, wtorek 7 kwietnia 2020
Polska nie chce czeskiej spalarni
Andrzej Kondziołka, wójt Zebrzydowic, nie wyobraża sobie, żeby spalarnia została wybudowana w Karwinie. fot. Stela Dodaj do Facebook

Polska nie chce czeskiej spalarni

STELA
Minister środowiska, posłowie oraz organizacje ekologiczne otrzymały pismo protestacyjne od gminy Zebrzydowice w sprawie planowanej budowy spalarni odpadów w Karwinie. Polska strona nie zgadza się na umieszczenie obiektu na terenie byłej kopalni Barbara, kilka kilometrów od granicy.
Wszystko wskazuje na to, że szykuje się powtórka z lat 90. poprzedniego stulecia, kiedy Śląsk Cieszyński walczył z czeskimi władzami, żeby te nie budowały koksowni w Stonawie. Analogie są oczywiste także dla wójta Zebrzydowic, Andrzeja Kondziołki, który napisał list protestacyjny. Wysłał go do wielu osób i instytucji.

PISALIŚMY:
Kontrowersje wokół spalarni
Czesi chcą nam wybudować pod nosem spalarnię

– Pamiętam protesty w sprawie Stonawy. Tymczasem to, co ma powstać, będzie miało jeszcze bardziej negatywny wpływ na środowisko naturalne – przekonuje Kondziołka.

Jak ustaliśmy, prace są na etapie koncepcji. Na razie jest więcej niewiadomych, niż faktów. Jednak dane, które już ujrzały światło dzienne, budzą przerażenie polskiej strony. Chodzi o „zdolności przerobowe”, oszacowane na 200 tysięcy ton odpadów rocznie. – Poza tym nie wiemy też dokładnie, co będzie spalane w Karwinie – niepokoi się wójt Zebrzydowic.

Według wstępnych ustaleń, budowa spalarni na terenie byłej kopalni Barbara w Karwinie, około 7 km w linii prostej od granicy z Polską, ma rozpocząć się w 2013 roku i zakończyć po dwóch latach. Zakład mający spalać odpady z całego województwa morawsko-śląskiego miałby rozpocząć pracę w grudniu 2015 roku.

– Właśnie przeglądam dokumenty w tej sprawie. Więcej będzie wiadomo po spotkaniu, które chcę zorganizować w tej sprawie. Zaproszę na nie przedstawicieli polskiej i czeskiej strony. Powinno odbyć się jeszcze w czerwcu – mówi Jerzy Kronhold, konsul generalny RP w Ostrawie.

W piśmie, które wójt Kondziołka otrzymał od władz Karwiny znalazł się zapis, że strona czeska nie przewiduje jakichkolwiek negocjacji transgranicznych w sprawie spalarni. Jednak przedstawiciele Urzędu Wojewódzkiego w Ostrawie zapewniają, że są gotowi do rozmów z polską stroną.
Komentarze: (34)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

to moze postawmy nowa atomowke wzdluz linii granicznej - bez konsultacji !!

czy pytał ktoś kiedys mieszkańców o zdanie ?

Będzie "ekologiczny" Trzyniec II?

WOJNA POLSKO-CZESKA

Ale tu się wypisuje głupoty!!! We Wiedniu są dwie takie spalarnie w środku miasta, w Zurichu też jest taka sama. Podobnie w wielu miasta na zachodzie. Czemu jesteśmy tacy głupi. Nawet elektrowni atomowej nie można wybudować, bo zaraz pseudo "ekolodzy" podniosą raban. We Francji jest ich ponad 70!!!!

A czemu jesteśmy tacy głupi, że zakładamy od razu podobieństwo spalarni karwińskiej do wiedeńskiej? Trzeba Czechom podpowiedzieć, że korzystniej ze względów ekologicznych i ekonomicznych (transport!!) dla nich będzie, gdy spalarnia będzie umiejscowiona w środku ich województwa, a nie z jego kraja.

ale durnowatość

aaa tyź je gupi jak cyp

Masz 100% rację, dlatego protestujemy bo chcemy czechom pomóc, żeby nie robili błędu i nie w Karwinie a w Ostrawie czy Pradze ją sobie wybudowali... I będzie gitara, ba możemy im płacić za palenie naszych śmieci! będą mieć z tego korzyść wszyscy. Niech Czesi wezmą przykład z Wiednia! Spalarnia tak! ale w ostrawie, ze względów logistycznych i transportowych najlepsza lokalizacja.

A GDZIE JEST POSEŁ KOPEĆ ?????????????????????

poseł ma możliwości sprawdzenia czy to będzie
prawda, czy będzie to faktycznie spalanie ekologiczne ,np.jak to robiono do tej pory w Trzyńcu,że na noc się filtry wyłączało.
AKTYWNOŚCI POSŁA KOPECIA JEDNAK NIE WIDAĆ.
Może spróbujmy zainteresować sprawą OLBRYCHTA

Czechom też, bo to pazerne boroki. Zrobią drugi Trzyniec i zafajdają całe Zebrzydowice. Wiedzą jak wieją wiatry. Czesi są pod tym względem CYNICZNI !

Pirat ma rację, protestują tylko dyletanci i ncjonaliści

Dla niektórych komentujących każdy pretekst dobry by ziać nienawiścią, pie... szowiniści

Spalarnie obecnie to brak zagrożenia dla ludzi, w Krakowie ciemnota tez protestowała, ale po zorientowaniu się, że bardziej szkodzi palenie mułem i oponami w indywidualnych domach, zrezygnowała. Poza tym ta spalarnia byłaby między Orłową a Karwiną, czyli jej działanie dotknęłoby prawie wyłacznie Czechów. Pan Kronhold ma małżonkę, była kandydatkę kaczej partii, przepłenioonej miłością do Niemców, Żydów, Rosjan, każdego obcego. Nacjonalizm jak widac bywa zaraźliwy

najważniejsze by odebrać 4 czerwca oszołomom i debilom. pijemy o 20.00 na rynku w Cieszynie i każdy gminie. dobrounoc

Ciemnogrod i zabobony żiecznie zywe! na zdrowie o 20tej

Wy byście knedlom do du.. weszli, knedla trzeba trzymać krótko, spalarnia won

Spalarnia będzie czeska, dla czechów, z małym lub większym smrodem dla nas i my mamy się z tego cieszyć, bo to nowoczesna forma utylizacji i prawie bezpieczna! brawo panowie, brawo!

zgoda, że bardziej szkodzi palenie opon w domu itd, ale to nie powód by zgadzać się na czeski syf. Mam nadzieję, że przynę raka swojego dziecka zrzucisz tylko napiece sąsiada itd. Dokładajmy więcej syfi di powietrza.

spalrnie tak, ale takie jak w Wiedniu, Czechom trzeba niestety patrzeć na ręce ,to zawsze były cwaniaki, pamiętacie te hasła z sowietskim swiazem po wieczne czasy,za Hitlera też tak podobno było , a ja nie jestem aż tak stary, żeby to pamiętać , ale mój starzyk tak mówił.

Polska to nie Zebrzydowice, owszem są w Polsce
ale tytuł artykułu jest beznadziejny typu "Fakt"

Wiedeńska czy karwińska? Różnica może być taka jak pomiędzy elektrownią francuską czy czarnobylską. Wsio takaja sama ryba bo się rybą zwie ? Oj wy jewropejcy.

zakład o flaszke że bedziemy korzystać z tej spalarni i słono za to płacić

Jeszcze nie wiadomo, czy spalarnia powstanie, czy będzie naprawde szkodzić, a już nacjonaliści wyruszają na bój. Czy wy naprawdę sądzicie, ze Czesi wybudują spalarnię aby wytruć małe Zebrzydowice, a przy okazji 100 000 swoich ludzi w Karwiniue i Orłowej ??? Czy ktoś na serio może mieć tak głupie myśli w głowie ???

Czesi go zbudowali, żeby huta truła nas

W czasach, kiedy nikomu się nie śniła granica na Olzie. Najbardziej od huty ucierpiał ...sam Trzyniec. Jak można wypisywać takie brednie przeciwko sąsiadowi ?

1. Hutę w Trzyńcu wybudowała miejscowa siła robocza czyli Polacy /fachowcy pochodzili z Niemiec albo z Austrii/. 2. Czechów za Austrii tu nie było. 3. Huta Trzyniecka to w zasadzie huta ustrońska - przenieśli ją do Trzyńca z racji bardziej dogodnego położenia.

Poseł Kopeć i Europosły Buzek i Olbrycht powinni mieć wzgląd na takie sprawy. Wiedzieć i informować, przekonywać Czy im jednak na "dołach" zalezy. Ot Paniska i tyle

Czemu huta w Trzyńcu tak musi kopcić? Austriacka huta w Linz tak nie smrodzi.

Potwierdzam, niektórzy potencjalni na serio mają głupie myśli. Niekoniecznie z zoliborza, z łomianek tyż

Ekologia nie zna granic.Środowisko i jego ochrona jest dla wszystkich tak samo ważna zarówno dla Polaków i Czechów ,czy Polaków będącymi obywatelami Czech. Każdy kraj powinien się uporać ze swoimi problemami nie obciążająć sąsiada- także spalinami emitowanymi do środowiska i ściekami. Jeżeli obiekty tego typu lokalizuje się w miejscu bezpośrednio przylegającym do sąsiedniego państwa to należy przyjąć ,że okoliczni mieszkańcy wyczuwają w tym zagrożenie dla swoich siedlisk,zdrowia a także wartości nieruchomości ich spadku z uwagi na zlokalizowanie tam obiektu o znanej powszechnie uciążliwośći i ustalonym przeważającym kierunku wiatrów. Skoro tak należy wszelkimi sposobami zatroszczyć się o jakość spalarni,badając stopień zagrożenia dla otoczenia i wystąpić o słuszne rekompensaty ,jeżeli niezależne opinie potwierdzą ,że uciążliwość z tego tytułu jest- nie wyłanczając orzeczen trybunału europejskiego. Może dało by się zastrzec obywatelom zebrzydowic ,że ich śmieci będą tam utylizowane za darmo skoro z tego tytułu będą mieli powietrze obciążone spalinami utylizowanych śmieci sąsiadów.

icki ale macie pomiyszane w tych burakach co macie zamiast głow , česil tyž je jednička LOL

W Kawinie jest uzdrowisko Darków. Myslicze, że Czesi są tacy głupi żeby doprowadzić do jego zamknięcia. Musza przecież zadbać o ekologię. To oczywiste więc dlaczego tyle głupot mieści się na tym portalu

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama