, piątek 27 marca 2020
Cieszyn: Co z ulicą Pikiety? Mieszkańcy straszą blokadą
Dziura na dziurze, łata na łacie, koleina, garby. I tak przez ponad kilometr. Ulica Pikiety w Cieszynie jest jedną z najbardziej zniszczonych dróg. fot. Maciej Kłek Dodaj do Facebook

Cieszyn: Co z ulicą Pikiety? Mieszkańcy straszą blokadą

BARBARA ŚLIŻ
Cieszyn: Co z ulicą Pikiety? Mieszkańcy straszą blokadą

Mieszkańcy już niejednokrotnie zgłaszali problem ulicy Pikiety do zarządcy dróg. fot. Maciej Kłek


Cieszyn: Co z ulicą Pikiety? Mieszkańcy straszą blokadą

Jeżeli chodzi o ulicę Pikiety, będziemy tam realizować plan zgodny z kanalizacją, poprawimy stan nawierzchni na tyle, na ile będzie to możliwe w tym zakresie zadaniowym - komentuje Adam Swakoń, wiceburmistrz Cieszyna. fot. Maciej Kłek

Prowadząca od ronda na Katowickiej do Zamarsk ul. Pikiety jest w opłakanym stanie. Każdy kto chociaż raz tamtędy przejeżdżał, woli nadrobić kilka kilometrów i objechać ten odcinek. Dobrze, jeśli jest taka możliwość. Gorzej, gdy ktoś mieszka na tej ulicy. Mieszkańcy, by dojechać do swoich posesji codziennie muszą pokonywać prawdziwy tor przeszkód.
Codziennie kilkadziesiąt samochodów przejeżdża tą drogą. Wyjścia innego nie mają, do posesji trzeba jakoś dojechać. Podobnie ma się sprawa z tirami dojeżdżającymi do ubojni drobiu w Zamarskach. Tą ulicą można najłatwiej i najszybciej dojechać, a dziury jak na złość nie chcą znikać, co gorsza przybywa nowych.

Dziura na dziurze, łata na łacie, koleina, garby. I tak przez ponad kilometr. Ulica Pikiety w Cieszynie, jedna z najbardziej zniszczonych dróg, jako pierwsza nadająca się do remontu, wciąż ignorowana jest przez zarządców. Powiatowy Zarząd Dróg, instytucja odpowiedzialna za tę drogę, szuka pieniędzy na jej gruntowne przebudowanie.

- Drogę po raz pierwszy zniszczyły ekipy budowlane podczas budowy osiedla Bobrek Wschód. Od tego czasu drogowcy jedynie latają dziury, nowe zasypują kamieniem, który po kilku dniach nie spełnia swojej funkcji. Kiedy przychodzi deszcz, kamień momentalnie się wypłukuje - mówi Karol Wałga, mieszkaniec ulicy Pikiety.

PISALIŚMY: "Cieszyn: Problematyczny odcinek ulicy Wyspiańskiego (mapa)"

Światłem w tunelu miała być dla nich budowa sieci kanalizacji sanitarnej, która miała ruszyć w czerwcu. Do tej pory prace nie rozpoczęły się.

- Chcielibyśmy, by po drodze dało się normalnie jeździć, by drogowcy załatali te dziury, które powstał. Wtedy ulicę Pikiety dałoby się po ludzku pokonać. Liczyliśmy na budowę kanalizacji. Zgodnie z projektem miała ona choć w najmniejszym stopniu poprawić stan drogi. Niestety, remontów póki co nie widać. Jutro mam rozmawiać z dyrektorem Wiesławem Sosinem w tej sprawie - komentuje Wałga. Na razie nie robią nic, więc poganiamy drogowców, by jako tako tę drogę uruchomić.


Pokaż Ulica Pikiety w Cieszynie na większej mapie

Większość mieszkańców była zgodnie przekonana, że ulica w końcu będzie świecić prawdziwym blaskiem, że Cieszyn nie będzie się musiał za nią wstydzić. Nic bardziej mylnego. Chociaż Powiatowy Zarząd Dróg wystosował już prośbę o opracowanie dokumentacji projektowej dla przebudowy drogi, to na jej efekt finalny trzeba będzie poczekać aż do 30 października... 2012 roku! Wtedy będzie można podjąć jakiekolwiek dalsze decyzje o losie ulicy.

- Realizacja kanalizacji to nie jest sposób na poprawę stanu dróg. Mając do dyspozycji środki unijne odtwarzamy jedynie te fragmenty dróg, które z tą inwestycją są związane. Byłoby idealnie, gdybyśmy od razu mogli poprawić stan nawierzchni, czyli wyasfaltować ulicę na całej długości i szerokości, ale niestety na to musielibyśmy mieć własne środki. Jeżeli chodzi o ulicę Pikiety, będziemy tam realizować plan zgodny z kanalizacją. Poprawimy stan nawierzchni na tyle, na ile będzie to możliwe w tym zakresie zadaniowym - komentuje Adam Swakoń, wiceburmistrz Cieszyna. - Natomiast, żeby ulica Pikiety była ulicą wzorcową, taką, jaką jest dzisiaj ulica Sikorskiego, to potrzebna jest gruntowna przebudowa, zrobienie głębokiego wykopu, położenie zasadniczego podkładu i kolejnych warstw asfaltu. To będzie możliwe, kiedy powiat pozyska odpowiednie środki. Taka inwestycja jest planowana, w tej chwili projektowana jest droga, mamy nadzieję, że w nieodległej perspektywie doczekamy się takiej przebudowy, bo ona jest konieczna - dodaje.

Mieszkańcy już niejednokrotnie zgłaszali problem ulicy Pikiety do zarządcy dróg. - Radziłem już wszystkim dostojnikom, niech się przejadą tą drogą, zobaczą jak się nią jeździ. I to nie służbowymi samochodami, ale prywatnymi. Ta droga w ogóle nie jest przystosowana do ciężkiego transportu, a tu jeżdżą tiry do Zamarsk - mówi Wałga. - Jeśli nasze wnioski nie pomogą, to będziemy zmuszeni zablokować drogę. Blokadę zrobimy tak, żeby zablokować ronda i drogę do Cieszyna.
Komentarze: (33)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

jak dotąd to mieliśmy radnych samych mamlasów, wiele nie robiących, żadnego doraźnego pożytku dla ludności a jedynie skwapliwie pobierających diety z publicznych pieniędzy. Czy któryś chociaż raz osobiście przejechał się własnym autem obrzeżami miasta aby zobaczyć jego stan? Nie wystarczy przewieźć się busem służbowym (ntb. bez okien) i pomendrkować w grupie, ale trzeba przejść się do najbliższych domostw i popytać: jak się ludziom żyje. Wybrańcy siedzący na dupach w domach nie widzą ani pilnych ani normalnych, codziennych potrzeb mieszkańców i wolą mieć spokój w zadawaniu sobie trudu na sesjach. Powiastki: "nikt nie zgłaszał problemów" - to nadal aktualne motto naszych rajców. Jako mieszkaniec stawiam stanowczy wniosek o dokonanie przeglądu pism wysłanych do rady i do burmistrza - poprzedniej kadencji, i sposób załatwienia ich.

Racja, wybieramy nie tych co trzeba. Skutek taki że nawet po dwóch kadencjach nie wiedzą o co w tym samymrządzie chodzi. Znajomość Miasta i okolic ograniczona do własnej Fary. Wiedza? Szkoda gadać. Człapią po Mieście, czapkują i wygadują androny. Załosne. Takich jednak wybraliśmy. Za chwilę im podobnych wybierzemy na Wiejską. Tak sie grajdołek toczy. Kasa wycieka a cwaniaki podbijają publiczne przetargi i załatwiają sobie korzystne ustawy. Listy złych cieszyńskich "dróg" lista dłuższa niż tu wymienione. Krajowych także. Jak ma być inaczej gdy o jakości publicznego działania decyduje kłamstwo "Tak mi dopomóż Bóg". Tak się toczy.. od wpadki do wpadki, od afery do afery, od wstęgi do wstęgi, od wywiadu do wywiadu, od ubliżania do poniżania. Ciemnota, znaczy się "dziura w ceście" kupi wszystko?

ktoś musi siedzieć, niedoczekanie...bardziej -dobrze siedzi się...na stanowiskach...

chcieliśta rond - to teraz smażcie się w piekle Pikiet

Pikiety

Pikety już dawno nie jest drogą tylko zwykłymi wertepami podobnymi do tych na księżycu. Nie chcieliśmy komuny to będziemy jeżdzić jak Rumuny.

a Szczurek się też powinien tłumaczyć... Taki idiotyzm, taki wstyd!...

najwięcej krytyki na temat rond poleciało ode mnie... i żeby było jasne to codziennie w drodze do i z pracy przejeżdżam przez te cuda a dodatkowo kilkanaście razy w miesiącu jestem w Jastrzębiu, Wodzisławiu i Rybniku a tam rond nie brakuje i bynajmniej umiem po nich jeździć. Owszem ronda poprawiają płynność na niektórych skrzyżowaniach (świetnie sprawuje się rondo Katowicka-Stawowa-Liburnia) ale ronda na Pastwiskach krytykowałem i będę krytykował zawsze. Mieszkam na Katowickiej i też mam problem z włączeniem się do ruchu z mojej posesji ale to nie powód by robić mi przed domem rondo bo jakoś sobie radzę. Podwójne ronda będą wychwalać oczywiście mieszkańcy Wrzosów bo łatwiej włączają się do ruchu. Ułatwienie dla kilkudziesięciu samochodów utrudnienie dla kilku tysięcy... brak logiki i tyle... a jeśli ktoś twierdzi, że jest bezpieczniej to niech się przespaceruje wokół rond i zobaczy ile jest tam potłuczonego szkła...

to ze złą osobą gadałeś, bo droga jest w gestii powiatu

a najwięcej wypowiadają się o rondach,ci co nigdy ronda na oczy nie widzieli,a jak już jadą samochodem to codziennie odcinek:węgielna-centrum,pogwizdów-centrum,zor-centrum.nigdy poza miasto,a tym bardziej poza powiat nosa nie wystawiają.pozdr.

Kiedyś z Fickiem rozmawiałem na ten temat dlaczego te ulice u nas wyglądają tak źle to odpowiedział mi że są ważniejsze problemy niż drogi. Pytam jakie problemy?. Miejcie pretensję do byłych władz i nie stawiajcie koniecznie na wykształconych tylko na pragnących coś poprawić w mieście.

"....nie stawiajcie koniecznie na wykształconych tylko na pragnących coś poprawić w mieście..." PRACUJĄCYCH NA CZARNO BEZ RACHUNKU

czegoś nie kumam! najpierw, na wniosek m.in. mieszkańców ulicy Pikiety, powstały przepiękne ronda, które teraz oni będą blokować, żeby przepchnąć kolejny wniosek? nie twierdzę, że ulica Pikiety jest w dobrym stanie, ale te protesty, tupanie nóżkami mnie drażni. trzeba było wysłać jednego mieszkańca na kadencję do Starostwa lub UM - wtedy remont pewny! nie mówiąc już o właścicielu ubojni - może on ma większą siłę przebicia niż Wy malutcy?

Cos w tym jest co piszesz. Cenna uwaga. Mam kolegę na Pikiety-zatwardziały POwiec (w sumie jak to POlak-bardziej nienawidzi Jarka K.niż lubi PełO :-) ). Ciekawe jak zagłosuje jesienią ha.

Przypomnijcie sobie mieszkańcy m.in Pikiety na kogo głosowaliście w wyborach: wybraliście kontynuację rządów WdC z PO. Czyli beton plus nijakość.

ty się zajmij ogródkiem i nie wychodź za bramę, bo najwyraźniej cierpisz na jakąś fobie związana z ruchem drogowym. Ronda w Pastwiskach to szczyt drogowej głupoty, a tłumaczenie, że jest OK bo skutecznie spowalniają ruch jest tak samo głupie jak one same.

Zostawcie już te ronda w spokoju! Dzięki nim można bez problemu włączyć się do ruchu z ul. Rudowskiej, Pikiety i Kościelnej i nie trzeba tkwić na tych skrzyżowaniach po 15-20 min. Dzięki rondom szaleńcy nie pędzą Katowicką z prędkością światła! Wystarczy tylko nauczyć się jeździć przez ronda, stosować kierunkowskazy przy zjeżdżaniu z nich i wszystko jest OK. Ruch ciągły i płynny, nie ma nawet żadnych korków - jeżdżę nimi kilka razy dziennie i nie mam żadnych problemów z tego typu skrzyżowaniami.

Bardzo dobrze! ul. Pikiety to istne pole golfowe...

Takiego mamy nieudolnego starostę w Cieszynie

Lech Wałęsa, oby żył wiecznie, rzekł wiekopomne słowa "Macie takiego prezydenta na jakiego zasługujecie." Dokładnie tak samo jest z cieszyńskim samorządem - macie takich jakich sobie wybraliście!

pikietujcie Pikiety ulicę, blokujcie, aż wieść nawiedzi stolicę - na nieudolność i umizgi władzy urzędowe, zwarte,obywatelskie szyki mają być gotowe...w przeciwnym razie będą kolejne zapewnienia, odroczenia...nie dajcie się usunąć znowu w stan kolejnego uśpienia...

złapcie wszyscy mieszkańcy tej ulicy za kilofy i łopaty rozkopcie to gówno i do powiatu dajcie im to

dizajn zamkowy i teatralny humbug - łącznie 20 milionów rocznie za cały ten koteryjny śmietnik

Pikiety to Camel Trophy o mało co.

przydałby się kolejny zastępca burmistrza, tylko on rozwiązałby te problemy.... za stosowną wypłatę oczywiście!!!

na ta prywate z pod ratusza wskazany.

beleja-CZEK - ino !

bo w Cieszynie jest tak, że zamiast przeznaczać pieniądze na sprawy naprawdę potrzebne (remont ul. Pikiety, Hażlaskiej) przeznacza się pieniądze na budowę podwójnych rond na Katowickiej bez których spokojnie można by się obejść. Pieniądze zamiast na pilne potrzeby przeznacza się na zbytki... czy ktoś za to odpowie ?

Tej nawierzchni nie da się "poprawić"! Trzeba ją zrobić od podstaw!
Chyba jedyną metodą jest wysadzenie w powietrze, wtedy może pieniądze się w cudowny sposób znajdą :/
Jak to jest, że w Czechach nawet boczne dróżki w niezłym stanie są co jakiś czas asfaltowane na nowo, a tutaj tak tragiczna droga od tak dawna nie może się doczekać remontu?

Brak srodków, brak pieniędzy być może w przyszłosci, głęboki wykop,zasadniczy podklad projektowanie, zakres zadaniowy itd, itd: wydawało się że czasy nowomowy urzędniczej mamy za sobą. Nic bardziej złudnego. Kolejne odbicie się od tematu i kupa paplaniny i NIC !!!!!

Ulice K.Miarki jak i H.Sienkiewicza - drogi dojazdowe do Urzędu Skarbowego "..Dziura na dziurze, łata na łacie, koleina, garby.."

Nie trzeba. To są ronda samoblokujące się.

eee tam, zostawic i cieszyc sie dziurami (tak jak ciesz sie cieszynem :D ). Zrobic tor motocrossowy i downchilowy czy jak im tam, i jazda. A wspanialy rajd Camel Trophy watpie, zeby dal rade na tej trasie ;) :D "Brawa" dla utracjuszy burmisiow i starostuf :D :)

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama