, piątek 19 kwietnia 2024
Dębowiec: Tężnie przyciągną turystów
Na razie w centrum wsi strzela fontanna solankowa. fot. Wojciech Trzcionka 



Dodaj do Facebook

Dębowiec: Tężnie przyciągną turystów

MAC/Gazeta.pl
W Dębowcu dzięki specjalnej fontannie można korzystać z dobroczynnych właściwości solanki. Teraz gmina chce tu także ustawić niewielkie tężnie solankowe.
Unikatowe na skalę światową złoża solankowe, pozostałość po prehistorycznym morzu, to prawdziwy skarb Dębowca. Solanka znajduje się 500 metrów pod ziemią, jest niezwykle bogata w jod (zawiera go ponad 20 razy więcej niż woda morska), brom, wapń, magnez, krzem i selen. Dzięki swoim walorom bywa wykorzystywana przy leczeniu reumatyzmu czy chorób dróg oddechowych. Świetnie nadaje się też do zabiegów kosmetycznych. Za sprawą wybudowanej kilka lat temu fontanny miejscowi mieszkańcy i goście mogą wdychać lecznicze opary z solanki. Władze gminy uznały, że miejscowy skarb należy spożytkować też w inny sposób. — Solanka może być świetną promocją i znakiem rozpoznawalnym naszej gminy — mówi Tomasz Branny, wójt Dębowca.

PISALIŚMY: Jest fontanna, będą tężnie?

Samorząd chce na nowo zagospodarować centrum miejscowości, a solanka w tych planach ma grać główną rolę. Zgodnie ze wstępnym projektem obok fontanny mają stanąć trzy małe tężnie solankowe. — Będą podobne do tych z Ciechocinka, ale niższe, o wysokości do 2,5 metra — wyjaśnia Branny. Solanka będzie dostarczana raz na tydzień do specjalnego zbiornika, skąd będzie tłoczona rurami do tężni, po których będzie spływać. Chętni będą mogli usiąść lub spacerować wzdłuż nich.

Co ciekawe, jedna z tężni ma być częścią oryginalnego, przeszklonego i podświetlonego przystanku autobusowego. Dzięki temu mieszkańcy i turyści, czekając na autobus, również będą mogli wdychać jod. W przebudowanym centrum gminy mają się pojawić także elementy z naturalnego kamienia i drewna, dzięki czemu miejsce będzie estetyczne i eleganckie.

— Prace chcemy sfinansować dzięki unijnej dotacji, o którą będziemy się starać. Szacunkowy koszt to pół miliona złotych — mówi Branny.
Komentarze: (6)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Nabuzowac sie na przystanku i do szkoly. Efekty mierzalne przy koncu semestru :)

Tylko niech jeszcze gmina dołoży starań żeby "TRANSKOM" nie był monopolistą na dojazdy do Cieszyna czy Skoczowa, bo ceny biletów ma masakrycznie drogie! Jak zacznie mieć konkurencję to może "spuści z tonu".

daj mi namiary na swojego dilera

Pomysł dobry, a nawet świetny, i jak będą takie tężnie
to i inne linie autobusowe.
Jest tylko jedno ale, żeby to nie był park dla 2-3 krasnali.

No jeżeli to wypali to będzie to najładniejsze centrum wsi w na Śląsku Cieszyńskim

Trza uważać na "dystans", to nie człowiek, ale jakaś małpa (przy całym szacunku dla małp)

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama