, środa 24 kwietnia 2024
Rura wspólnych interesów
Łączka w gminie Dąbowiec, budowa trwa. fot. Wojciech Trzcionka 



Dodaj do Facebook

Rura wspólnych interesów

GL, KL
Rura wspólnych interesów

Gazociąg będzie miał ponad 30 km. Ma zaopatrywać głównie polski rynek. fot. Wojciech Trzcionka


Rura wspólnych interesów

Gaz nowym rurociągiem ma popłynąć 1 stycznia 2011 roku. fot. Wojciech Trzcionka


Rura wspólnych interesów

Rozkopane są Gumna, Iskrzyczyn, Kostkowice, Łączka i Ogrodzona. fot. Wojciech Trzcionka

Rozpoczęła się budowa gazociągu, który połączy sieci przesyłowe czeską i polską. Wielka inwestycja warta 7 mln euro realizowana na Śląsku Cieszyńskim ma zapewnić obu krajom większą dywersyfikację źródeł dostaw gazu ziemnego i zapewnić bezpieczeństwo w przypadku ograniczeń dostaw surowca ze Wschodu.
Gazociąg o długości ponad 30 km połączy zaolziańskie Trzanowice, gdzie znajdują się magazyny gazu ziemnego, z Cieszynem, a następnie pobiegnie dalej do Skoczowa, gdzie zostanie włączony do istniejącego systemu przesyłowego. Inwestycję realizują czeska spółka RWE Transgas Net i polski Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz System SA.

— Gazociąg ma zaopatrywać głównie polski rynek. Zaprojektowany jest jednak jako dwukierunkowy. To jedna z kolejnych inwestycji, które mają dywersyfikować przepływ gazu w Europie i tym samym podnieść bezpieczeństwo dostaw do naszych krajów — powiedział Thomas Kleefuss, pełnomocnik spółki RWE Transgas Net. Polska zużywa około 14 mld m sześc. gazu rocznie. Nowy gazociąg ma mieć przepustowość 0,5 mld m sześc. rocznie.

Gaz nowym rurociągiem ma popłynąć 1 stycznia 2011 roku. Po polskiej stronie budowa już ruszyła, po czeskiej ma się rozpocząć w przyszłym roku.

— Prace zostały rozpoczęte jakiś tydzień temu. Po naszej stronie powstanie ponad 20 km gazociągu, po czeskiej około 10 km — poinformowała rzeczniczka spółki Gaz System Małgorzata Polkowska.

Postęp robót bardzo dobrze widać z drogi ekspresowej Bielsko-Biała – Cieszyn. Niektórzy kierowcy zastanawiają się o jakie prace chodzi. — Rozkopane są Gumna, Iskrzyczyn, Kostkowice, Łączka i Ogrodzona. Mieszkańcy przyjęli inwestycję z mieszanymi uczuciami. Jedni z podziwem patrzą na roboty, inni, których bezpośrednio dotyczy inwestycja, są trochę źli. Kiedy jednak prace zostaną zakończone na pewno ich złość minie. W umowie z generalnym wykonawcą była mowa o zadośćuczynieniu za zniszczone tereny — powiedział Tomasz Branny, wójt Dębowca. Na odszkodowania (za przejście gazociągu przez prywatne działki) mogą liczyć także mieszkańcy gmin Cieszyn i Skoczów, przez które również zostanie poprowadzona gazowa magistrala.

Na Zaolziu rurociąg ma być kładziony w przyszłym roku. Na razie rozpoczęły się prace przy poszerzaniu podziemnego zbiornika gazu w Trzanowicach. To najnowocześniejszy podziemny magazyn gazu w RC (w kraju jest ich w sumie osiem). Jego objętość będzie docelowo wynosiła 548 mln m sześc. Odpowiednio pojemne magazyny mają w gospodarce narodowej strategiczne znaczenie. Potwierdził to kryzys gazowy na początku roku, gdy Rosja wstrzymała dostawy gazu na Ukrainę, blokując transport surowca na Zachód. Wiele krajów musiało wówczas sięgnąć do rezerw.

Budowa polsko-czeskiego gazociągu pochłonie 7 mln euro. Dwie trzecie tej kwoty ma pokryć polska spółka, resztę rachunków opłaci czeski inwestor. Być może jednak budowa gazociągu zostanie dofinansowana z funduszy europejskich – ma to umożliwić specjalny program operacyjny, z którego wspierane są inwestycje podnoszące bezpieczeństwo dostaw gazu w Europie Środkowej i Wschodniej.
Komentarze: (7)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

ta rura, rura, rura, ten gwint...

Chodzi o wyłącznie gaz krajowy, czy też będzie można transferować rosyjski gaz?

Dębowiec normalnie jak Norwegia. Gazu Ci u nich dostatek.....

Dębowczanie bogaci jak szejkowie z Jakucji

Czy to prawda że od wielu lat gminne obiekty w Dębowcu sa ogrzewane tanim lokalnym gazem? Jak oni to zrobili?

a my im jeszcze gaz dajemy?

To dlaczego w Skoczowie ogrzewanie ciągle więcej kosztuje ??? To pytanie do Burmistrza i Pana z MPEC-u

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama