, czwartek 27 luty 2020
Linia Katowice - Cieszyn  zawieszona. Jak się dostać do Katowic?
W tej chwili linia Katowice - Cieszyna została zawieszona jedynie na okres wakacyjny. Nie ma jednak gwarancji, że wraz z rozpoczęćiem roku szkolnego kurs zostanie przywrócony. fot. Wojciech Trzcionka Dodaj do Facebook

Linia Katowice - Cieszyn zawieszona. Jak się dostać do Katowic?

BARABARA ŚLIŻ
O braku połączenia PKS z Cieszyna do Katowic informowaliśmy niedawno. W ubiegłym tygodniu władze cieszyńskiego PKS-u otrzymały oficjalne pismo informujące o zawieszeniu linii Katowice - Cieszyn. Czym zatem dostać się do stolicy województwa śląskiego? - Samolotem - żartują podróżni.
- Niestety, jeżeli sytuacja na realizowanej przez nas linii do Cieszyna nie ulegnie poprawie, będziemy także zmuszeni zawiesić kursy - komentował w marcu Bernard Buchta, kierownik działu eksploatacji PKS Katowice.

Dotychczas autobusy PKS Katowice kursowały dwa razy dziennie w dni robocze i raz w niedzielę. Jednak z powodu braku rentowności linii władze katowickiej spółki zmuszone były zawiesić ten kurs. - Kursy na tej trasie były mało oblegane w roku szkolnym, przez wakacje sytuacja diametralnie się pogorszyła, dlatego zostaliśmy zmuszeni do podjęcia takich kroków - dowiedzieliśmy się w siedzibie spółki PKS Katowice. Niestety dyspozytorka ruchu nie była w stanie odpowiedzieć na pytanie, czy linia na pewno zostanie przywrócona wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego.

PISALIŚMY: Linia PKS z Cieszyna do Katowic zawieszona!

- Nikt nie będzie dopłacał do deficytowych kursów, a takimi były te realizowane do Katowic - tłumaczy Adam Siekierka, prezes zarządu PKS Cieszyn. - Podejrzewam, że w podobnej sytuacji znalazł się PKS w Katowicach. Czynnik ekonomiczny ma niestety decydujący wpływ w podejmowaniu takich decyzji - dodaje.

Dla pasażerów istnieje jednak alternatywne wyjście z sytuacji. Osoby zmuszone do podróżowania komunikacją publiczną mieszkające w Cieszynie do Katowic mogą dostać się ze Skoczowa. Na tamtejszym dworcu autobusowym zatrzymuje się autobus linii Wisła - Katowice. Mogą także skorzystać z busów, które oferują tani i szybki przejazd do Katowic.

PISALIŚMY: Wisła: Mieszkańcy ulicy Willowej protestują. "Nie chcemy zmian!"

Codziennie z płyty przy dworcu PKP odjeżdża kilka busów w stronę Katowic. Koszt przejazdu wynosi 10 zł i 8 zł ze zniżką studencką. Korzystna cena biletów i relatywnie szybki dojazd do Katowic oscylujący w granicach 80 minut sprawiają, że podróżni chętnie korzystają z tego środka transportu. - Wakacje nie tylko niekorzystnie wpływają na PKS, my także zauważamy spadek zainteresowania tym kursem, taki okres. Podczas roku szkolnego czasem musimy dostawiać busy, bo tylu ludzi korzysta z naszych usług - mówi kierowca firmy Bus Brothers.

- Podczas roku akademickiego bardzo często korzystałem z PKS-u, ceny biletów nieznacznie różniły się od tych, które oferowały busy, a jednak komfort jazdy był zdecydowanie lepszy. Teraz nie pozostaje nic innego, jak tylko korzystać z busików - mówi Krzysztof Branny, student mieszkający w Cieszynie. - Busy teoretycznie są szybsze, nie zatrzymują się na wszystkich przystankach, tak, jak to było w PKS-ie, ale jak kierowcy trafią na korek, to jazda jest porównywalna.
Komentarze: (34)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

przez te leniwe sfory związkowców kolejowych my, społeczeństwo zostaliśmy pozbawieni możliwości jeżdżenia pociągami. Na bruk ze związkami PKP! Prywatyzacja jedyną szansą na normalność w tym bajzlu.

Można by np. z Cieszyna do Zebrzydowic-Pendolino, a dalej, do Katowic TGV.Lub przez B-B od razu TGV.

Dla złotówki taniej Cieszyniacy przeszli na busy zamiast stawiać na komfort i bezpieczeństwo. PKS jechał 1g 40 bus 1g 20 pociąg 1g 55.min. Nie wsiadajcie do busów tylko pytajcie o PKS lub chodźcie na pociąg. A za wyłączność monopolową przewozów kołowych do Katowic wincie Ficka za podpisywanie się pod wydawaniem koncesji.

Są jeszcze u nas ludzie dla których zrozumienie prostego tekstu stanowi trudność nie do pokonania.

pomimo całego współczucia dla PKS ( tak przez grzeczność, albo z sympatii ew. przyzwyczajenia ) to w czym problem ???

oprócz rozżalonej miny i mnóstwa pretensji o utracony monopol

Moim zdaniem dworzec w Cieszynie powinien być wspólny dla wszystkich przewoźników - tak jest np. w Krakowie. A jeżeli chodzi o PKS to irytuje mnie że nie ma dobrego internetowego rozkładu jazdy - takiego żeby była informacja o odjazdach z każdego przystanku.

pekaes likwiduje trasy, bo też chce spijać śmietankę, gamoniu...

Nie wiem jak długo busiarzom też się nie będzie 'opłacać' także piechotą :). Apropo opłacania się, ruscy puścili rurę pod bałtykiem kompletnie nie opłacalną ale mają, jeździmy nad morza tropiklane a mamy bałtyk nie opłaca się ale jak fajnie, po co samolotem do angli jak można autobusem 40 godzin też się nie opłaca ale jak fajnie samolotem. Mam nadzieję że kapitał zagraniczny wejdzie w takie zadupie organizacyjne jakim jest powiat cieszyński i w końcu komuś się będzie opłacać, a będziemy mieć nowy pachnący tabor autobusów co 3 lata, punktualny, czyściutki, KULTURALNY, częsty. Obiecuję sobie że wtdy sprzedam auto bo po co mi będzie. Tak jest w niektórych krajach Unii Europejskiej. Ok pobudka - fajnie pomarzyć

Szanowni Podróżni! Kiedy firma BUS - Brothers zaczęła instalować się na rynku i poprzez obniżenie cen ( tak na marginesie: jakie oni mają koszty?! kierowcy jeżdżą " na okrągło", bilety wydają co drugi, brak infrastruktury generującej koszty itd. ) powolutku zaczęłą rugować nas z rynku, to Wy zacieraliście ręce, że nareszcie pks - y mają konkurencję i ten " komunistyczny twór" zniknie z rynku. Wtedy nie przewidzieliście, że odejście od pks - ów zaskutkuje takimi warunkami przejazdu, jakie dziś ojerują busiarze. Wcale Was nie żałuję, ponieważ w 2007 r. wprowadziliśmy promocję linii katowickiej obniżając cenę do 9 zł, zachowując wszelkie ulgi komercyjne ( ustawowe są obligatoryjne ) to na " busiarskim dworcu " komentowaliście, że trup próbuje się reanimować. Dlatego dziś nie narzekajcie i odczepcie się od pks - ów, bo tylko Wy jesteście temu winni. Dla przypomnienia powiem, że kiedy w 2009 roku " konkurencja" próbowała wejść do Jaworzynki, to Jaworzynczanie pokazali im gest Kozakiewicza, bo ten mądry góralski naród wie, że PKS jest zawsze a prywatny tylko chce śmietanę spijać I to by było na tyle!

Co racja to racja, pks był pewny a teraz... kto pierwszy ten lepszy, ale mi warunki. Rząd chciał wykończyć co państwowe i mu się udało a prywatyzacja to niestety kopanie dołu pod trumnę :( a ślepi dalej nic nie widzą i nie trybią

Szanowny Panie Siekierka. Proszę o jednoznaczną odpowiedź : Które kursy cieszyńskiego PKS są RENTOWNE bo jeśli do wszystkich dopłacacie to chyba coś nie gra. Chyba coś z zarządzaniem firmy nie tak. Łza się w oku kręci - firma Molin przed wojną stawiała na rozwój a wy wręcz przeciwnie. Jedno totalne uwstecznienie!!!!!

bardzo mały!

i buraki plewić, a nie do katowic jeździć!

w XXI wieku wielka dyskusja jak do katowic dojechać! chryste panie! nie dziwota, że gamonie 3 razy pod rząd ficka na burmistrza wybrały.

A dlaczego powiat ma tylko PKS-a i PKP wspierać ?
Chyba powinny być równe szanse dla wszystkich przewoźników, nie?

ile jeszcze władze gminne i powiatowe będą siędziały z założonymi rękoma nic nie robiąc w sprawie transportu publicznego - przecież katowice to stolica województwa i powinny byc godne warunki do przejazu do niej, a nie na stojąco w tłoku i 40 stopniach w maleńkim przeładowanym i jadącym zbyt szybko busie!!!!!!!!!!!!! Piszcie do starosty aby zaczął sie interesować wsparciem dla tej pks dla tej linii albo niech dotują kolej - inne samorządy moga to niech iine spróbują - albo niech posłuchają minister Bieńkowskiej która mówi żę nowe fundusze europejskie będa szeroko wspierać kolej!!!

daro masz racje, olbrycht jest fachowcem, to fachowiec od walenia owie, słyszał ktoś aby cos on choc raz zrobił?????????? a ten z wasem pedałek ten kapeć toz to zenada , tacy przedsiebiorcy przedsiębiorcy nami rządza mówi nam co mamy robic jak sami gówno dziAŁAJĄ, tak cieszyn stoi jaki im, robota jest , w puńcowie pozdrawiam

firma bus brothers nie spóźnia się ( w tym roku jechałem 4 x do atowic) - kierowcy nie powinni jednak przyjmować pasażerów na miejsca stojące - korzystam z tej linii prywatnej i ogólnie jestem zadowolony

normalna reklama "busiarzy"już raz napisałem,że nigdy nie pojadę,nie skorzystam z"busa".co zrobił powiat,miasto w sprawie transportu"publicznego"?"oczko w głowie"burmisrza Ficka"węzeł przesiadkowy"na Hajduka.i co i gówno za przeproszeniem,bo nie można się wysrać w przyzwoitych warunkach.śmierdzi szczylami,kierowcy,pasażerowie nie mają kibli żeby załatwć swoje potrzeby.i co mamy?płyty betonowe,kałuże jak popada,nie mówiąc o breji w zimie.takie warunki podróżowania fundują nam"władze"-piękna"wizytówka"miasta-"dworzec,a raczej co po nim pozostało.

Już nie raz pisałem że począwszy od pana Olbrychta po pana Gluzę jak również pana niby posła Kopcia zrobiono z Cieszyna zaścianek odcięty od świata.

ty a co ma ficek do pks-u? PKS nie jest podporządkowany urzędowi miasta (burmistrzowi) tylko starostwu powiatowemu (staroście cieszyńskim, którym jest wielmożny Czesiek Gluza).

W końcu każda intelygentna osoba wybierze własny samochód, a reszta niech idzie do piachu, nie? :>

jak to jak dojechać, tępi jesteście: z cieszyna BUSEM firmy BROTHERBUS a z wisły normalnie DRABASEM lub bez zmian pks cieszyn, pks katowice i transkom.

w XXI wieku wielka dyskusja jak do katowic dojechać! chryste panie! nei dziwota, że gmonie 3 razy pod rząd ficka na burmistrza wybrały.

uwierz mi jeśli do Katowic dałoby się dostać w półtora godziny pociągiem w sensownych porach to ludzie by się znaleźli

JONEK KUP SE AUTO (MOŻE ROWER) NIE BEDZIESZ MUSIOŁ JEŹDZIĆ AUTOBUSAMI ANI BUSAMI!!!

jak muszę jechać tymi busami to mi się odechciewa - ciepło, duszno, zawalone, jak w meksykańskim autobusie do mechiko city i zapachy też przednie, tylko jeszcze kur i gołębi brakuje!!!

...artykuł niczym reklama busiarni.... nikt nawet nie wspomniał że do Katowic z Cieszyna można się dostać pociągiem bezpośrednim....

jazda busem jest tragiczna i nic tu cena nie zmienia to że dam 3-4 zł mniej za to że jadę jak sardynka w ciasnym i dusznym busie. JAk jeździły autobusy to nawet na to dziadostwo busiarzy nie patrzyłem, a teraz jestem zmuszony z nimi jeździć.
Najbardziej żałuję że Miasto czy powiat nie robią nic by postarać się o jakiegoś szynobusa który by woził ludzi do bielska i katowic!

Doskonała reklama firmy busbrothers! mimo, że sztandarową dewizą tej firmy jest podróżuj komfortowo tanio szybko to realia okazują się inne. Busy zapchane brawurowa jazda kierowców notoryczne spóźnienia!! Coś trzeba z tym zrobic szanowna władzo CIESZYNA!

"Dla pasażerów istnieje jednak alternatywne wyjście z sytuacji. Osoby zmuszone do podróżowania komunikacją publiczną mieszkające w Cieszynie do Katowic mogą dostać się ze Skoczowa. Na tamtejszym PKS-ie zatrzymuje się autobus linii Wisła - Katowice. "
Przeciez jest maśloku .....

Do wIsly. zkAtowiic jezdzi tez DRABAS.

należało też napisać w tym artykule panie redaktorze,że PKS Katowice wykonuje kursy z Katowic do Wisły !!

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama