, środa 5 sierpnia 2020
Pendolino zabierze nas z Zebrzydowic?
Na razie Pendolino dojeżdża do Ostrawy. fot. WO Dodaj do Facebook

Pendolino zabierze nas z Zebrzydowic?

WO
Czesi chcą, żeby ich superszybki pociąg Pendolino z Pragi nie kończył biegu w Ostrawie, ale mknął dalej do Katowic. Wtedy na pewno zatrzymywałby się w Zebrzydowicach.
Kilka tygodni temu PAP doniosła, że Polskie Koleje Państwowe zwróciły się do czeskich kolei České dráhy (ČD) z prośbą o przedłużenie linii superekspresu Pendolino Praga-Ostrawa przez Katowice do Warszawy. ČD miały zbadać, co należałoby w tych składach zmienić lub uzupełnić tak, aby pociągi te mogły wjechać na teren Polski. Teraz w czeskich mediach pojawiły się informacje, że Pendolino miałyby jeździć do Katowic. Szefostwo ČD chce wozić do stolicy Śląska turystów, którzy coraz częściej korzystają z usług międzynarodowego lotniska w Pyrzowicach (w ub. roku było ich 60 tys. na 1,5 mln wszystkich podróżnych). — Sprawdzamy techniczne możliwości trasy do Katowic — potwierdza Ondřej Kubala, rzecznik prasowy ČD.

Czy wtedy Pendolino zatrzymywałyby się, tak jak inne międzynarodowe składy, w Zabrzydowicach? — To pytanie należy skierować do czeskich kolei — ucina Michał Wrzosek, rzecznik prasowy Polskich Kolei Państwowych.

Pendolino kursują z Ostrawy do Pragi od półtorej roku. Z zewnątrz włoski pociąg przypomina opływową rakietę, a wewnątrz samolot. W każdym wagonie o pasażerów dba trzech stewardów. Na razie Pendolino mkną po torach z maksymalnie 170 km/h, bo na rozwinięcie większej prędkości nie pozwalają warunki techniczne, ale mogą jechać nawet 250 km/h. W 2006 roku pociąg pokonywał trasę Ostrawa-Praga w 3 godz. 30 min. Po modernizacji torów na niektórych odcinkach podróż skróciła się o 21 minut. Z usług Pendolino bardzo często korzystają Polacy jeżdżąc do Pragi na weekendowy wypoczynek. Za przejazd w jedną stronę wagonem drugiej klasy zapłacimy 500 koron, czyli około 70 zł.
Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama