotnie. Na terenie dawnego Zampolu ma powstać kolejna galeria handlowa i parking na kolejne 300 samochodów, dodam w ciągłym ruchu, bo handel taki właśnie ruch powoduje, a przemysł, nawet przy zmianowej pracy, najwyżej 3 razy na dobę. Tej różnicy władze miasta nie widzą, albo nie chcą widzieć, zadowalając się namiastką zainteresowania inwestrów miastem, które kiedyś ściągało do zakładów pracy ludzi z całej Polski. To bardzo krótkowzroczna polityka miejscowych władz, oby już nie trwała zbyt długo, bo będzie coraz gorzej, a zapłacą za to obecne i przyszłe pokolenia !

z tego zdziwienia nawet literki się zgubiły, bo miało być oczywiście ROZBRAJAJĄCA konstatacja:)

no ale koleś, chyba nie proponujesz zamiast handlu w centrum - przemysł w centrum??...

to taki z ciebie archtekt, jak z koziej d... rajzentasza

najwidoczniej niektórym miejsca pracy i przemysł kojarzą się tylko z dymiącymi kominami, hałasem dochodzącym z hal produkcyjnych i zaniedbanym otoczeniem. Żal mi wszystkich bez wyobraźni :(

najpierw się żalisz, że handel wyparł przemysł z centrum, a potem coś o miejscach pracy - ale handel to też miejsca pracy i pewnie nie zdajesz sobie sprawy, jak dużo; i już nie kombinuj i nie pisz mi, że widzisz w Cieszynie zamiast Kauflandu Dolinę Krzemową albo Centrum Finansowe Europy Centralnej i Wschodniej... walnij browara i wyluzuj rajtuza.

Jak studiowałem na politechnice XX traktowaliśmy kolegów z wydz. Architekury jako ludzi pozbawionych wyobrażni.

To były czasy towarzyszy z CELMY kolego "Kiedyś ściągało do zakładów pracy ludzi z całej Polski" .
Tow. Edward Gierek w tych czasach był z gospodarską wizytą w Goleszowie. Jeżeli tęskisz za tymi czasami mogę Cię wyleczyć.

zaklinam was, bądźcie przezorni, spokojni i dalekowzroczni, podczas kolejnych wyborów, żeby przez sito przemknęło się jak najmniej dyletantów a później do władz przeszło jak najmniej majsterkowiczów a chociażby garstka odpowiedzialnych obywateli i kompetentnych profesjonalistów...

korrrekta.../do poniżej/

w społeczeństwie, które biernie poddaje się rządom wolnego rynku i wolnych wyborów, zorganizowana chciwość musi wziąć górę nad niezorganizowaną demokracją.

poczytajcie sobie pierwsze wpisy pod tym artykułem, a wtedy zrozumiecie o co chodzi, bo ja w przeciwieństwie do orędowników wolnej ręki rynku widzę jakie istne "CUDA" w gospodarce jest ona w stanie uczynić !

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama