, sobota 20 kwietnia 2024
Rolnicy chcą jeździć Lamborghini
Zygmunt Bieniek z Ochab od dziesięciu lat handluje ciągnikami i maszynami rolniczymi. fot. Wojciech Trzcionka 



Dodaj do Facebook

Rolnicy chcą jeździć Lamborghini

TWO
Rolnicy chcą jeździć Lamborghini

— Ciągniki mają nawet nawigację satelitarną, która pozwala na prowadzenie maszyny po polu jak po sznurku — przekonuje Zygmunt Bieniek. fot. Wojciech Trzcionka

Klimatyzowana, wyciszona i amortyzowana kabina, automatyczna skrzynia biegów, system nawigacji satelitarnej - ciągniki, którymi dzisiaj rolnicy wyjeżdżają na pola są coraz lepiej wyposażone i coraz bardziej luksusowe. Ale też swoje kosztują.
Zygmunt Bieniek z Ochab od dziesięciu lat handluje ciągnikami i maszynami rolniczymi. Jego salon sprzedaży, jedyny taki na Podbeskidziu, znajduje się tuż przy dwupasmówce. Na parkingu stoją błyszczące maszyny. Niektóre są ogromne. Pod maską drzemie potężna moc. — Polskie rolnictwo w dalszym ciągu jest zdominowane przez Ursusa. Nowoczesnych ciągników jest jeszcze stosunkowo mało, ale to tylko kwestia czasu — mówi Zygmunt Bieniek. Jego firma Agrokompleks od sześciu lat notuje stały wzrost sprzedaży. — Największa sprzedaż była jednak przed wejściem do Unii Europejskiej, kiedy rolnictwo nie było obłożone podatkiem VAT. Ale potem znowu weszły pomoce unijne, które zrekompensowały rolnikom podatek — mówi właściciel salonu ze sprzętem rolniczym. Poza tym, coraz częściej klientami są nie tylko rolnicy, ale też szkółkarze, firmy budowlane i zakłady komunalne, które szukają maszyn do pracy na plantacjach, budowach czy przy odśnieżaniu.

Na placu stoją piękne i ogromne ciągniki Lamborghini (firma zaczynała od maszyn rolniczych, a dopiero później przestawiła się na sportowe samochody) Deutz-Fahr i Zetor. Koła niektórych maszyn przewyższają mnie o kilka głów. Ciągniki kosztują tyle co luksusowe bryki - od 60 do 600 tys. zł. Cena, podobnie jak w przypadku samochodów, zależy od wyposażenia i mocy. I tak, jak w autach, również ciągniki są naszpikowane elektroniką, a klimatyzacja jest coraz częściej w standardzie.

— Ciągniki mają nawet nawigację satelitarną, która pozwala na prowadzenie maszyny po polu jak po sznurku. Maszyna jest tak zaprogramowana, że operator może wygodnie rozsiąść się w klimatyzowanej, wyciszonej i amortyzowanej kabinie z gazetą w ręku. Jeżeli ciągnik przypadkiem zjedzie z trasy wyznaczonej przez GPS, wtedy maszyna sama nakieruje się na właściwy tor — przekonuje Zygmunt Bieniek.

W Polsce co roku na rynek trafia od 5 do 6000 ciągników. Firma Agrokompleks z Ochab sprzedaje 50-60 ciągników rocznie.
Komentarze: (8)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

no juz nie macie czego dawac na glowna strone gazety!To moze byc ciekawostka a nie informacja dnia..oj oj trzeba sie jeszcze troche pouczyc od lepszych!zapraszam na www.super-nowa.pl

CZEPIALSKI. Ja wole Codzienna od SN. Tu tak nie skandalizuja. Tekst o ciagnikach jest faktycznie ciekawostkowy, ale czemu ma nie byc?

SN to ma dopiero dzisiaj hita: Zmiany wokół cmentarzy... Wole o ciagnikach poczytac.

Wole tekst gospodarczy niz o Swiecie Zmarlych. Na przynudzanie o cmentarzach jeszcze przyjdzie czas. Redakcja - tak trzymac.

Kurcze, Lamborghini w stodole... To dopiero cos.

Andrzej Lepper jeździ tylko Ursusem

Miasto Cieszyn zakupiło ciągnik Lamborgini koncem zeszłego roku... Burmistrzowie odłożyli sobie na odprawy około 200tys. zł jak zostali wybrani to musieli coś z tymi pieniędzmi zrobić. Część tych pieniędzy otrzymał MZD który zakupił ów ciągnik rolniczy Lamborgini... na drogach trudno go dojżeć bo się boją, że się zepsuje i części będą dużo kosztowały... zamiast go wysłużyć gdy jest na gwarancji...

Już nie mówiąc o tym jak bardzo przemyślany jest to zakup...

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama